ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2014
4 AD. + 2 COPII -- v: 3, 12

Sub orice critică

Focar de infectie!

Buna tuturor!

Am sa scriu acest review cu speranta ca oamenii ca mine care nu au timp tot timpul sa planifice vacanta si pleaca in ultimul moment intr-o locatie apropiata de casa in care spera sa se relaxeze si sa isi distreze copiii nu vor alege aceasta destinatie.

Turismul de duzina promovat de unele hoteluri din bulgaria si nu numai nu ar mai trebui incurajat. Oamenii sunt tratati in astfel de hoteluri ca fiind niste copii sarmani si nestiutori pe care ii poti caza in cele mai jalnice conditii.

Sa trecem la vacanta noastra la hotelul Vita Park...

Fiindca am flat in ultimul moment perioada in care este liber tot grupul nu am stat pe ganduri am intrat pe internet si am rezervat un apartament cu 2 camere la acest hotel dupa ce am citit despre el ca ar avea un raport calitate pret bun... pretul a fost bun dar serviciile... nici macar daca ar fi gratis nu m-as mai duce.

Am ajuns la hotel intr-o frumoasa zi de iulie dupa un drum cu gropi dar extrem de vesel cu cantece, jocuri si entuziasm. La prima vedere nu mi s-a parut nimic in neregula, avand in vedere banii pe care ii platisem eram constienta ca sunt intr-un hotel de 3 stele si nu 5;)) deci receptia saracacioasa si aglomerata nu m-a speriat. Ne-am cazat, ne-am luat bratarile si am pornit spre camere (ni s-a dat un apartament intr-o casuta pe undeva in zona restaurantului.

In drum spre camere ma asteptam sa vad un apartament mic, deloc luxos dar curat si confortabil... dar surpriza... dupa ce am intrat am avut un soc... dupa primele 20 de secunde de inspectat mi s-a facut rau, singurul gand pe care il aveam fiind sa ma urc in masina si sa plec acasa.

Sa incepem:

- usa murdara, defecta plina de panze, de-abia se tinea;

- apartamentul era extrem de mic, neaerisit si cu un puternic miros de mucegai si mizerie;

- gresia de pe jos murdara plina de par, furnici si alte vietati (misunau furnici, musculite si paianjeni peste tot);

- baia (atat toaleta cat si dusul) murdare si se pare ca era mai degraba casa pentru niste paianjeni de toata frumusetea;

- camerele cu un miros urat, lenjerie murdara (mai mult ca sigur neschimbata) patata si plina de fire de par;

In concluzie apartamentul acela devenise un cosmar... dupa ce mi-am revenit am plecat foarte suparata spre receptie, am explicat ce se intampla si surpriza... mi s-a raspuns sec "Exagerati! Camerele abia au fost curatate, si oricum nu suntem hotel de 5 stele". Sub nicio forma nu au vrut sa ia masuri... li se parea ceva normal. Vazand ca nu ma pot intelege cu ei m-am intors in apartament si am inceput sa filmez si sa fac poze, m-am intors la receptie cu bagajul dupa mine l-am obligat pe tipul de acolo sa se uite pe ele si le-am spus ca eu plec direct la protectia consumatorului (intre timp se adunase si alti turisti care se cazau si se uitau speriati la mine). Vazand ca nu au incotro ne-au rugat sa mergem la terasa sau restaurantul de pe plaja cateva ore timp in care ei sa faca curatenie in camere urmand ca abia a 2-a zi sa ne mute in alta zona a complexului. Nu am fost de acort in totalitate cu planul lor spunandu-le ca au la dispozitie 2 ore sa imi dea un apartament curat si fara usi rupte.

Intre timp m-am mai calmat si am plecat infometati spre plaja cautand in acelasi timp si alta cazare ca si plan de rezerva.

Cand ne-am intors ni s-a dat un apartament intr-o vila in zona amfiteatrului identic cu celalat dar macar aproape curat si fara insecte.

Sa trecem mai departe... Mancarea... aceeasi in fiecare zi, mancaruri pline de ulei, carnati legume, carne toate condimentate foarte ciudat (am incercat in fiecare zi sa mananc gratar). Carnea de pui avea o consistenta gelatinoasa si gust de... nimic expirat :)) iar mancarurile la tava din carne, legume etc erau facute din carnea facuta la gratar la mesele anterioare . Fructele erau putine, dar am avut noroc si de cateva mese la care am avut pepene bun si piersici. Deserturile erau scarboase toate fiind formate dintr-un blat subtire si o crema de margarina in diferite culori. Bauturile erau oribile (am baut doar apa si cate putin vin iar ceilalti au baut si bere) la fel si cafeaua atat cea de la tonomat cat si cea de la baruri. Deasemenea se serveau carnaciori, pizza si alte gustari la barul de langa piscina dar dupa ce au uitat usa de la bucatarie deschisa si am vazut in ce conditii se pregateau nu m-am mi apropiat de acestea. Inghetata nu era delicioasa dar era comestibila.

Piscina era foarte aglomerata, totul in jurul ei ingramadit, incat nu aveai loc sa stai linistit sa te bronzezi pentru ca tot timpul se lovea cineva de tine sau te stropeau copiii care alergau.

spatiul de joaca pentru copii mic, dar am vazut o animatoare care le acapara atentia si ii multumea pe toti.

Echipa de animatie... niste tineri care aveau vointa, chiar prea multa, nu puteai face nimic fara sa ii auzi tipand din toate partile "concentratiaaaa". Foarte galagiosi!

Plaja a fost punctul forte si cel mai placut loc pentru mine doar ca era foarte cald, gaseai locuri greu, iar restaurantul de pe plaja era destul de departe (nu reuseam sa ajung cu suc rece sau inghetata netopita la umbrela noastra). Oricum mancarea din acest restaurant nu o recomand deoarece ora bataie de joc, gust oribil si mizerie multaaa. Sa nu incercati sa mergeti la toaleta restaurantului. Arata mai rau decat una publica.

In concluzie nu recomand nimanui Vita park pentru vacanta... Noi am rezistat 5 nopti doar pentru ca eram motivati sa ne distram si sa ne bucuram de putinele zile libere pe care le aveam.

Si e pacat... chiar daca Vita Parc este departe de plaja, amplasarea hotelului eu cred ca este buna, daca l-ar renova ar fi chiar placut deoarece dispun de foarte mult spatiu, copaci, verdeata.

Trimis de sss111 in 08.07.14 16:55:10
Validat / Publicat: 08.07.14 20:30:05

VIZUALIZĂRI: 2408 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sss111); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster14 [08.07.14 18:04:10] »

@sss111:Un bun review de debut.

Bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

gabitu67dica [08.07.14 22:08:43] »

Cand a fost sejurul (impresiile din 2013-2014 sunt total diferite) ?

ioan dorin [08.07.14 22:57:37] »

@sss111: Datimi voie sa nu imi exprim parerea despre Vita Park, deoarece nu am fost cazati acolo,

dar cu tot respectul vreau sa va spun ca EXAGERATI in mod negativ cu parerile despre restaurantul RAi.

Eu "AM FOST ACOLO" anul trecut si nu era mizerie in restaurant, nici in toaleta si mancarea era buna.

Va rog sa fiti obiectiva. Va multumesc!

fanespoitorul [09.07.14 08:08:25] »

@sss111: Ai facut poze si ai filmat. Vreau sa vad si eu murdaria de care tot povestesti, usa murdara, panzele de paienjeni din baie etc.

Este totusi de 3 stele. Ce ai fi vrut sa-ti dea sa mananci?? Esti intr-o alta tara si vor face mancarea dupa specificul lor si cu condimentele lor. Daca te duceai in India unde se gateste mult cu sofran sau in China unde sosul de soia este foarte folosit, ce faceai??

Dupa doi ani ti-ai adus aminte ca Vita Park este naspa ??

androstef [09.07.14 12:32:50] »

Buna ziua,

Nu ati fost cazati la hotel ci la vilele Vita Park.

Eu anul acesta am fost cazata la hotel si o sa pun cateva fotografii cand voi avea timp.

Mancarea, intradevar se repeta dar era comestibila.

Nu aveau cum sa foloseasca carnea de la gratar deoarece acesta se facea pe loc si nu mai puneau pe gratar daca nu erau clienti.

webmasterX [09.07.14 12:43:22] »

@sss111: rog analizează ce-a sesizat androstef mai sus

Nu ati fost cazati la hotel ci la vilele Vita Park.

şi spune-ne dacă e corectă sesizarea sau nu

În caz afirmativ, vommuta rev la rubrica VILELE VITA PARK

webmasterX [09.07.14 12:43:45] »

@androstef: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

sss111 [09.07.14 14:20:49] »

@gabitu67dica: Sejurul a fost in iulie 2012. Nu stiu daca este asa in general. Eu am povestit ce am gasit cand am ajuns acolo.

Poate intre timp si-au imbunatatit conditiile de cazare.

sss111 [09.07.14 14:26:16] »

@ioan dorin: Am fost obiectiva. Atunci cand am fost toaleta restaurantului era foarte murdara iar mancarea in afara de niste cartofi si salata nu aveam ce sa iau.

Dar asta e opinia mea, poate sunt mai pretentioasa si am fost influentata de mizeria din restaurant.

E pacat de terasa, ca si aspect e chiar frumoasa dar calitatea seriviilor atunci cand am fost lasa de dorit.

sss111 [09.07.14 14:33:41] »

@fanespoitorul: Stimate Domn, in primul rand vreau sa va spun ca modul dvs de a va adresa nu este tocmai cel mai politicos.

Am atasat cateva poze astazi si voi incerca sa incarc si filmuletele.

In ceea ce priveste mancarea ce apreciez in calatorii este tocmai diversitatea si gusturile specifice zonei doar ca aici mie mi s-a parut bataie de joc.

Si nu a fost doar parerea mea ci si a celorlati din grup, mai ales dupa ce cei 2 copii au facut o indigestie din cauza careia au avut nevoie de perfuzii si o zi de stat numai in pat.

Cat despre faptul ca am postat dupa 2 ani nu pot sa va zic decat ca abia acum m-am gandit sa incep sa scriu despre locurile in care am fost si am inceput cu cel mai rau pentru ca eu consider ca mi-ar fi fost util sa citesc asta si sa vad poze inainte sa iau decizia de a merge acolo.

fanespoitorul [09.07.14 14:58:37] »

@sss111: Ati stat la vilele Vita Park si nu la Hotel unde este postat.

ATENTIE: indigestia se poate face si de la apa din piscina insuficient clorinata, cat despre mancare, ramane cum am vorbit. Merg din 2009 in Bulgaria de 2 -3 ori pe an. Distanta imi permite. Am vazut alte persoane care au comandat la restaurant mancaruri care nu erau comestibile datorita condimentelor specifice. Asta nu inseamna ca mancarea nu era buna. Ai mancat Kavarma?? este un fel de ghiveci. Este bestiala si daca o vezi poate n-o mananci gandindu-te la ghiveciul romanesc. Nemtii au niste carnati albi pe care eu nu i-as manca, dar asta inseamna ca nu sunt buni??

ioan dorin [09.07.14 15:46:13] »

@sss111: In 2012 era restaurant Havana, nu Rai, care era intradevar mai prapadit. RAI ESTE DAT IN FOLOSINTA IN 2013.

fanespoitorul [09.07.14 20:19:51] »

@sss111: Citeste: vezi impresii

Parca este la polul opus, NU??

Degustibus.

Boyton [11.07.14 09:43:23] »

sss111

Mi-ar fi rusine sa vin cu astfel de comentari, [...] dar probail ai luat ceva bani sa pui astfel de comentari sa sperii lumea.

A fost si noi anul acesta la Vita park si chiar a fost super nu am venit cu toxiinfectie, aia poti sa o faci si de la farfuriile alea pline ochii, pe care uni care s-au vazut la All inclusive au crezut ca trebuie sa manance ptr tot anul.

Distanta de la restaurant pana la sezlon nu era mai mult de 50 de m foarte mult daca era vre-un taxi era bine , in cea ce priveste curetenia de la bai totul stralucea doar poate ca daca mergea uni care cosiderau ca trebuie sa lase toaleta murdara dupa ei si trebuie sa fie cineva sa spele dupa fiecare folosire a lor.

webmaster0 [11.07.14 12:08:40] »

În lipsa unei declarații contrare din partea autoarei, am mutat articolul la rubrica "PrimaSol Ralitsa Superior - vilele Vita Park", la care de fapt se referă.

(de altfel, și unele poze confirmă acest lucru).

monyka [29.07.15 14:43:32] »

@sss111 - Si mie mi se par comentariile tale exagerate! Eu am fost la vilele Vita Park si mi-a placut foarte mult!

In fiecare vila este frigider, iar baia de la restaurant pe mine m-a impresionat prin curatenie!

In privinta mancarii, ce sa spun... nu stiu cat de pretentios poti fi ca sa nu gasesti nimic care sa iti placa! Mancarea nici intr-un caz nu era refolosita! Chiar am fost atenta la tinerii care debarasau, nici macar cubuletele de unt nedesfacute ramase pe mese nu le recuperau. Totul se arunca la gunoi

Daca te referi la mancarea ramasa in bucatarie in oala, ma gandesc oare acasa nu mananci niciodata a doua oara din aceeasi mancare? (desi niciodata nu a fost aceeasi mancare la pranz si seara, vorbesc la modul general)

Ma uitam la rosiile lor pe care le puneau in boluri separat sau amestecate in alte salate, niciodata nu erau moi (asa cum ti le servesc la noi) si aveau un gust deosebit de bun.

Esti o persoana mult prea pretentioasa pentru 3 stele! Du-te in Romania pe litoral ca aici faci in prima zi toxiinfectie alimentara si platesti de 3 ori mai mult!

androstef, Boyton, fanespoitorul, gabitu67dica, ioan dorin, monyka, sss111
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimaSol Ralitsa Superior - vilele Vita Park: