ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
ÎNSCRIS: 27.04.14
JUL-2014

încărcat de pe telefon!

Pentru parinti si copii

Pensiunea este foarte potrivita pentru familiile cu copii mici, maxim 5-6 ani, aproximez eu, pt ca:

- are loc de joaca dotat cu trambulină medie, balansoar, tobogan cu scări si unul mai mititel cu casuta, inca o casuta si scaunele, trei leagăne inclusiv pt cei mici de tot, un balansoar mic de plastic model crocodil pt 1 sau 2 copilasi, si un leagăn cu copertina pe care pot sta si mamicile. plus un dispozitiv de catarat... Element de atractie: o veverita cantatoare care se leagănă, de genul celor amplasate prin malluri. Pt copiii mai marisori exista un joc de sah urias, patratele fiind vopsite direct pe dalele curtii. Piesele prezinta insa interes si pentru cei mici... ????

- exista chicineta pentru pregatirea meselor bebelusilor, cu aragaz si chiuvetă. Sunt suficiente scaune pt bebelusi (modelul Ikea, cel simplu).

- Toti ceilalti oaspeti au cel putin cate 1copil mic, daca nu chiar mai multi, asa ca nimeni nu se uita chiorash la tine cand al tau experimentează vreo nemultumire mai gălăgioasă, iar copiii au mereu cu cine se juca.

- este zona linistită, departe de cluburi etc

Pensiunea este potrivita si pt tătici, pentru ca pot pescui in voie, "deranjati" doar de veverita cantatoare ????.

Pensiunea dispune si de o masa de tenis, terasa cu TV, gratar electric si frigider de terasa. Este foarte ieftin cateringul - o optiune buna mai ales pt cina (pizza, paste, meniuri fixe cu diverse etc). Pt masa de prânz sunt cateva restaurante foarte aproape: La scoica, La peste, Mayflower (corabia) sau Babel (pe plaja, libanez). Si mai aproape este si un mic magazin.

Anul acesta lucrarile din Mamaia au facut sa nu ai cum sa te deplasezi in siguranta cand iesi din zona de pensiuni in care e amplasată Alfa, adica practic trebuie sa mergi pe marginea carosabilului. E destul de dezolant peisajul. Am inteles ca se poate face plaja la Marina Surf, adica trebuie doar traversat bulevardul, dar noua paznicul ne-a spus in prima zi ca e rezervată doar clientilor lor, si ca sezlongurile costau 20 lei. Nu am mai insistat pt ca am descoperit plaja de langa Phoenicia, cu intrare vis a vis de La scoica, pt ca noi oricum preferam sa mergem cu masina din motive de copil, multe jucării, minge, cadita etc. Aici sezlongul era 10 lei, 15 in weekend. In perioada noastra, nu era deloc aglomeratie.

Nu am experimentat piscina, insa parea curată si mai mult de 4-5 persoane simultan nu am vazut acolo.

La camere, mi-a placut faptul ca aveau si usi de plasa la balcon, deci puteai tine deschisa complet usa pt aerisire mai eficienta si seara, care oricum avea si deschidere pe verticala. Trebuie supravegheati copiii ca sa nu ajunga pe balcon, pt ca nu este sigur deloc pt ei. Este de preferat cazarea la parter, se poate iesi din camere direct in curte.

Pt noi a fost foarte bine, fiind in faza de experimentare a vacantelor cu copilul, ne-am gandit sa mergem undeva unde sa existe si conditii, dar sa ai si optiuni deschise. Financiar, cazarea a fost foarte convenabilă, si pt ca am rezervat in martie, am avut si reducere. deci pt 6 nopti pretul a fost de mai putin de 1400 lei cu MD.

Trebuie sa aveti creme antitantari, mai alest pt cei mici, seara.

Trimis de DL_HOLIDAYS in 07.07.14 15:44:23
Validat / Publicat: 07.07.14 17:52:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1842 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DL_HOLIDAYS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [07.07.14 16:55:08] »

@dana_luiza: rog setează, eventual, o notă şi pentru capitolul "DISTRACŢIE & RELAXARE"

După eventuala publicare, poţi scrie nota aici - ca procent satisfacţie, între 0 şi 100%

webmasterX [07.07.14 17:57:54] »

DL_HOLIDAYS [07.07.14 19:05:49] »

@webmasterX: da, pare corect, este in spatele vilei Casa de la Mare, si langa Pensiunea Omega, cum vii dinspre bulevard. Din directia Mamaia, ca sa ajungem la Pensiune, facem stanga chiar înainte de complexul Marina Surf.

DL_HOLIDAYS
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Alfa [Mamaia Sat]: