ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 10.07.12
JUN-2014

Loc de mai bine

Dupa indelungi cautari am ales anul acesta zona SIDE din regiunea Antalya pentru a ne petrece vacanta.

Ne-a fost recomandat hotelul Starlight Conventia care are o prezentare foarte reusita si oferta de distractii zic eu indestulatoare (mai ales pentru copii)...

Sunt 2 hoteluri in complex starlight si sunrise (acesta fiind mai ieftin dar si mai slab calitativ).

Un drum foarte lung cu masina fara opriri intermediare si cu o incetinire incredibila in istanbul la ora 2 dimineata unde se circula bara la bara din cauza tirurilor care pornesc dupa ora 22.

Am ajuns dimineata la 10 la hotel unde am fost primiti si cazati imediat. Au tinut cont de faptul ca mai eram cu o familie care aveau camera duplex cu jacuzzi (superba de altfel) si ne-am cazat in vile apropiate.

O locatie superba, receptia foarte frumoasa dar nu se compara cu gradinile splendide pline de arbori exotici, bananieri plini cu fructe, portocali, rodii.

N-am idee cat de bune sunt conditiile camerelor din hotel mai scumpe de altfel dar daca nu tii neaparat sa vezi marea din camera e pacat sa nu stai la vile in acele gradini si aer curat.

Camera foarte spatioasa (chiar risipa de spatiu mi s-a parut) cu trei paturi, minibar completat zilnic cu cola, fanta apa si apa minerala, o cutie cu pliculete de ceai si cafea si fierbator pentru cine dorea sa serveasca ceai in camera.

Aquaparcul aflat intre cele doua resorturi e ok si ptr copii si adulti si are un bar de racoritoare si bere. Zona de fast food esta construita sub forma unei grote unde servesti masa la intuneric si racoare, o zona ingradita unde mananci cu picioarele in apa, iar in acea grota mai exista magazine, club, sala de jocuri.

Deci impresie generala foarte buna pana acum.

Hotelul este manageriat de rusi, ocupat in proportie de 90% de turisti rusi, se vorbeste numai limba rusa si turca, doar daca insisti obtii ceva raspunsuri in engleza.

Personalul cel putin la bar serveste intai vorbitor de limba rusa apoi restul lumii.

Exista un bar mai bine aprovizionat care acopera pentru zona piscinelor mari si plaja si tb sa stai la coada pentru fiecare pahar de suc sau sticla de apa, nefiind nimic pus la liber macar pentru copii.

De altfel copiii greu obtineau o bautura ptr ca erau serviti intai adultii, oricum se pierde foarte mult timp pe acolo.

Conceptul hotelului este deluxe allinclusive si nu am regasit in plus fata de alte hoteluri decat sampanie la bar la liber, tequila, berea este la butoi, racoritoarele din sticla de 1 litru. In oferta se specifica cum ca la restaurant servim fresh de portocale gratis si surpriza: mascat dupa un perete in restaurant este un aparat care se umple cu fresh din punga de aluminiu sau galeata si iti toarna barmanul in pahar nicidecum nu vezi vreo portocala stoarsa in fata ta. La gust seamana cu freshul dar vorba romaneasca "nu rasare".

Mancare suficienta dar nu diversificata, se repeta cam in fiecare zi aceeasi, aceleasi dulciuri, nimic iesit din comun, am avut si pangasius la masa (cred ca la pretentiile lor financiare se putea mai mult).

La masa sucurile si vinul se serveau calde si tb sa ceri intruna gheata. Inghetata cu program de la 12-17 care trebuia sa fie afara la indemana in zona piscinelor, am gasit-o in grota la sala de jocuri intr-un coltisor, am luat mai multe si pana am ajuns la picina sa dau la copii s-a topit jumatate din ea. N-am inteles ideea, ori sa atraga copiii in sa la de jocuri (sa toace niste bani) ori sa nu se consume prea multa, habar n-am. La piscine am cautat locuri libere la 7,30-nimic, la ora 7-nimic, am venit la 6,45 sa punem niste prosoape si erau aproape toate ocupate si ceva oameni deja in piscine.

Nu numai ca-ti rezervi sezlongurile, dar erau persoane care de pilda stateau la nisip, pe sezlongurile de la piscine si-au pus cate un obiect personal (am gasit chiar si pampers de copil si cate o esarfa) si le tineau si pe acelea ocupate cu toate ca in regulament se specifica cum ca nu este voie sa le tii rezervate, oricum nu reactioneaza nimeni din personal.

Dupa 10 ani de vacante in turcia am ajuns sa nu gasesc loc decat pe iarba langa piscine si sa stau pe salteaua pe care se facea sport dimineata. Va dati seama ce fericita am fost. Nu m-ar fi deranjat sa stau si pe iarba dar macar pe un sezlong liber.

Cand am luat biletele am inteles ca fiind doua resorturi comune noi de la starlight avem acces la facilitatile de la sunrise, dar ei nu au la noi. De unde, toata lumea la comun, nu exista bratari sa se faca vreo diferentiere si multi turisti cazati la sunrise veneau la noi ofertele fiind mai bune si mai luxoase, deci de aici si aglomerarea despre care va vorbeam.

Au fost copiii la calarie costa 13 euro ptr 15 minute si a fost frumos, iar pentru patinoar care nu l-am gasit (nici n-am insistat) scria in oferta ca se face cu grupuri organizate cu rezervare prealabila.

Foarte, foarte, foarte slab entertainment, ceva spectacole la amfiteatrul de la sunrise unde era full. Noi am stat de luni pana lunea urmatoare si am prins doar 2 zile cu muzica live (melodii diverse), o seara cu prezentare de moda polo garage reclama pentru magazinele din incinta hotelului sa mai vanda si ei ceva.

Nu s-a organizat nici un fel de seara turceasca dupa cum eram obisnuiti. In rest stateai seara la bar sau la lobby ca era racoare.

Pe iarba ecran mare pentru doritorii de fotbal, dar surpriza cand au pornit ecranul pe la ora 23 cred, sa vedem meciul au inceput sa stranga scaunele de pe iarba ptr ca s-a terminat ora de vizionare.

Din pacate pentru ei pe cei care erau deja asezati nu au avut cum sai ridice.

Ne-am sufocat de atata limba rusa, chiar un rus zicea ca noi romanii tb sa vorbim rusa ca suntem tara sovietica (o sti el ceva si noi nu stim!?!).

Intr-o seara la masa dupa ce am cerut ospataritei sa puna 7 tacamuri a venit un domn rus si mi-a luat din fata un set de tacamuri fara nici o jena. L-am atentionat ca nu e frumos, macar sa intrebe daca se poate si nici nu s-a intors la mine.

A venit seful de sala si si-a asumat el toata vina si-a cerut mii de scuze in numele acelul "domn" si mi-a dat alte tacamuri.

Am intalnit mai multe familii de romani care nu erau multumiti de servicii, poate daca isi gasesc timp vor posta si dansii pareri.

Recomand sa vizitati orasul antic Side care este superb si doar la cativa km de hotel, merita. Am vorbit cu angajati de la magazinele din incinta si la fel au zis ca de vreo 2 ani au scazut la capitolul servicii.

In ansamblu, trecand peste tot felul de observatii sa nu ne stricam vacanta, a fost bine dar era loc de mai bine, cand ai cu ce compara incep nemultumirile. Mi s-a parut putin exagerat (mai a nesimtire) sa ceara la tonetele de langa bar pe un porumb fiert, sau vata de zahar, sau punguta cu popcorn 2 euro pe bucata. Totusi e un amarat de porumb.

Voi reveni cu ceva poze ca nu le am la indemana.

Sper ca vor fi de folos observatiile mele si oricum ar fi turcia ramane favorita vacantelor noastre.

Chiar am avut chef de scris de data acesta

Trimis de gabitza123 in 09.07.14 13:09:55
Validat / Publicat: 09.07.14 14:51:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: marmaris, bodrum. kemer, alanya, kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabitza123); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.07.14 14:53:23]

adinasilvia
[09.07.14 20:11:51]

@gabitza123: Incepuse bine povestea ta, dar cand am citit ca e un hotel manageriat de rusi mi-am dat seama cum te-ai simtit. Intotdeauna caut referinte despre un hotel in sensul in care e sau mai precis nu e ocupat de natia asta.

Dar acum au inceput sa apara variantele Exclusiv UE (adica fara rusi). Sunt hoteluri care, probabil la cererea vesticilor, nu mai aduc rusi.

Deci, daca vrei un sejur linistit iti sugerez sa te interesezi daca hotelul are statutul mentionat mai sus.

[02.09.14 08:32:17]

Vad ca sunteti singurul de pe site cine a fost anul acesta la acest hotel. Noi o sa fim cazati la Starlight. Tot aud ca se poate trece de la un hotel la celalat si nu se folosesc bratarile clasice. Am citit despre conceptul de ultra all inclusive, pe site-ul hotelului si observ ca la anumite piscine, restaurante, etc au acces doar VIP-urile. Dar din moment ce nu sunt bratari sa ne deosebeasca de unde stim cine e VIP? As dori sa stiu, eu, turistul simplu, cu camera standard unde si ce pot sa fac gratuit, nu as vrea sa ma trezesc la plecare ca am de plata sute de euro... Multumesc!

gabitza123AUTOR REVIEW
[02.09.14 10:25:42]

@Mok: Buna ziua,

exista in incinta o piscina langa restaurant la etaj care este cu acces doar ptr vip si mai este o piscina cu jacuzzi si foisoare foarte frumoase, dar au la intrare un angajat care verifica nr. camerei,

noi am intrat la jacuzzi fara sa stim si nu era nimeni la intrare, am stat vreo 15 min si un turist vip din piscina ne-a reclamat ca nu avem ce cauta acolo (probabil nevorbind rusa nu aveam cum sa fim vip), a venit o domnisoara angajata care ne-a invitat frumos tot in rusa afara ptr ca e vip area.

Deci daca se intampla sa nimeriti acolo veti fi atentionati.

In rest aveti acces gratuit peste tot, iar la sunrise puteti merge intr-o vizita de curiozitate dar au mancarea mult mai slaba calitativ.

Distractie placuta

[03.09.14 13:48:11]

@gabitza123: Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare: daca stiti cumva care sunt camerele "club superior" si "club sunrise", adica unde se afla... in cladirea principala presupun ca sunt VIP-urile. Cei de la agentia cu care plec s-au cam incurcat in stiinta si nu am reusit sa aflu concret care unde se afla doar ca ambele sunt in anexa... sa fie anexa bungalow-urile??

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[03.09.14 15:30:37]

@Mok: Club superior sunt in bungalow-urile de la Starlight iar Club Sunrise sunt in bungalow-urile de la Sunrise Park Hotel.

Despre ce anexa vorbesc aia de la agentie? Si ce legatura au camerele club Sunrise cu hotelul Starlight??? Chiar asa de tampiti sunt? Spune-le sa se uite intr-un catalog, se ofera gratis de catre touroperatori...

Offf...

[03.09.14 15:56:29]

@Andox: Problema este ca agentia e a touroperatorului, unul renumit, nu scriu numele sa nu fie (anti) reclama. Au 2 oferte Starlight Convention Center & Thalasso 5* (club sunrise) / (club superior) cu o mica diferenta de pret, deci ambele la Starlight... pentru hotelul Sunrise Park Resort au alte preturi, mai mici. Offf... anexa supararii

gabitza123AUTOR REVIEW
[03.09.14 23:05:23]

@Mok: Noi am stat si am platit club superior in bungalow la hotel starlight, la sunrise preturile sunt mai mici ca si conditiile de altfel pentru ca e mai vechi, iar ptr camere in hotel la starlight e supliment de 20 euro pe zi, de anexe nu am auzit, atentie la ce va scriu pe vouchere poate iau banii pe starlight si va cazeaza la sunrise

puiutea
[23.09.14 21:00:15]

@adinasilvia: Nu stiam de mentiunea "Exclusiv UE", e buna, dar ce te faci ca nemtii SUNT in UE! La bulgari, cel putin, "cam sar calul"! Si îl sar bine! Dar oricum, mentiunea de mai sus poate prinde bine! Eu unul, iti multumesc! Concedii multe si frumoase!

adinasilvia, gabitza123, Mok, puiutea
Alte impresii din această RUBRICĂStarlight Resort [Kizilagach]: