ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 30.07.08
    JUN-2014

Frumos

Dupa un drum de 13 ore am ajuns la destinatie la ora 11.30. Camera nu era gata asa ca ne-am petrecut timpul pe terasa de langa piscina savurand o limonada in cazul meu si o bere in cazul sotului. Prima impresie a fost foarte buna. Piscina inconjurata de verdeata, apa curata, liniste, personal amabil etc…. Platisem avansul pentru o camera tripla dar Aris ne-a oferit un apartament si asta ne-a incantat foarte mult. Apartamentul (situat in corpul central unde este si receptia si restaurantul) era format din 2 camere si era destul de spatios, curat, cu o baie foarte frumoasa insa vederea era spre gradina si tot balconul era acoperit de ramurile unui maslin. Un alt dezavantaj a fost sifonerul mic in care nu ne-au incaput bagajele (2 adulti si 2 copii). Am stat doar 3 zile in aceasta camera dupa care Aris ne-a rugat sa ne mutam in camera tripla in care trebuia sa stam initial. Nu ne-a placut acest lucru insa el s-a oferit sa ne care toate bagajele cat timp suntem noi la plaja si ca multumire pentru acest “deranj” ne-a oferit o plimbare cu vaporul pentru toata familia.

Noua camera primita a fost in complexul de langa piscina. O camera spatioasa cu un pat dublu plus 2 paturi suplimentare pt copii, era compartimentata mai bine decat apartamentul. Baia, desi foarte curata nu avea confortul primei (nu aveam cabina de dus ci numai o perdea, chiuveta mai mica, lumina foarte slaba, etc). Privelistea de pe balcon era superba, vedeam atat piscina cat si marea iar apusurile vazute de aici au fost spectaculoase.

Curatenia a fost facuta zilnic iar lenjeriile au fost schimbate o data la 3 zile. Atat cearceafurile cat si prosoapele erau de un alb imaculat.

Asa cum am precizat si mai sus personalul a fost foarte amabil si prietenos si s-au straduit sa ne faca sa ne simtim cat mai confortabil. Aris ne-a recomandat cateva plaje pe care sa mergem precum si cateva locatii ce merita vazute.

In prima zi am fost pe plaja din Potos (la 10 min distanta de hotel) insa nu ne-a placut pentru ca era destul de aglomerata si atat pe plaja cat si in apa erau pietricele. Urmatoarele zile am luat la rand plajele si ne-am indragostit iremediabil de plaja Aliki.

Masa (am avut demipensiune) nu a fost prea grozava. Destul de putine sortimente iar la micul dejun au avut aceleasi mezeluri (2 tipuri) plus un tip de branza si unul de cascaval pe toata perioada sederii (10 zile). Mai aveau produse de patiserie (cate 2 in fiecare zi), oua (am prins toate variantele: fierte, ochi, omleta, paine cu ou), lapte (cu doua feluri de cereale), ceai (2 feluri), masline, rosii si castraveti. Au avut in cateva zile compot si/sau fructe uscate. Cina era compusa de obicei dintr-o ciorba/supa (nu pe placul nostru), cartofi la cuptor sau prajiti, orez fiert, paste (aproape in fiecare zi in combinatii diferite), si inca 2 tipuri de carne (la cuptor) plus salate. Am prins de doua ori si musaca si o data ardei umpluti. La capitolul mancare au un minus din partea mea. Putine sortimente si nu foarte calitative. Peste? Am avut doar niste sardine la cuptor de cateva ori. Gratar? Niciodata…. Apa se plateste desi la toate tavernele unde am mers apa plata a fost “din partea casei”.

Pranzul l-am luat la Taverna Irene unde Otilia ne-a servit cele mai bune preparate locale iar uneori la tavernele de pe plajele unde ne plimbam in functie de ce am citit pe AFA.

Ca si concluzie: mi-a placut mai mult camera tripla desi baia se incadraza in 2 stele nu in 3, curatenia foarte ok, personal amabil, mancarea este buna doar daca nu esti foarte pretentios. Insula Thassos a fost minunata, peisaje de vis, plaje magnifice iar noi am avut parte de cel mai frumos concediu.

Trimis de anema* in 07.07.14 13:11:53
    Validat / Publicat: 07.07.14 15:10:23
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anema*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [07.07.14 15:04:55] »

Bun... revenit după o pauză mai lungă

Ţi-am simţit lipsa - ţie şi reveiws-urilor, recomandărilor tale - să ştii!

anema* [07.07.14 16:27:56] »

Am fost prin multe locuri dar cu timpul alocat internetului am stat mai prost. Pot sa scriu si despre locuri vizitate in 2013? Multumesc!

webmasterX [07.07.14 16:33:48] »

@anema:

Pot sa scriu si despre locuri vizitate in 2013?

desigur - de-abia aştept (vbesc în nume personal, acum) să citesc

Dabator [07.07.14 20:22:37] »

@anema: Dacăți-am dat nota maximă înseamnă că și eu vreau (noi articole).

alinadraghici [11.07.14 15:08:31] »

Camerele au vedere spre mare? Intreba asta pentru ca isi doreste iubitul meu lucrul acesta, mie imi este indiferent. Si inca ceva, ca si statiune, cume ste Potos-ul? Multumesc!

anema* [11.07.14 18:28:13] »

Sunt si camere cu vedere spre mare. Noi la apartament nu am avut vedere spre mare dar la camera tripla puteam vedea marea. Am cateva poze postate unde se vede marea ca sa-ti faci o idee.

Potosul nu este o statiune prea mare dar este animata si sunt multe taverne/terase.

anema* [11.07.14 18:33:06] »

Multumesc! Voi mai posta ca am tot vizitat Doar timpul sa-mi permita...

DUCESA2009 [24.07.14 11:25:54] »

@anema: Buna ziua!

Am citit cu mare atentie acest review si pot sa spun sincer ca, parca, e scris de mine. Aceleasi impresii si unde mai pui, aceeasi camera. (405)

Un dezavantaj in ceea ce priveste pozitionarea camerei a fost acela ca, dupa amiaza si pana apunea soarele, pe balcon nu se putea sta. Trebuia lasat oblonul si pornit aerul conditionat, adica trebuia sa te camuflezi. Seara, daca vroiai sa savurezi ceva pe balcon, un suc, o bere, cand tocmai scapam de soarele arzator, venea invazia de tantari uriasi care te ciupeau si prin prosop sau haine.

Iar cu mancarea, tot demipensiune am avut, ai perfecta dreptate! Nu a fost atat de grozava, nu atat de diversificata si bautura, in special apa, trebuia platita. Am ajuns la concluzia ca trebuia sa luam cazare fara masa, eventual doar mic dejun pentru ca la Irene, la Otilia, se manca mult, delicios si convenabil. Si nu numai la Irene! E pacat sa dai banii pe mancare la acest hotel, in Potos gasesti destule taverne la care sa mananci ce -ti doreste inima si la final sa calculezi ca te-ar fi dus la un pret mai mic.

Felicitari pentru review! Eu nu mai am ce sa scriu in plus!

anema* [24.07.14 12:36:54] »

Multumesc Si eu am decis ca pe viitor sa nu mai merg in Grecia decat pe varianta cu mic dejun inclus. Restul meselor le pot lua la tavernele din zona la preturi foarte bune.

DUCESA2009 [24.07.14 12:41:49] »

@anema: Asa este, Anema! Si noi am invatat acelasi lucru din acest sejur! Cazare fara mancare!

Sejurul nostru, familie cu fetita de 9 ani: 07.07.2014 -15.07.2014 (8 nopti)

Numai bine!

puiutea [19.08.14 13:04:58] »

@anema: Nemaipomenit! Imi poti trimite pe mesaj privat cu ce agentie ai fost! Eventual cat a costat? Multumesc.

anema* [19.08.14 13:54:50] »

@puiutea: Multumesc! Am rezervat direct pe site-ul hotelului. Pretul nu stiu daca este relevant pentru ca eu am fost in iunie iar acum sunt alte preturi.

puiutea [19.08.14 21:30:46] »

@DUCESA2009: Sa inteleg ca te papa tantarii noaptea? Aveau plase, ceva, sau venim cu aparatele de tantari la noi! Multumesc!

puiutea [19.08.14 21:46:38] »

@anema: Multumesc mult, probabil la anul va fi mai scump! Vedem noi!

anema* [20.08.14 20:50:57] »

@puiutea: camerele sunt prevazute cu plase de tantari la geam dar si la usa de la balcon. Noi nu am avut probleme cu tantarii in camera.

alinadraghici, anema*, DUCESA2009, puiutea
    Alte impresii din această RUBRICĂPotos Hotel: