ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2009
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2006
    DURATA: 1-2 zile

Croaziera pe Dunare - Cand felinarele se aprind...

David Garrett - 'Csardas Gypsy Dance'

Cred ca toti sau marea majoritate care poposeste mai mult sau chiar pentru o zi, alege, si bine face, o croaziera pe Dunare, cu sau fara cina, la lumina felinarelor aprinse in toata Budapesta. Eu am avut marea placere sa particip la aceasta aventura, de doua ori. Si de fiecare data m-a fascinat... De ce? Pentru simplul motiv ca de fiecare data a fost altfel, o data a fost vara, cand am stat pe partea exterioara a vasului si am putut admira si fotografia tot ce mi-a iesit in calea Dunarii... iar a doua oara a fost iarna si am privit Budapesta din interiorul navei, dar tot minunata si fascinanta mi s-a parut. Ba nu, chiar este fascinanta. Cina a fost de ambele dati ca la unguri, adica foarte diversificata si gustoasa, cu preparatele lor traditionale si cu renumitul lor vin de Tokay. Am avut de ambele dati un vorbitor de limba romana, care ne-a explicat foarte bine pe tot parcursul calatoriei. Croaziera dureaza aprox. o ora si jumatate, timp prea putin, cred eu, pentru a admira pe indelete toate minunatiile, toate bijuteriile care se insira ca un colier nepretuit de o parte si de alta a batranei Dunare. Nu lipseste in fundal, o muzica buna, calda, ambientala, care face aceasta croaziera sa ramana de neuitat in amintirea turistilor. Aceasta plimbare pe Dunare reprezinta o experienta unica, pe care nu ai cum sa o uiti si pe care, cu siguranta vei dori sa o retraiesti. Fiecare va descoperi mirajul unei calatorii pe marele fluviu ca cea mai buna modalitate de a experimenta senzatii inedite, de a ramane profund impresionat de peisaje pe care nu ai cum sa le vezi in alta parte sau pur si simplu de a admira arhitectura cladirilor impunatoare ce se dezvaluie cu multa gratie si marinimie, acestea fiind foarte multe sau sa treci pe sub podurile legendare care leaga cele doua orase – Buda si Pesta intr-unul singur, Budapesta, o perla de pe Dunare... Nu mai am cuvinte... este ceva de vis, ce te face sa te rupi de realitate, de cotidian pret de cateva zeci de minute. Si sa te transforme intr-un calator-turist multumit, satisfacut si fericit pentru ca a avut inca o sansa de a participa la un festin dat cu toata generozitatea si placerea de Budapesta impreuna cu a sa surata de milenii, Dunarea cea curgatoare si minunata...

Nu mai ma lungesc cu vorbe inutile, ci voi posta doar cateva poze care imi vor spune cel mai bine povestea... si asta pentru ca, asa ca multi altii, si eu AmfostAcolo!!!

Trimis de ileanaxperta* in 13.11.09 18:54:19

VIZUALIZĂRI: 4138 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pornim in calatoria pe Dunarea Budapestei...(se vede in departare luxosul hotel Gelert)

bogdan2677
    [17.11.09 15:41:41]

Cladirea superb luminata din poze este teatrul national

Cristian_h*
    [28.11.09 15:37:23]

cand felinarele se aprind... si cand incepe Csardas-ul !!!

[28.11.09 21:02:34]

Eleganta alegere, "manusa" atat titlului si subiectului cat si fotografiilor. Ileana, sunt convins ca si tie-ti place, ce spui?

[17.12.09 16:30:22]

Mutat impresiile si fotografiile in sectiunea "Excursii Budapesta".

Rog ca pe viitor toate impresiile despre trasee, obiective vizitate etc dintr-un oras sau destinatie particulara sa fie incluse in rubrica dedicata calatoriiilor din acea sectiune (daca e creata deja) -- astfel incat sa avem o singura rubrica gen "Excursii X" (ori "Descopera X") la fiecare obiectiv (plus mai multe dedicate cazarilor)

[27.02.16 15:49:48]

Mutat în rubrica "Croaziere pe Dunăre, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

Cristian_h*
    Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere pe Dunăre: