ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2014
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 29.07.13
JUL-2014

Concediu odihnitor intr-un loc placut

Am ales aceasta locatie dupa o atenta selectie a ecourilor si impresiilor dvs. Multumim site-ului care ne asigura o idee reala despre locurile unde ne dorim sa ne relaxam. Astfel ca anul acesta am recomandat si prietenilor Grecia pentru concediu. Si nu am gresit prin alegerea la Philoxenia, caci aveam deja o buna parere. Asa a si fost, desi unii pot gasi nemultumiri, dupa un drum lung si fara multe opriri si pe timp de noapte. Noi insa eram pregatiti cu tot ce trebuia si am gasit aici o sala mare de asteptare, cu dusuri si toaleta bine dotate si f. curate, pentru a petrece mai usor timpul de la ora 9 pana la 13 cand am fost cazati. Desigur si piscina a fost de mare ajutor sa ne intram in relaxarea potrivita locatiei.

Am primit o camera superba, cum ne sfatuia cineva de pe site AFA, in corpul D si vedere la mare; o mare bucurie pt. noi si astfel trezirea mi-o faceam respirand adanc aerul brizei si privind spre albastrul straveziu al marii de pe balconul cu un oleandru inflorit minunat.

Despre camera pot spune ca am fost multumiti atat ca mobilier cat si curatenia care se facea zilnic, prosoape schimbate la 2 zile si lenjeria la 3 zile. Numai la baie am simtit nevoia unor agatatoare mai multe si practice (poate si un mop era necesar). Precizez ca patul suplimentar era un fotoliu extensibil, buretat, confortabil si in stare f. buna, iar la vecinii nostri era pat de o persoana cu saltea, deci nu pat pliant, sau cu arcuri care scartiie (mai ziceau unii in alte impresii).

Masa, putem compara acum cu sejurul anului trecut de la Macedonian Sun, aici gasiti sortimente mai multe (ex. paste sau orez cu scoici, friptura de porc, pui, vita, miel, placinte dulci, sarate, deserturi variate: prajituri, inghetata, fructe), diversificare zilnica, cafea mai buna, dar si o strictete mai agera a ospatarilor. Adica NU se ia nimic de la masa, chiar din propria farfurie daca ramane. De inteles totusi, caci calitatea servirii si a serviciilor e superioara.

Noi am fost pe deplin satisfacuti atat la mic dejun cat si la cina, chiar eram ingrijorati sa nu acumulam kilograme. Noroc de drumul printre pini, pe scari (apropo sunt 121, le-am numarat cu copiii ca sa ne distram, ziceam ca scadem cateva calorii la fiecare treapta!).

Am fost f. incantati de localizare si accesul la plaja prin 2 cai, pe care le-am folosit seara la plimbare pe valea lina, apoi traversand statiunea mica dar cocheta, linistita. Am gasit atractii si pt. copii, un mic loc tip carusel. Apoi terase si baruri de o parte si alta a falezei. Am facut plimbari pana la micul ponton spre capatul statiunii catre Nikiti, noi fiind adeptii linistii, a sunetului naturii, valurilor si am avut locuri suficiente de imortalizat. Nu am ratat insa serile grecesti oferite de terasa Melissa (tot de pe faleza), am fost placut surprinsi de invitatiile dansatorilor dupa ce ne reprezentau citeva dansuri traditionale. Nu am rezistat tentatiei si am intrat in "hora", am fost bucurosi sa prindem 2 seri grecesti acolo, duminica si vineri inainte de plecare si am ramas cu amintiri f. placute. Poate ca in alte circumstante ne cazam la Hotel Melissa, un loc mai mic, dar parea bine pus la punct si elegant (langa Philoxenia B.) Deci nu trebuie ratat!

Pe parcursul sejurului am incercat sa variem activitatea cu vizitatea zonelor din jur. Am vizitat Ormilya, caci aflasem de un Bazar, ma gandeam ca gasesc lucruri specifice grecesti, dar e doar o piata de legume si fructe, alaturi de multe haine de vara. De fapt era un targ saptamanal (lunea), situat in dreapta parcului din centru pe o straduta laterala. Dar ne-am delectat cu livezile de maslini, am luat fructe proaspete si apoi ne-am intors la plaja si balaceala.

In alta zi am mers la Kallithea, sa le aratam prietenilor locatii mai vivace, cu activitati mai intense, terase, magazine diverse, plus cele de blanuri si piele. De fapt am cautat echipa de animatie de la Hotel Athos-Pallini de pe plaja (langa dig), care sunt altii anul acesta, vreo 3 romani in echipa care garanteaza distractia de seara pt. cei din zona. Nu uitati ca miercuri au zi libera, deci va puteti face singuri program divers.

Pentru ca am fost anul trecut in croaziera Golf Toroneos, am preferat sa mergem la alte plaje vestite pt. nisip fin si vederi de neuitat. Asa ca Ormos Panaghia a fost o alegere f. buna, am gasit plaja mergand catre Nikiti, apoi faceti stanga dupa vreo citiva km, gasiti indicator, dar Atentie!! pt plaja minunata faceti iar stanga exact in curba cu vedere la port. Noi ne-am invartit putin dar ne-am descurcat. Plaja are vedere catre tot bratul Sithonia pe stanga iar in dreapta cateva stanci cu verdeta, ca din vederile de la standuri. Minunata si marea, mult mai limpede si azurie.

La fel in VOURVOURU, unde am trecut in graba, de curiozitate, sa vedem oaza de relaxare. oricum locuri pentru fiecare atat timp cat isi aleg ce le place, chiar ai ce sa faci si sa te plimbi si sa te relaxezi.

E un loc unde te simti turist respectat, vezi clasa serviciilor si asta nu la 5 stele. Important e sa vrei sa te simti de 5 stele!

Trimis de vulpita in 09.07.14 19:35:31
Validat / Publicat: 09.07.14 20:58:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Macedonian Sun, Kallithea, Kasandra

VIZUALIZĂRI: 3423 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vulpita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 lista de preturi la plaja Allou din dreptul aleii cu scari. sezlonguri gratuite pt.comanda la bar.

[09.07.14 21:06:47]

Mixaela
    [10.07.14 15:15:35]

Pacat ca nu ati avut o vacanta mai lunga si ma refer dupa data de 13 iulie, pentru ca intre 11-13 este targ cu produse grecesti biologice cat si obiecte handmade in Nikitis, cu toate daca va mai place si mai puteti ajunge in luna august, intre 7 si 11 acelasi targ se va organiza si in Psakoudia in parculetul de la ponton.

Pentru ca grecii nu au piete ca si cum avem noi in Romania cu fructe, legume etc... zi de zi de dimineata pana dupa-amiaza, la ei se organizeaza doar intr-o singura zi a saptamanii, fiecare sat are o anumita zi, precum luni este in Ormylia, Nea Moudania este miercurea.

vulpitaAUTOR REVIEW
    [10.07.14 17:19:43]

@Mixaela: multumesc de pont, poate la anul o sa ajungem sa vedem ceva foarte autentic grecesc. Pana atunci, o vara placuta si concedii frumoase!

vulpitaAUTOR REVIEW
    [10.07.14 17:36:07]

@webmasterX: Coordonatele din GPS-ul meu sunt latitudine N40.26124, longitudine E23.49290

[10.07.14 17:38:02]

@vulpita: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

Mixaela, vulpita
    Alte impresii din această RUBRICĂPhiloxenia Hotel: