ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2014
ÎNSCRIS: 09.07.14
JUL-2014

Foarte nemulțumit

Thassos - o mare dezamagire

Daca vreti sa va ratati concediul mult asteptat, mergeti in Thassos!

Cu regret va spun ca o mizerie mai mare pe langa drumuri si pe locurile virane (multe) doar pe litoralul nostru am mai vazut, cu ceva ani in urma!!!

Singura sosea practicabila este cea care inconjoara insula (aprox. 95 km). Plajele cared se gasesc in apropierea acesteia sunt accesibile, celelalte (marea majoritate) au drumuri de acces din pamant, pline de gropi, bolovani, crengi, etc. E nevoie de ub off-road sa ajungi la capat, cu un SUV nu va recomand! Aceste plaje nu au dusuri, toalete sau cosuri de gunoi, au umbrele si sezlonguri care te costa 5 Euro/zi.

Localitatile sunt mici si inghesuite, toate arata la fel, prafuite si uitate de timp.

Preturile la taverne nu difera de cele de la Lido di Jesolo, doar conditiile in care servesti masa, mese din lemn, podele de lemn care necesitau de mult reparatii.

Localnicii sunt amabili si draguti, fac orice efort ca turistii sa se simta bine, dar cand nu ai cu ce, doar amabilitatea nu ajunge!!!

Trimis de Alpinul in 09.07.14 13:13:49
Validat / Publicat: 09.07.14 14:17:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5951 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alpinul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

FloreS
[09.07.14 15:04:05]

Imi pare rau ca nu te-ai simtit bine dar trebuia sa stii de la bun inceput ca Thassos nu seamana din niciun punct de vedere cu Lido di Jesolo!

Nu vreau sa te simti atacat/a dar eu cred ca lumea se duce aici pentru relaxare, peisaje extraordinare, sa se bucure de natura, nu pentru a sta in camera, sau pe sezlong.

Eu caut acolo o experienta culturala, sa mananc si sa ma distrez ca localnici, sa fac baie si snorkeling la plaje cat mai naturale si cat mai putin schimbate de oameni.

Pentru confort si plaje cum iti doresti tu mergi in Turcia. O sa fie un vis poate pentru tine insa pentru mine ar fi foarte departe de ideal.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
crismis
[09.07.14 15:55:19]

Dar asta e Grecia! Daca nu-ti place Grecia, de ce te duci in Tassos? Sa compari Italia cu Grecia inseamna sa compari mere cu pere.

Rodel
[09.07.14 16:30:15]

Pentru mine Thassos a fost o încântare. Eu am văzut acolo peisaje frumoase, o apă superbă, sate (că am vizitat două) pitorești, iar relaxarea a fost maximă. Nu pot să compar cu Lido di Jesolo, pentru că nu am fost acolo, dar nu compar nici insulele grecești între ele, deoarece fiecare are farmecul ei.

De fiecare dată descopăr ceva nou și, așa cum am scris recent într-un review, ultima insulă vizitată e și cea mai frumoasă. Grecia este și o stare de spirit. Trebuie să intri în atmosfera locului ca să te simți bine.

iulianic
[09.07.14 17:28:52]

@Alpinul: Fiecare dintre noi simţim diferit orice colţişor de lume în care ajungem. Nu contează că este Lido di Jesolo sau cea mai modestă insulă din Grecia. Chiar şi părerile a doi oameni (despre acelaşi loc) pot diferi foarte mult. Şi când spun asta am în vedere opinia surorii mele despre Giola, piscina naturală, adevărat fenomen pe ţărmul Thassosului, loc pe care l-am vizitat împreună.

Am întâlnit persoane care au fost de mai multe ori în Thassos şi spun că vor veni din nou. Nici pe ei nu îi înţeleg deplin, poate doar prin prisma faptului că Thassos este insula grecească cea mai apropiată de meleagurile noastre, ceea ce implică cheltuieli de transport mai modeste şi ceva mai puţină oboseală cu drumul.

Mie personal mi-a plăcut Thassos. Am găsit acolo plaje minunate, păduri umbroase de pin, vestigii antice, sate tradiţionale, oameni primitori şi bucate specifice.

Am în pregătire (şi voi publica în curând) un review despre locurile pe care le-am vizitat în Thassos acum două săptămâni, fără a face referire şi la plaje pe care le-am prezentat într-un review distinct. Am remarcat şi eu că la Saliara - Marble Beach nu mai sunt amenajările pe care le văzusem în pozele anilor precedenţi. Era acolo o sălbăticie..., chiar şi o movilă de peturi şi cutii de bere de la vizitatorii anteriori, dar asta nu m-a impiedicat să văd ineditul acestui colţ de lume.

Te rog, citeşte Plajele din Thassos, atât cât le-am văzut şi spune-mi unde am greşit!

DoreD
[09.07.14 17:56:53]

Interesanta opinie. Intr-adevar, Thasos nu este o insula "comoda". In ritmul in care dau navala turistii acolo, probabil va deveni

Preturile la taverne difera oarecum de cele din Lido di Jesolo. Berea e mai ieftina, cam la jumatate: P. In plus, cam peste tot in insula nu trebuie sa platesti parcarea, care in Italia te mai scutura de cativa euro pe zi. Poate pentru ca, de multe ori, este in colb, iar umbra este asigurata de copacei mai mici sau mai mari.

Totusi asta-i atrage pe multi in insule. Peisaje salbatice, inedite, plajele alea la care se ajunge mai greu.

Una peste alta, o parere utila. E bine pentru un turist care-si planifica prima excursie in Thasos sa aiba acces la mai multe puncte de vedere. De curiozitate, unde in Grecia ai fost multumit?

luciaoradea
[22.07.14 12:32:27]

@alpinul

Ma surprinde sa citesc review-uri de genul acesta. Dar nu suntem toti la fel, asa ca e buna si diversitatea. Sunt si eu uimita- de ce ai ales Thassos? Putina documentare in prealabil nu strica!

Sa compari Thassos (sau insulele grecesti in general) cu Italia (Lidi di Jesolo in particular) mi se pare din nou o mare greseala. Cred ca pentru turistul comod care prefera Italia Grecia este ceva de neacceptat.

Mie personal Lido di Jesolo mi se pare foarte aiurea, cu plaja aia lunga si seaca, hotelurile asezate toate in linie... E parerea mea, dar inteleg ca, pt cineva care apreciaza asa ceva, Thassos pare murdara si neingrijita.

11simy
[25.07.14 11:21:39]

Am ajuns intamplator la acest review. Este adevarat ca, odata ce ajungi in locuri frumoase, pe sufletul fiecaruia si apoi in unele mai sarace, din diverse motive, te simti stingher.

Noi am ales Thassos pentru ca am plecat gasca mare de familii, si pentru ca anul acesta nu ne-am mai permis concedii ca anul trecut (3 afara si 3 in tara: D). Eu sunt inebunita dupa Spania, si, da, ajungand in Thassos, m-a dezamagit ariditatea locurilor. Dar m-am bucurat de apa, nisip, mancarea nu m-a cucerit'' desi imi plac fructele de mare foarte mult ptr ca modul cum sunt gatite la ei nu-mi prea place.

Sincera sa fiu si in Spania am fost dezamagite de unele chestii. Se intampla. Per ansablu, nu cred ca mai revin inThassos, dar probabil in Grecia, alte locuri, da. Cand o sa termin de vizitat muzee etc in lume si voi trece la 2 concedii pe an, la mare, unul va fi sigur la greci.

luciaoradea
[25.07.14 13:31:39]

@11simy

Daca mai mergi la greci la mare incearca Corfu sau Lefkada. Eu sunt indragostita iremediabil de Corfu, si, daca itit doresti peisaje luxuriante si vegetatie bogata, aici le vei vedea!

11simy
[25.07.14 14:18:13]

@luciaoradea: multumesc

Barbu_Cerasela
[17.01.16 20:36:33]

@Alpinul - Cred ca este o parere foarte obiectiva! Doar ce am vazut pe google earth mi s-a parut oribil, daramite sa mai si platesti... Lido di Jesolo sa nu uitam ca are o vechime si alta civilizatie, langa Venetia. Ca sa ai un concediu sa nu te plictisesti, du-te la plaja langa Roma, la Fregene, Focene si vezi seara si apusul de soare.

Nu cred ca trebuie sa mintim ca totusi insulele grecesti sunt anoste, ca Rodos si Corfu ce sunt mai cosmopolite.

dorgo
[18.01.16 17:24:57]

@Barbu_Cerasela - De ce nu ascultati parerea unui specialist in Grecia? Care cunoaste fiecare centimetru patrat din insulele sale. @ionescunic, care zice ca insula Thassos, fata de celelalte insule elene, are o singura calitate-este aproape de Romania. Nu inteleg atunci de ce romanii invadeaza an de an aceasta insula, numita si "insula romanilor". Suntem un popor ciudat. Ne plac gunoaiele si oribilul lui @Cerasela. Si mai cred ca @Alpinul e doar o fantoma, o clona, a aruncat o vorba dar n-are nici o replica la contraargumente. Iar daca nu e clona ar fi bine sa stie ca exista un "Forum Thassos", al iubitorilor acestei insule, care au supermarcat drumul spre piscina sirenelor, Giola, si care sunt asa, doar vreo 25.000. Eu, tare as dori s-avem si noi macar un sfert de insula Thassos in Marea Neagra dar se pare ca si pe cea a serpilor am pierdut-o.

11simy, Barbu_Cerasela, crismis, DoreD, dorgo, FloreS, iulianic, luciaoradea, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: