ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2014
2 ADULȚI -- v: -

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagire totala

Sejurul a fost achizitionat pentru Thassos, Golden Beach (Skala Panagia), hotel Emerald 3*, pentru perioada 25.06-01.07.2014.

Transportul

La plecare, de la Ploiesti la Bucuresti, am fost transportati cu o masina de 9 locuri, ceea ce a fost ok, nu s-a intarziat, nu au fost probleme. In Bucuresti am fost imbarcati cu totii in autocar, pe locurile deja stabilite, ceea ce a fost deasemenea in regula. Am plecat spre grecia la miezul noptii, drumul a decurs foarte bine, pauze suficiente, la 13:30 eram la hotel.

La intoarcere insa, jale... Autocarul a incercat sa vina pe la vama nou infiintata si a fost intors catre cea veche, de unde a rezultat o intarziere de 4 ore la imbarcarea de retur (a fost probabil o lipsa de comunicare/informare din partea agentiei de turism). Ca atare, am fost luati de la hotel la orele 17:00, in conditiile in care camera a trebuit predata la 9:00 dimineata (la niciun hotel nu ni s-a mai intamplat sa se ceara decazarea atat de devreme!)

La intoarcere, s-a facut escala 1 h la Kavala, plus o multime de pauze, unele necesare, altele nenecesare, ajungand sa facem pana la Bucuresti 17 ore! Extenuant si dezamagitor pentru toti pasagerii...

Cazarea

Cazarea a fost marele neajuns al acestei vacante, din pacate. Personal, nu am fost informata de unde a cumparat brokerul de turism pachetul turistic, cu atat mai putin sa ma fi uitat la ei pe site sa vad pozele camerelor in care vom fi cazati. Dealtfel, nici ceilalti turisti care achizitionasera sejurul direct de la agentia-mama nu cunoasteau faptul ca urma sa avem camere la parter, la strada mai exact, fara pic de intimidate sau liniste (masinile si scuterele treceau fix la 2 metri de masa din asa zisul "balcon", la care avea deasemenea acces orice trecator, aflandu-ne practic in strada. Nu exista curte sau ceva care sa ne limiteze de spatial public). Puteti vedea acest lucru din pozele atasate. In niciun caz nu semanau cu pozele de pe internet.

Cand am achizitionat sejurul, niciuna din fotografiile cu aceste camere era prezentata, iar pe site-ul hotelului sunt prezente doar fotografii din Suites, care sunt mai mari si mai bine pozitionate, intr-o cladire separata.

Alte probleme legate de cazare:

- camera nu era echipata conform descrierii de pe site, a trebuit sa insistam la patronul hotelului pentru a primi paturi de invelit si uscator de par;

- frigiderul era murdar de mucegai, la fel si faianta din baie, iar pentru spalarea vaselor a trebuit sa ne achizitionam singuri bureti si detergent. Nu este vorba de valoare, cat de gest, ei prezentand o "bucatarie complet echipata".

- camera si baia se aeriseau extreme de greu, nici nu mai incapea vorba sa si gatim pe plita (oricum ni s-a interzis sa gatim peste)

- curatenie s-a facut pentru prima oara in a 3-a zi de sejur. Pana atunci, nici cosul de gunoi nu a fost ridicat, am fost nevoiti sa ne ducem singuri gunoiul.

Piscina este foarte mica, nici nu am incercat-o dat fiind ca marea era superba. Oricum, chiar si in timpul zilei erau asezate in jurul ei mese cu scauna, iar sezlongurile stranse intr-o margine. Nu am apelat la barul de la piscina, am mers la restaurantele de pe faleza.

Panta ce trebuie urcata de la plaja spre hotel este intr-adevar solicitanta pentru cineva care nu face sport deobice, pentru copii sau batrani.

Din punct de vedere al localitatii (este sat), chiar daca detine cea mai larga si mai buna plaja de pe insula (nota 10), seara este foarte plictisitoare (cateva terase si cam atat). La polul opus se afla oraselul Potos, care este mult mai animat zi si noapte, mai frumos. Singurul lui neajuns ar fi o plaja ceva mai mica (De nota 7-8) decat cea de la Skala Panagia.

Masa

Nu am avut masa inclusa, am mancat la terasele de pe malul marii, care au mancare foarte buna si diversificata. Pretul unei mese de pranz pentru 2 persoane se ridica la 20-30 euro, dupa apetit :)

Ghidul local al agentiei nu a comunicat eficient cu noi, iar singura intalnire pe care am avut-o cu dumneaei a fost in ziua cazarii. Ne-a informat doar in legatura cu excursiile organizate de dansa si cam atat, nicio vorba despre superba plaja Marble Beach si piscina naturala Giola, unde am ajuns pe cont propriu, inchiriind masini. Recomandabil este sa luati o harta pe care sa o aveti in permanenta la indemana, pentru a nu rata din obiective. Un tr complet al insulei se face in aprox. 3 ore si presupune un consum de vreo 10l de benzina. Drumurile sunt ok, asfaltate bine, neaglomerate, insa sunt serpentine si pante de urcat, de aceea asigurati-va ca masina face fata.

- nu a fost receptiva la solicitarea noastra de a schimba camerele, sustinand cu o convingere vehementa ca acestea sunt cele de pe site (Desi nu erau, lucru confirmat ulterior de colegii dansei la telefon) si ca au balcon (din fotografii puteti observa ca nu discutam de balcon in cazul de fata, cel mult de un separeu "la strada".

- pentru excursia "turul insulei" ce trebuia sa aiba loc pe data de 29.06 am platit in prima zi, insa aceasta nu s-a mai tinut, iar banii ne-au fost returnati abia pe 30.06, h 12:00 (in penultima zi a sejurului, cand deja era tarziu sa ii mai putem folosi pentru o excursie pe cont propriu...) Mai mult, anularea excursiei a fost anuntata dela agentie printr-un sms transmis la orele 0:20 noaptea, in ziua de 29.06...

In plus, preturile excursiile organizate de agentie sunt peste cele reale. Pentru o croaziera pe mare recomand sa mergeti in port (Limenaria) si sa platiti direct la capitanul de vas. In pretul practicat (20-25 euro pers) toate vasele asigura si masa (mic dejun - paine cu marmelada si margarina!! , ceai, pranz - 4 frigarui micute, salata de legume, paine, vin si suc).

Sper sa va fie de folos feed-back-ul meu si va stau la dispozitie pentru intrebari.

Trimis de Laura_b in 10.07.14 11:20:45
Validat / Publicat: 10.07.14 13:08:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Argasi, Hotel Admiral

VIZUALIZĂRI: 3761 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Laura_b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Balconul situat pe spatiu public, accesibil oricarui trecator

[10.07.14 11:48:16]

@Laura_b: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Am retras nota acordată pentru bucătărie/masă, pentru că nu ați beneficiat de acest serviciu in cadrul hotelului.

Laura_bAUTOR REVIEW
[10.07.14 12:38:18]

@webmaster28: Va multumesc si eu!

Subscriu la ce au scris si alti turisti, tv-ul este cel mai mic posibil, si doar 1 canal sportiv functiona fara purici

Am uitat sa mentionez un aspect important: unele camere nu au nici macar 1 geam, sigura posibilitate de a avea ceva lumina naturala ar fi sa stea cu usa deschisa... ceea ce nu este normal, cum sa se aeriseasca o asemenea incapere? Da impresia de beci, nu de camera de hotel...

[10.07.14 13:08:42]

Laura_bAUTOR REVIEW
[10.07.14 13:54:23]

@webmasterX: Este aproape bine pozitionat, ar trebui mutat marcajul chiar langa straduta. Practic, se urca panta de care vorbeam, incepand de la Dimitris, iar in capatul pantei, la intersectia cu straduta mai mica se afla in stanga hotelul Emerald 3*, iar in dreapta Corpurile Emeral Suites si Emerald II, separate, cu vedere mai buna la mare, mai spatioase si cu conditii de cazare acceptabile.

[10.07.14 13:57:33]

@Laura_b: tx, hai că-l "descâlcim" noi - cu ajutrul tău:

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=40. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • Laura_bAUTOR REVIEW
    [10.07.14 14:05:43]

@webmasterX: Done. Avem coordonatele:

Emerald 3*: 40.731474,24.756977

Emerald Suites: 40.731369,24.757084

Emerald II: 40.731580,24.757352

[10.07.14 14:35:52]

@Laura_b: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

melena
    [10.07.14 16:05:35]

O documentare atenta din mai multe surse, elimina diversele probleme care pot aparea!

Atentie mare si la agentii care vind absolut orice se poate vinde si incasa bani!

Peste tot sint probleme inerente care trebuie sa treci peste ele, sa nu ti stici concediul!

Calatorii placute in continuare!

crismis
    [10.07.14 20:38:17]

@Laura b: Pe viitor, poate iei in consideratie posibilitatea de a-ti organiza singura un astfel de concediu; vorba aia: "pleci cand vrei, vii cand vrei"...

cazarea ti-o alegi singura (evident, dupa ce citesti si cateva postari de pe AFA... si nu numai...); oricum, daca ceva nu iese bine (dar 99% iese, crede-ma), nu poti da vina decat pe tine.

Foarte util review-ul tau, adica sa ne tinem departe.

danadana*
    [21.09.14 20:07:34]

@Laura_b: Va aduceti cumva aminte numarul camerelor de la parter. cele despre care ati scris ca se intra direct din strada in ele?

am vrut sa va trimit un mesaj priva cu unele intrebari dar nu ati activat mesageria...

daca imi permiteti sa va contactez lasati-mi prin mesaj privat o adr de mail sau nr de tel...

sunt tot din PLOIESTI!

cs
    [25.08.16 20:31:03]

Nu uitați că în timpul sejurului veți avea ca si animale de companie șopârlele! Cereti agenției sau lui Kostas (patronul) să vă faca un discount, ca veți dormi mai mulți în camera, și pe soparle nu le aduceți dvs!

danadana*
    [01.09.16 17:24:24]

@Laura_b: DA, confirm si eu cele afirmate de LAura_b... Am fost la Emerald intr-o astfel de camera unde nu exista fereastra, si aveai de ales intre a aerisi camera, dar astfel incat orice turist care trecea spre piscina sa poata vedea in voie tot ce faci tu in camera... sau a lasa camera neaerisita... In plus, la camerele dinspre piscina a poluat la propriu in camera, tot peretele dinspre pat era ud... Fiind chemat, patronul a spus ca delega rezolvarea problemei catre ginerele dansului ,,un domn care se facea ca nu intelege nimic din ceea ce i se spunea in engleza, si care a gasit ca rezolvarea a problemei trasarea unui pic de vopsea lavabila peste peretele ud... dati-va seama ce a iesit... fiind si camera neaerisita nu s-a uscat peretele nici in ziua plecarii! In plus de asta, avand camera tot la parter dar in zona din fata piscinei... si fiind obligati de situatie sa tinem usile mereu deschise ,,era un zgomot infernal provenind si de la piscina si de la drumul de acces (provenind intr-adevar de la motociclete si autovehicule)

cs
    [01.09.16 20:28:27]

Camerele 15,16,17,18 (17,18 spre piscina)

crismis, cs, danadana*, Laura_b, melena
    Alte impresii din această RUBRICĂEmerald Hotel: