ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2009
ÎNSCRIS: 11.11.09
AUG-2009

Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Nici daca ar fi ultimul hotel din Grecia n-as reveni!!!

Batjocura si umilinta! Asta au avut grija sa ne asigure familia de greci care patroneaza hotelul. Am fost un grup de 10 persoane cu bilete luate printr-o agentie din bucuresti, cu transport individual. prima impresie a fost ok, de afara hotelul pare bine intretinut, curat, cu flori, receptia in regula, curtea la fel, etc.

Evident ca ne-au tinut ceva timp pana ne-au dat camerele, interval in care am stat la bar si am baut beri, cafele, sucuri... ala a fost singurul moment in care saki (fiul patronilor) s-a bucurat de venirea noastra la hotelul lor. Dupa ce am intrat in camere a inceput "veselia": instalatiile din baie cred ca sunt din anii "80, faianta la fel, peretii holurilor erau vopsiti cu vopsea d-aia tip ulei acum minim 15 ani. am constatat ca suprafata camerei mele-maxim 10 mp- (aflata la capatul holului) -era la jumatate din ce aveau prietenii mei care ocupau alte 4 camere, iar balconul era la 3-4 metri de balcoanele din hotelul vecin, adica nu se putea vorbi de confort si intimitate. Dupa indelungi rugaminti au acceptat sa imi dea alta camera. Peste conditiile de cazare am trecut pt ca nu-s foarte pretentios.

Ceea ce a pus capac la toate a fost mancarea si mai ales servirea. Mesele erau identice: dimineata - 3 tipuri de parizer, un tip de cascaval, un tip de branza (toate cred ca sunt cele mai ieftine din gama lor in intreaga grecie), oua fierte, gem, miere si unt ambalate pt hotel. era sa uit aveau si fulgi de porumb, lapte, smantana si un fel de prajitura. asta era de fapt un blat de tort brut, taiat in cubulete mai mari. mai puteai servi suc neacidulat (ceva execrabil, tec-ul vandut in romania dupa revolutie era campion) si cafea de toata greata. astea au fost, invariabil, componentele micului dejun vreme de 7 dimineti. Dupa al 4-lea mic dejun la ei la hotel am renuntat si am mancat la restaurantele din statiune, cu 5 euro, english breakfast foarte consistent, care avea inclus suc si o cafea sau un ceai. cina - avea un fel principal de mancare, un fel de paste si invariabil, niste pretinse salate: rosii, castraveti si ceapa. ceapa taiata felii era pe post de salata.

Toata pofta de mancare iti era taiata de o grecoaica isterica (patroana), care, in timp ce iti punea in farfurie (ea stabilea cantitatea) urla dupa ospatari, dupa bucatari, dupa alti angajati. portiile erau minuscule si lasa impresia atunci cand punea in farfurie ca pune pt milogi. Daca reveneai sa mai ceri, mai punea insa se uita la tine ca la un cersetor. trebuie amintit ca pe terasa restaurantului erau f putine mese astfel ca de multe ori trebuia sa vanam mese libere pt ca inauntru era mult prea cald pt a servi masa. iar la micul dejun, daca prindeam loc afara ne toropea soarele, pt ca nu s-au obosit sa puna umbrele.

Alt amanunt picant este ca ca atunci cand i-am intrebat de free wireless (internet gratuit- facilitate pe care o gasesti la mai toate hotelurile de 3 stele din romania) s-au uitat la noi de parca i-am injurat.

Trageti voi ce concluzii vreti din povestirea mea, eu nu mai calc pe acolo cat oi trai.

Ma mira comentariile anterioare care apreciaza acest hotel si sincer sa fiu cred ca sunt postate de reprezentantii agentiilor de turism care aveau in oferta bilete la acest hotel, iar daca sunt postate de turisti adevarati, am o singura explicatie: au fost poate pentru prima oara in viata la un hotel de trei stele si nu au termen de comparatie.

Era sa uit ceva important: in hotel erau cativa turisti englezi. Evident ca am studiat comportamentul grecilor fata de ei, si la fel de evident ca nu ii priveau de sus asa cum ne priveau pe noi. acum sa nu va inchipuiti ca ne injurau sau ne refuzau vreo comanda, dar cei care au un pic de experienta in turismul extern stiu ce vreau sa spun...

Trimis de dudi_iancului in 12.11.09 21:41:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki Hotel Sonia

VIZUALIZĂRI: 2077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dudi_iancului); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

csmn
    [01.06.10 22:59:57]

Poti sa-mi spui si mie cat ai facut din bucuresti pana acolo? cum s-a circulat in bulgaria? mersi

dudi_ianculuiAUTOR REVIEW
    [02.06.10 08:03:09]

am plecat la 3,30 din bucuresti si am ajuns la 13,00 la hotel dar ultimii 25 km i-am facut in o ora si jumatate din cauza aglomeratiei din statiuni. prin bulgaria se circula ok, am fost de 4 ori fara probleme.

csmn, domidoc, dudi_iancului
    Alte impresii din această RUBRICĂTropical Hotel: