ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2008
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 07.12.07
MAY-2007

Nimic special

Am stat la hotelul Club Forever din Bodrum la inceputul lui Mai 2007, intr-un wekend, la recomandarea unui prieten si am avut o vacanta relaxanta, placuta. Totusi, nu mi s-a parut ceva deosebit si nu as recomanda acest hotel cuiva si nu m-as intoarce.

Hotelul este situat la marginea Bodrumului, pe plaja, avand o vedere panoramica asupra dealurilor din jur, a orasului si a marii. Daca vreti sa vedeti orasul, e la distanta destul de mare pentru o plimbare, dar se poate lua autobuzul sau un taxi. Aveti grija la soferii de taxi, s-ar putea sa va incarce exagerat costul deplasarii, un prieten de al meu a patit-o.

Camera de receptie este mare si primitoare. Decorul in hotel este destul de spartan, erau doar cateva canapele si tablouri. Personalul de la receptie consta intr-un turc tanar, care vorbea bine engleza, dar era coplesit cand avea prea multi oaspeti la coada in fata receptiei.

Din cate mi-am dat eu seama, toate camerele aveau vedere la mare, cu un mic balcon care dadea spre mare. Camerele sunt de marime medie, cu televizor (doar BBC e in engleza, restul sunt canale turcesti), telefon, cabina de dus, foen si frigider(care era gol). Am stat intr-o camera dubla, deci erau doua paturi la fel in camera, care erau cam mici, in special dupa standardul american(imi cam atarnau picioarele pe afara). Era si aer conditionat, dar nu l-am folosit niciodata.

Se facea curatenie in fiecare zi si se inlocuiau prosoapele si asternuturile. Decor in camera nu prea exista. Simplu, o masa, o oglinda si scaune mici.

Acest hotel are regim de AI, deci mancarea si bautura erau gratis. Oricum , bauturile erau apa minerala, sucuri si marci locale de vinuri si tarii, care erau cam proaste calitativ. Daca vroiai marci internationale cunoscute, trebuia sa platesti.

Micul dejun, pranzul si cina erau gratis, iar toate se serveau intr-un restaurant mare. Cam ca la o cantina, fara nici un fel de decor. Mancarea si varietatea au fost in regula, la fel si prezentarea. De apreciat efortul bucatarului. Totusi, cu mici exceptii, cam aceleasi feluri de mancare erau oferite si la pranz si la cina. Dupa cateva zile devenea deranjant, te cam saturai. Aveai si optiunea de a manca la un restaurant a la carte de la etaj. Dar nu intra in AI si trebuie sa platesti. Am aruncat o privire inauntru si mi-a placut cum era aranjat restaurantul.

Totusi, nu am mancat acolo, asa ca nu pot comenta despre mancare.

Hotelul are o piscina de dimensiune medie, care are si vedere la mare. Nu e cine stie ce si apa e rece. Personalul se misca cam greu, deci daca nu vrei sa ti se lungeasca urechile asteptand dupa bauturi, ar fi bine sa le iei de la barul de langa piscina. Hotelul nu era aglomerat in Mai si erau destule paturi de plaja si umbrele disponibile.

Turistii erau in mare parte olandezi, cativa germani si englezi si chiar cativa turci.

Tot personalul vorbeste engleza, desi unii foarte greoi. Personal foarte prietenos.

Pentru copii, nu prea exista distractii in afara de piscina si mare. Au o masa de ping-pong si una de biliard, dar cam asta este tot. Copiii pareau cam plictisiti, nu prea aveau ce face. Au si o mica sala de fittness, dar aparatele pareau intr-o stare cam trista, asa ca nu mi-am pierdut timpul.

Hotelul are acces la mare, care e pe partea cealalta a strazii si dupa o stanca micuta. Mica plaja a hotelului este un amestec de nisip si pietris si apa este inca si mai rece decat in piscina in Mai. Nu sunt sporturi acvatice pe care le poti practica pe plaja.

Hotelul are si un salon de masaj, de care am profitat. Totusi, a fost mai mult o ungere cu uleiuri decat masaj propriuzis. A fost ieftin, 20 de Euro, dar nu ceva deosebit. Nota 5 din 10.

Hotelul are wireless dar receptia e proasta in camere. Tot ma scotea afara de pe net. Cel mai bun loc pentru Internet e la bar, pe canapele.

Cel mai bun lucru la acest hotel este ca e linistit. Daca doar vreti sa va relaxati la piscina, sa stai la plaja la soare, sa citesti o carte buna, atunci locul e potrivit. Daca vreti multe optiuni sau aveti copii, nu veniti aici.

LtColG, SUA

Trimis de alinviola in 25.04.08 05:29:30

VIZUALIZĂRI: 2386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinviola); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

stoidan
[14.08.09 16:05:45]

de acord cu cele spuse...am trait cam aceleasi sentimente in legatura cu vacanta petrecuta in acest hotel...

[14.08.09 16:10:11]

ceva poze din sejur nu ai cumva, stoidan? Ma bucur tare mult de fiecare data cand am ocazia sa vad, pe coloana din stanga, fotografii "genuine" in loc de cele oficiale, de prezentare (cand nu exista nici o fotografie de la utilizatori, se afiseaza acele fotografii)

[14.08.09 16:49:55]

multumesc, stoidan