ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 10.07.12
JUN-2014

Alanya, staţiune ofertantă, Alaiye Kleopatra, hotel foarte bun

Salut. Dacă, în ultimii 3-4 ani, am "servit" Bulgaria, anul acesta am făcut pasul spre Turcia, alegând, după vreo lună şi ceva de studiu, staţiunea Alanya, Hotelul Alaiye Kleopatra. Ne-am dorit o staţiune mai animată, am ţinut cont şi de cum se prezintă plajele, chiar şi intrarea în mare, pentru că nu-mi plac zonele în care, după 2-3 paşi, ai deja apa până la gât. În ceea ce priveşte hotelul, am ţinut cont de mai multe opinii de pe alte site-uri de specialitate, pentru că aici nu am găsit aşa ceva (motiv pentru care scriu şi un review mai amplu), important fiind şi că stabilimentul în cauză a fost renovat recent, în iarna lui 2013, mulţi spunând că, deşi are 4 stele, oferă condiţii de 5 stele. Şi, în mare măsură, au avut dreptate.

Am avut transport charter asigurat, cu plecare dimineată, la 7, avantajos pentru a prinde bună parte din prima zi, şi întoarcere seara, la ora 20.10, din nou convenabil pentru ultima zi de sejur.

Transferul de la aeroport la hotel (circa 120 de km) a fost făcut cu un microbuz asigurat de agentia de turism şi a durat circa 2 ore şi jumătate, timp în care am lăsat pe drum 4 sau 5 grupuri în locaţii care ne-am cam felicitat că nu le-am ales. Ca o paranteză, vă recomand să nu vă lăsaţi impresionaţi de cum arată pe internet unele hoteluri şi să ţineţi cont şi de zona în care sunt situate, noi lăsând pe drum un grup într-un hotel de la care se ajungea la mare trecând pe sub şoseaua principală, plaja fiind una restrânsă, izolată. Hotelul era înconjurat de case ca la noi la ţară, turiştii fiind, practic, "consemnaţi" în hotel pe durata sejurului.

Revenind, am ajuns în Alanya după circa două ore şi jumătate, iar ghidul a găsit rapid hotelul Alaiye Kleopatra, aflat pe bulevardul Ataturk, care merge paralel cu plaja Cleopatra. Aflat la 30 de metri de plajă (practic, traversezi bulevardul şi eşti pe plajă), hotelul este unul cochet, cu şase etaje, o piscină micuţă şi ocupată în permanenţă de nordici sau de nemţi şi englezi, şi un restaurant situat la ultimul etaj (cam acesta ar fi un dezavantaj, pentru că nu există terasă pentru a lua masa, ci doar un spaţiu închis, neventilat tocmai grozav). Era ora 12.00-12.30, când am intrat în receptie şi am fost preluaţi de o nemţoaică, doamna Corinna, care este un fel de ghid pentru turiştii noi din hotel, un liant între aceştia şi turcii de la receptive (cu toţi te înţelegi fără problem în engleză). Am predat paşapoartele, documentul de cazare, apoi am fost invitaţi pe o canapea până s-au făcut formalităţile, fiindu-ne oferite şi sucuri de la barul piscinei. Corinna ne-a dat toate detaliile privind orele de masă, zona în care se află plaja hotelului (chiar în dreptul acestuia, cu umbrele portocalii, dar cu taxa de 1.5 euro/şezlong şi tot 1.5 euro/umbrela, deci 4.5 în total, dacă plateai dimineaţa, la receptie; la plajă, costa 2 e fiecare). I-am spus că ar fi super dacă am avea o cameră cu vedere la piscină şi, imediat (fără celebra şpagă din paşaport), I-a pus pe cei din receptie să ne schimbe camera - pesemne că ne oferiseră una cu vedere pe spate, spre hoteluri. Ne-a pus brăţările de all inclusive şi ne-a spus că putem merge la masa de prânz, care începea la 12.30.

Valetul hotelului ne-a condus în cameră, ne-a ajutat să setăm codul seifului (pentru care am plătit 2 euro pe zi), după care am putut despacheta şi am intrat în "programul de vacanţă".

Camera - foarte frumoasă, deşi nu foarte spaţioasă. Cu mobilă albă, multe corpuri pentru depozitare, televizor, telefon, frigider, wireless, aer condiţionat, toate de bună calitate. Baia, la fel, nou utilată, cu duş normal şi duş în plafon, feon şi tot ce presupune standardul de 4 stele. Acces cu cartelă, balcon suficient, cu măsuţă şi două scaune, plus uscător în perete. Una peste alta, o camera foarte plăcută.

Masa - foarte bogată, de fiecare dată. Doar salamul de dimineaţă nu ne-a plăcut, semănând cu cel de prin Bulgaria, de la 3 stele. În rest, totul ok, cu multe salate, carne de fiecare dată (peşte, pui, mult curcan) şi diferite garnituri, de la celebrii cartofi prăjiţi, la orez, fasole verde şi multe altele. Evident, nu lipseau prăjiturile - baclavale, alte chestii siropoase, plus tort uneori, şi fructele din abundenţă - pepene roşu şi galben mereu, plus struguri, caise, piersici, cireşe, ananas... La masă ospătarii te serveau cu băuturile prevăzute de AI, dar, cum nu sunt băutor de alcool, nu sunt sigur ce bere şi vin se ofereau. N-a fost niciodată aglomeraţie la masă, ba chiar, uneori, ne întrebam unde mănâncă turiştii din hotel. Între cele trei mese principale, existau şi alte "oferte" în zona piscinei, unde aveau un fel de bufet cu cartofi prăjiţi, orez, ingrediente pentru kebap, plus fructe şi prăjituri.

Hotelul - renovat, cum spuneam, în iarna lui 2013, excelent organizat, cu angajaţi atenţi la doleanţele turiştilor. N-am văzut sau avut parte de niciun incident. În fiecare seară, de marţi până sâmbătă, aveau programe pentru turişti - magic show, cu un magician, ceva cu snake and fire, seară turcească, cu program de dans şamd. În plus, hotelul are centru spa propriu, la care trebuie însă să plăteşti dacă vrei baie turcească, masaj, peeling şi toate cele. Are o mica piscină interioară şi un mic spaţiu de fitness, cu bandă, bicicletă eliptică şi alte câteva aparate, plus masă de billiard şi masă de ping-pong în zona barului. Are birou foto, un mic magazin cu suveniruri şi o mică sală de cosmetică-frizerie.

Entertainment - Am participat la două excursii, de fiecare data contractându-le pe cont propriu, nu la propunerea agenţiei care ne-a dus acolo, diferenţa de preţ fiind incredibil de mare. Am plătit 25 de euro de cuplu pentru "boat trip", o excursie pe mare de 4-5 ore, cu prânz inclus, în timp ce românii de la agenţie cereau 39 de euro de persoană (şi am aflat de la altă familie de români din hotel ce ţeapă şi-au luat, participând la o adevărată beţie pe vaporul în cauză, contra a 78 de euro), şi la "safari trip", o excursie în munţii din zonă, cu punct final Dim Cay (râu pe care sunt amenajate restaurante, terase, la care stai cu picioarele în apă când mănânci), la care au participat circa 60-70 de persoane la bordul a 6 jeep-uri descoperite. A durat vreo 6 ore, de pe la 10.00 până la 16.30, tot cu prânz inclus şi acţiune interesantă şi a costat cam 40 de euro pentru amândoi.

Staţiunea - eu aş asemăna-o cu Mamaia sau Sunny Beach ca nivel de animaţie. Zona portului, cu multe terase, restaurant şi bazarul cu zeci de străduţe, este preferata turiştilor. De la hotel mergeam 3-4 staţii cu autobuzul 101, Domus cum îi spun turcii, plătind 2 lire de persoană, circa 3 lei. Cursul de schimb de la case era de 2.8 lire la 1 euro în primele zile, apoi a urcat, după 1 iulie, la 2.85 lire/1 euro. Am văzut o singură firmă de exchange, dar foarte serioasă, nu ca la bulgari, unde trebuie să fii atent dacă scrie "we sell" sau "we buy".

Una peste alta, o vacanţă plăcută, fără incidente, aşa cum vă doresc tuturor!

Trimis de dany11 in 07.07.14 21:09:24
Validat / Publicat: 07.07.14 23:32:59

VIZUALIZĂRI: 7601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dany11); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Excursia pe mare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.50 EUR pe cameră

[07.07.14 23:32:44]

Mutat în rubrica "Alaiye Kleopatra Hotel, ALANYA" (nou-creată pe sait)

dany11AUTOR REVIEW
    [08.07.14 09:55:48]

@webmasterX: Da, este corect. Exact acolo se află hotelul.

sorrynellul
    [06.03.18 12:35:23]

Foarte buna descrierea si analiza amanuntita.

Multumim

dany11, sorrynellul