ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2014
ÎNSCRIS: 23.08.11
JUN-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Printre pini, cu o panoramă superbă asupra Vaticanului

În momentul în care am finalizat rezervarea la Pineta Palace Hotel din Roma, am avut o oarecare strângere de inimă, deoarece nu gasisem aici, pe AFA niciun fel de informatii, nici de bine, nici de rău, despre acest hotel. Cu temerea în suflet l-am căutat, iar când l-am zarit pe o straduță lăturalnică, departe de tumultul și de istoria Romei, speranța a pâlpâit și am intuit că totul va fi ok. Așa a și fost, am petrecut aici clipe minunate, odihnă, confort și relaxare.

Localizare

Am decis brusc – deși cochetam de ceva timp cu ideea - încurajați de o ofertă de zbor destul de ieftină să petrecem un sejur in Cetatea Eternă, așa că găsirea unui loc de cazare decent și bineînțeles ieftin, mi-a luat ceva timp. În final, am rezervat o cazare de 3 nopti la acest hotel din două motive: pretul, cel mai bun la ora respectivă la condițiile oferite și mai ales faptul că în prezentarea hotelului se specifica un detaliu ce m-a încântat: de pe balcon se poate admira cupola Vaticanului. Acestea au fost atuurile cazării în ceea ce privește localizarea și liniștea din zonă. Mi-a plăcut să văd și să simt viața locuitorilor Romei din cartierul acesta mărginaș. Cel mai mult ne-a fermecat imaginea nocturnă a Vaticanului, când seara târziu, ajunși la hotel, ieșeam pe balcon la un pahar de vin și având în fața ochilor luminile Vaticanului, vorbeam despre ceea ce am vazut și ne-a încântat în ziua respectivă.

Hotelul este situat pe Via San Lino Papa, la numărul 35. În linie dreaptă e destul de aproape de centru, iar cu transportul în comun, se ajunge relativ ușor aici, din centru, asta dacă autobuzele circulă corespunzător. Pentru noi a fost o mare surpriză – neplăcută, care chiar ne-a uluit - să trăim pe propriul timp experiența transportului public în Roma. Pentru a ajunge la hotel, trebuie să cobori în statia de metrou Cornelia, numita așa, după cea de-a doua soție a mărețului Pompei. Metroul este rapid, circulă la intervale orare dese, însă autobuzul l-am așteptat în stație si peste 40 de minute!!! Din stația Cornelia, se ia unul dintre autobuzele cu numărul 46 sau 449 până în stația Pineta Sacchetti. De aici, aproximativ 100 de metri în linie dreapta până la San Lino Papa, o straduță pe mâna dreaptă a arterei principale si în fața ochilor, pe partea stângă este hotelul. Mi-a plăcut mult amplasarea, in interiorul unei zone liniștite, marcată de pini, mulți pini, de unde îi vine și numele, iar straduța e plină cu flori de iasmine, care împrăștiau un miros demențial.

Zborul din Tg Mureș spre Roma l-am avut la orele dimineții, așa ca imediat după ora 14 eram deja la hotel, dornici să lăsăm bagajele și să pornim în explorarea orașului. De cum am ajuns la recepție, am avut o surpriză neplăcută, singura din fericire. Receptionerul, un domn între două vârste, acru și la vorbă și la comportare, ne-a anunțat sec, după ce s-a încruntat bine de tot la laptop și la noi :))), ca nu figurăm ca având rezervare. Noroc ca eu îmi listasem de acasă rezervarea făcută pe booking. Între timp, a apărut un al doilea receptioner, rotofei și jovial, tot numai zâmbet, care ne-a găsit într-un final în baza lor de date si ne-a oferit o cameră la etajul 3 cu o frumoasă panoramă a Vaticanului.

Hotelul

Hotelul are 7 niveluri, iar culorile specifice sunt alb și albastru, cel puțin la exterior și în sala de mese. Acum, sincer, nu am stat prea mult să analizez interiorul hotelului, seara fiind obosită, iar dimineata, imediat după micul dejun, plecam în trombă, dornici să vedem cât mai mult, să descoperim cît mai multe aspecte ale Cetății Eterne. Totuși, am remarcat recepția largă, curată, cu pardoseală din gresie crem, cu coloane, spoturi, multe plante, o fântână arteziană, un micuț haleșteu interior cu câțiva peștișori colorați și tot felul de vitrine de unde se puteau cumpăra suveniruri diverse, la prețuri destul de piperate. Hotelul este deservit de două lifturi. Lângă lifturi sunt restaurantele, noi nu am mancat aici decât micul dejun care a fost în sistem bufet suedez. Cina am luat-o la pizzeriile din zonă. Vai, ce gusturi, ce arome, ce răsfățțțț!!!!

Camera noastră

Am primit o camera dublă, la etajul trei, spațiosă și curată. Pat imens, matrimonial, miros plăcut în cameră, tonuri calde, lenjerie perfectă, în dulap pilotă și perne de rezervă, oricum nu am avut nevoie pentru că a fost cald, dar nu atât de cald încât să folosim aerul condiționat care era inclus în preț. Două noptiere deschise, doar pe una dintre ele era veioza, posibilitatea de a aprinde și stinge lumina de la oricare dintre întrerupătoarele din camera, inclusiv de la cele de lângă pat, asta mi-a plăcut mult. Camera e mobilată clasic, nimic ostentativ, nimic nou, nimic opulent, dar totul curat, îngrijit. Vis a vis de pat e scrinul cu un scaun, aici e așezat televizorul și cea de-a doua noptieră. Lângă acest mic birouaș e dulapul, încăpător, un alt scaun cu spătar și un mic taburet lângă coșul de gunoi. Pe jos gresie. Baia destul de mare, dotată cu tot ceea e e nevoie, cabină de duș, chiuvetă, bideu, hartie igienică, gel de duș, săpun și alte câteva articole de igienă. Baia are geam rabatabil, deschis înspre balcon, foeon, oglindă mare, totul curat, strălucitor. Mie nimic nu mi s-a părut învechit. Am fost foarte mulțumiți de condițiile de cazare, chiar ne-a plăcut. Balconul e suficient ca mărime, cu două scaune de plastic, ușa de la balcon cu plasă de țănțari și draperie grea, care a estompat excelent lumina.

Cel mai mult mi-a plăcut panorama avută! A fost magică!

Micul dejun în sistem bufet suedez l-am servit într-unul dintre restaurantele deschise cu intrare din sala mare a recepției. Am observat că sunt mai multe restaurante acolo, nu le-am reținut numele. M-am așteptat la un mic dejun sărăcăcios, așa cum avusesem cu altă ocazie în Milano și Lido di Jesolo, dar nu a fost așa. Am avut ce alege din ceea ce ofereau ei, preparatele obișnuite de mic dejun: ouă, unt, miere, dulcețuri, iaurturi și simple și cu fructe, compoturi de diferite feluri, cașcaval de vreo 3 feluri, câteva sortimente de mezeluri, cel mai mult mi-a plăcut baconul cald, puțin perpelit, lapte cald și rece, cereale simple sau cu ciocolată. În plus, cafea la aparat, eu care sunt o mare iubitoare a acestei licori nu am fost tocmai încântată de gustul cafelei la aparat, ness, iar mie nu îmi place nessul foarte tare, însă, pentru trei dimineți a fost ok. Apă și suc la dozator, nu l-am gustat. Aaaa și bineînțeles clasicele dolcetto ale italienilor, croissante calde cu unt, ciocolată, câteva feluri de prăjiturele cu ciocolată sau gem și biscuiței cu smântână, ambalați, foarte gustoși. Perioada în care am fost cazați aici a coincis cu ziua națională a Italiei, așa că hotelul a fost aproape plin, în special de italieni, veniți probabil în capitală cu această ocazie. La masă erau veseli și gălăgioși, dar nu supărători, îmi plăcea să-i privesc, mai ales că majoritatea erau de vîrsta a doua. Mi-a plăcut pofta lor de viață, vivacitatea și bucuria cu care trăiesc clipa!

Există wireles, cu taxă, nu ne-a interesat.

Canalele tv sunt mai toate in italiană, nimic în românește, însă privitul televizorului nu a fost printre preocupările noastre.

Curățenie în cameră s-a făcut zilnic.

Per total, cam asta îmi amintesc acum despre Pineta Palce, un hotel în care ne-am simtit excelent și pe care îl recomand. Cu Vaticanul în fața ochilor și dimineața și seara, cu imaginea rotundă, înaltă a pinilor și în mirosul îmbătător al florilor bogate de iasmine, Pineta Palace rămâne un spațiu de cazare, care m-a încântat!

Trimis de sunflower in 08.07.14 15:59:54
    Validat / Publicat: 08.07.14 18:48:46

VIZUALIZĂRI: 1856 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hotel Pineta Palace, camera noastră de la etajul III
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.40 EUR pe cameră

webmasterX [08.07.14 18:46:07] »

Mutat la rubrica "Pineta Palace Hotel" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

webmaster [08.07.14 18:48:11] »

sunflower [08.07.14 20:25:52] »

@webmaster: e ok!

Of, cât am căutat eu hotelul pe AFA, înainte de a rezerva, dar nu l-am găsit... oare de ce?? Chiar și azi înainte de a introduce reviewul l-am căutat si... nimic! Și totuși era.

F2A1C [08.07.14 20:48:55] »

@sunflower: Azi il vedem, dar nu e

In alta ordine de idei, pretul ala imi place si mie...

sunflower [09.07.14 08:04:18] »

@Webmaster, vă rog să atașați piesa următoare:

youtube

Mulțumesc!

webmaster26 [09.07.14 08:15:17] »

miki2ro [21.08.14 15:13:16] »

datorita review-ului tau, am decis sa optam pt acest hotel intr-un city break pt octombrie, da-mi te rog detalii cum se ajunge din aeroportul Ciampino la hotel, multumesc!

sunflower [21.08.14 19:13:52] »

@miki2ro: Din aeroport ajungeti la Gara Termini. De aici cu metroul până la stația Cornelia. Din stația Cornelia luati autobuzul numărul 46 sau 449 până în stația Pineta Sacchetti. De aici, aproximativ 100 de metri în linie dreapta până la San Lino Papa, o straduță pe mâna dreaptă a arterei principale si în fața ochilor, pe partea stângă este hotelul.

Sejur minunat!!

Dacă te mai pot ajuta cu ceva, am să o fac cu plăcere!

miki2ro [21.08.14 22:15:53] »

@sunflower: multumesc mult!

miki2ro, sunflower