ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2009
    NOV-2009
    2 adulti ADULȚI

La Butoaie

"Crasmarita din Buzau"

Vinerea trecuta ne-am hotarat sa "exploram" una-alta prin judetul Buzau. Ca de obicei, nu ne-am rezervat cazare, pentru ca nu stiam unde ne va prinde noaptea. Se intunecase de-a binelea cand am sunat la familia Rosca, sau, mai bine zis, la pensiunea "La Butoaie" si am rezervat un butoi pentru doua persoane.

Poate suna ciudat, dar am dormit o noapte intr-un butoi de vin (gol, desigur). Asa ca din Buzau am pornit pe soseaua catre Ploiesti, 1b, pentru a ajunge in localitatea Pietroasele, unde se afla pensiunea "La Butoaie". In dreptul Primariei Pietroasele, cum eram cu fata la cladire, am facut stanga. Apoi a doua strada la dreapta (e in panta si neasfaltata), dupa care am virat prima la stanga; drumul se sfarseste in curtea pensiunii. Indicatiile legate de traseu ar trebui urmate intocmai, pentru ca nu sunt indicatoare; insa puteti intreba si oamenii din localitate, toti stiu de butoaie....

Asadar, este vorba despre 6 butoaie imense de vin, transformate intr-un mod cat se poate de elegant si traditional in acelasi timp: cate 2 paturi de o parte si de alta a usii, cu spatiu pentru bagaje sub ele, o etajera si o fereastra. In fata butoaielor exista o masa de piatra si un cuptor de piatra pentru cei care vor sa pregateasca un gratar. Sunt scaune, sezlonguri peste tot. Butoaiele au curent electric si, desi se lasase frigul cand am ajuns noi, radiatorul pus la dispozitie de gazde a fost inutil peste noapte, caldura fiind bine pastrata in interior. Tot in fata butoaielor se afla si cladirea in care este o toaleta, un dus, si doua chiuvete; apa calda este non-stop.

La sosire am fost invitati si la o degustare de vin, membrii familiei Rosca fiind unii dintre cei mai buni producatori de vinuri de Pietroasele. Dansii fac si o Tamaioasa seaca si demi-seaca ce te unge pe suflet! Si asta o spun eu, care prefer vinurile dulci... Vinul Merlot degustat a fost excelent!!! Degustarea a avut loc in crama, dupa ce ne-au fost prezentate procedeele de vinificatie.

Dimineata am luat si micul dejun: branzeturi, mezeluri, cafea, lapte, oua.

Ca si preturi: 55 ron / noapte butoiul pentru doua persoane, fara mic dejun (costa 10 ron / persoana, se achita numai daca-l doriti). Mesele se pot asigura de catre d-na Rosca, insa depinde de numarul de persoane; trebuie sa anuntati ca doriti si masa in momentul in care faceti rezervarea. Exista suficiente locuri de parcare.

In fotografii il veti zari (partial) si pe Tomy, motanul casei, care a intrat la noi in butoi de cum am deschis usa si nu a mai iesit pana a doua zi dimineata. Peste tot erau crizanteme, dovleci... atmosfera de toamna. Cred ca este unul dintre putinele locuri in care m-am simtit ca acasa de cum am ajuns: gazdele primitoare, motanul, florile... totul inspira liniste...

Calatorii placute,

Cristina si Cristin DUMITRU

Trimis de cristinadumitru* in 17.11.09 01:40:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SĂRATA MONTEORU [BZ].

VIZUALIZĂRI: 14106 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristinadumitru*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 La Butoaie - cum am ajuns, am si facut cateva fotografii de noapte

mirelab
    [17.11.09 08:20:00]

Stiind deja de excursia voastra...am zis ca nu ai cu ce ma surprinde in acest review...dar dormitul in butoaie a intrecut toate aventurile voastre de pana acum.

Felicitari si tineti-o tot asa, vacantele vor fi pe masura!!!!

[17.11.09 11:09:41]

Multumim frumos Mirela!

Ce mai puteti gasi la pensiune este mierea de albine de faneata; are o aroma deosebita, garantez! In plus, in zona mai sunt multe alte locuri de vazut, cum ar fi locul unde a fost descoperit Tezaurul de la Pietroasele, "Closca cu puii de Aur". In capatul strazii principale din localitate se fac sapaturi arheologice: s-au descoperit ruinele unui castru roman.

Si sa nu uitam marele atu al zonei: cramele si specialitatile culinare. D-na Daniela Rosca ne-a povestit despre participarea la diverse evenimente organizate de ANTREC, printre care si un concurs gastronomic. Dansa a participat cu preparate culinare pe baza de struguri... Nu ma intrebati de ce, dar am retinut "iepure cu struguri la tava"; dati frau liber imaginatiei...

ileanaxperta*
    [17.11.09 23:15:27]

Cristina, m-ai lasat...uimita. E cea mai inedita cazare pe care-am vazut-o vreodata...Merita promovata in revistele de specialitate, facuta publicitate si peste hotare (daca n-o are deja). Ce inseamna omul inventiv, muncitor si intreprinzator!!! Toata locatia este la superlativ, cel putin asa reiese din relatarile si pozele tale. Felicitari infinite!!!!

O intrebare: se poate ajunge acolo si cu trenul? Pt. ca am inteles ca drumul pana la "Butoaie" este cam "in curbe" si cred ca este cam dificil pt. turistii fara auto...Multumesc si o noapte buna tuturor!

Cristian_h*
    [17.11.09 23:34:07]

Ileana ai dreptate , iar eu am o idee , sper sa-i placa Cristinei

[18.11.09 00:05:05]

Multumim frumos!

Ileana, exista tren personal din Bucuresti Nord pana in Pietroasele; drumul dureaza aproximativ 2, 30h (cel mai scurt timp) sau 2, 58h (cel mai lung timp). Nu stiu sa iti spun cum ajungi de la gara Pietroasele pana La Butoaie, insa d-na Daniela sigur te va ajuta cu indicatii. Mai multe informatii gasesti pe site-ul http: //www. mersultrenurilorcfr. ro/ cu mentiunea ca trebuie sa selectezi Bucuresti Nord ca punct de plecare.

Cristian, multumesc frumos! Eu ma gandisem la melodia unui cunoscut interpret care este chiar din Buzau:

http: //www. trilulilu. ro/mrinica/41ff4f22947066

dar cred ca sugestia ta e la fel de buna!

Cat despre butoaie: le-au adus de undeva din Bistrita, pentru a le folosi pentru vinul propriu; insa au constatat ca sunt mai vechi decat crezusera, drept pentru care nu au mai putut pune vinul in ele. Sincer, eu ma bucur... mi s-a parut extraordinar ce au facut acolo! In viitor vor avea in aceeasi curte si o pensiune adevarata, o vila mai mare... insa "batalia" cred ca va fi pe butoaie... De fapt si pe noi ne invitasera sa dormim intr-o camera in aceeasi casa cu dansii... in nici un caz! Doar nu am batut atata drum sa nu dormim in butoi...

Inca o info: motanul Tomy sforaie!

Pensiunea inca nu are site-ul definitivat, asa ca pe link-ul de mai jos veti gasi doar Galeria Foto.

http: //www. labutoaie. ro. tl/

Webmaster: pot posta numarul de telefon al dnei Daniela Rosca, de la Pensiunea La Butoaie?

[18.11.09 00:35:06]

sigur; nu e nevoie de aprobare in cazurile recomandarilor evident genuine si dezinteresate; cu atat mai mult cu cat chiar poate o informatie utila multora.

webmasterXY*
    [18.11.09 08:55:38]

Acasa la un producator de vin, dormind intr-un butoi si ascultand asa melodie...hai noroc!!

[18.11.09 13:10:57]

Numarul de telefon la care ii puteti contacta pe proprietarii pensiunii "La Butoaie" (Daniela si Vasile ROSCA) este 0744938038. Uneori in zona nu este semnal, asa ca nu va descurajati daca nu reusiti sa-i contactati de prima data. Sedere placuta in butoi!

pinteacatalina
    [06.03.10 09:49:47]

Cine este interesat de aceasta pensiune si nu are masina proprie ca sa ajunga acolo poate sa ma contacteze pe mine: 0763****** taxi profesionist. Pretul este de 30 de ron din Buzau pina la pensiune sau 150 ron din Bucuresti pana la pensiune. Am peugeot 207 nou cu ac. Va astept.

webmasterXY*
    [06.03.10 11:23:47]

pinteacatalina > ai primit un cartonas galben pentru aceasta reclama. Ca idee, serviciile oferite sunt in spiritul acestui site, dar nu in acest mod trebuie sa-ti faci promovarea. Cei care chiar cred ca au nevoie de serviciile anuntate, sa te contacteze pe mesaj privat.

magdalena
    [19.04.10 14:45:39]

Extraordinar! Gasisem si eu pe net asa ceva, respectiv aici http: //www. hotel-vrouwevanstavoren. nl/ si acum vad in review-ul tau si asta ma face sa ma intreb daca nu cumva ideea au preluat-o de acolo sau sunt in sistem franciza...

Pentru ca m-a uimit cand am descoperit acest gen de cazare si ma intrebam de ce nu se fac si pe la noi astfel de lucruri inedite si pacat ca nu am si eu bani sa fac asa ceva...

Uite ca exista si voi ajunge si eu aici!

Un vot de la mine! Imi pare foarte bine ca exista si la noi asa ceva.

ramo_info
    [12.08.11 15:24:12]

Eu am fost pe acolo acum cativa ani cu un grup de amici. Am fost foarte impresionata de idee. E Geniala. Anul acesta, in drum spre casa, de la mare (sunt din Cluj) am facut un mic ocol pana la pietroasele si am cumparat vin. Este extraordinara tamaioasa.

Pentru cei care inca mai stau pe ganduri nu ezitati, nu veti regreta deloc aceasta experienta.

Cristian_h*, cristinadumitru*, ileanaxperta*, magdalena, pinteacatalina, ramo_info
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'La Butoaie' [Pietroasele]: