ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2014

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

O experienta neplacuta

M-am intors recent din sejurul de la Topola Skies Golf &Spa (20-25.06.2014) si voi incerca sa fiu corecta in comentariile mele.

Au fost plusuri si minusuri dar concluzia generala este ca nu voi reveni niciodata in acest loc.

Plusuri:

- parcare gratis si sigura;

- cazarea- foarte buna, cu camere mari si f spatioase, dar ca pont nu se merita sa platiti in plus vederea la mare

- terenurile de tenis deschise pana noapte tarziu sunt un plus

- mancarea este ok daca nu esti prea pretentios

Minusuri:

- personalul este dragut si respectuos dar dominat de o delasare care se vede de la o posta. Da, se facea curat in fiecare zi dar trebuia sa te zbati sa obtii dozele acelea de gel de dus si sampon care ar fi trebuit sa fie obligatorii de lasat zilnic in camere pe numar de persoane. Noi am fost 4 si abia daca ne dadeau 2/zi si asta daca reuseam sa ne intelegem prin semne cu cameristele care nu rupeau nimic in engleza. Au probleme mari cu instalatiile sanitare, apa se scurgea pe sub cada in ambele bai, miros foarte urat de la canalizare.

- cereti la receptie toate informatiile de care aveti nevoie: prosoape de plaja (care se dau doar contra unei garantii de 10 euro/prosop), programul shuttle, absolut tot ce va intereseaza pt ca ei din proprie initiativa nu va spun prea multe.

- nu tot ce se scrie in prezentare despre piscine este adevarat; da, nu sunt rele piscinele dar nu sunt incalzite decat de soare si daca ai ghinion de vreme rea cum am avut noi stai si te uiti la ele ca nu le poti folosi.

- restaurantul este total neincapator si ma intreb cum ar fi in plin sezon daca noi am avut probleme acum cand eram doar cativa in hotel, ca sa nu spun ca era si destul de neingrijit restaurantul, asta ca sa fiu delicata;

- prajiturele si gustari la piscine intre mese nici vorba, doar cafea si bauturi la piscine;

- dar poate cel mai ingrozitor aspect a fost plaja; aici va sfatuiesc sa nu credeti nimic din ce se prezinta pe site, este o minciuna de la un capat la altul. Plaja este absolut infecta, trec peste faptul ca este mica si plina de pietre, mai putin ma interesa acest aspect, dar este plasata intr-un loc f periculos, sub un mal care oricand se poate pravali cu ploile astea, dovada fiind drumul care ne-a dus pana acolo si care era rupt in 2-3 locuri; este plina de mizerii si sezlonguri rupte si murdarite de pasari; barul prezentat nu este functional si mai au mult de lucrat la el iar poteca ce leaga hotelul de plaja este o gluma proasta, nu poate fi parcursa cu usurinta nici de oameni antrenati nici nu se pune problema copiilor sau sedentarilor; Imi pare rau ca nu pot atasa poze la aceste comentarii, ar fi mult mai elocvente.

- sala de sport - mica, neaerisita si nu are toate dotarile prezentate pe site.

-programul de entertainment - ok pt copii dar complet inexistent pt adulti si daca ai parte de vreme rea pur si simplu nu ai ce face, te plictisesti de moarte si chiar te gandesti ca si banii aia, aparent putini, pe care i-ai dat sunt prea multi pt ceea ce ofera cei din acest hotel.

Per ansamblu am atins cam toate punctele importante pe care eu as fi dorit sa le stiu inainte sa aleg acest hotel sau oricare altul.

Si tot per ansamblu nu-l recomand decat ca o solutie disperata cu bani putini.

Trimis de Cecilia Tomescu in 02.07.14 17:49:11
Validat / Publicat: 02.07.14 20:52:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni Resort

VIZUALIZĂRI: 4358 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cecilia Tomescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cam asa arata "minunata" plaja promisa.

webmasterX [02.07.14 22:57:34] »

sunflower [03.07.14 09:22:31] »

Foto cu plaja sunt intr-adevar horror!!!

dan pana [03.07.14 11:18:46] »

Sa intelegem ca doamna Tomescu e suparata ca a prins, spre ghinionul dansei, chiar perioada cu furtuni, inundatii si vreme urata! Imi pare sincer rau. Poate data viitoare e mai norocoasa!

Cecilia Tomescu [04.07.14 00:42:07] »

@dan pana: Sigur voi fi mai norocoasa data viitoare dar in alta parte!

Daca ati stii amplasarea hotelului ati realiza ca pe noi, din fericire, nu ne-au afectat inundatiile. Aici era vorba de toate conditiile oferite iar prezentarea hotelului in mare parte nu corespunde realitatii, despre asta este vorba.

Daca impresiile mele nu va intereseaza pe d-voastra personal nu este nici o problema, eu le-am prezentat aici pentru cei care, ca si noi, nu doresc sa ia plasa in concedii si doresc sa se simta bine.

webmasterX [04.07.14 00:51:56] »

Amplasarea hotelului se poate studia bine pe harta interactivă AFA:

amfostacolo.ro/harta-bulg ... rt-topola__9375

Se poate mări zoom-ul după dorinţă, eventual se poate trece pe "vedee din satelit", pentru detalii fizice cât de mărunte.

Cecilia Tomescu [04.07.14 00:56:53] »

@webmasterX: Ce te intereseaza mai exact?

Ca pozitie pare ok, nu-mi dau seama foarte bine decat dupa pozitionarea cladirilor caci strazi sau alte repere nu am pentru ca hotelul este amplasat undeva pe un deal.

Sunt ok si cladirile din stanga unde erau tot ceva apartamente, corespunde si drumul de sub hotel (asa cum se vede pe harta); este cel ce duce la plaja, doar ca parca hotelul nu era atat de departe de mare.

Cred ca e ok ca pozitie.

webmasterX [04.07.14 01:34:02] »

@Cecilia Tomescu: pe mine personal nu mă interesează nimic .

Şi nici ca "funcţionar" web AFA - localizarea hotelului era deja confirmată, de un alt turist, anterior.

Îţi susţineam doar afirmaţia-ţi precedentă

dan pana [04.07.14 10:14:46] »

@Cecilia Tomescu: De acord cu dvs. Daca nici vantul nu a batut si soarele a stralucit pe cer toata ziua, toate acestea v-au mai alinat supararile pricinuite de hotel.

Mult noroc in viitor, daca ati scapat de viitura...

Pollux* [04.07.14 19:33:30] »

Imi pare rau de experienta avuta, stimata dna Cecilia, dar cred ca exagerati.

Noi am fost anul trecut la Topola si vom merge si anul asta, in august.

Plaja arata cum arata din cauza furtunii ce a fost acolo, cred. Oricum noi am fost doar o singura data pe acea plaja, si asa cum am spus in articolul de anul trecut, am fost pe plaja din satul Topola care este mult peste plaja Kaliakria.

Cat despre gel de dus... . Sincer nu stiu cum puteti sa mergeti in concediu fara gelul si samponul dvs?

Eu unu nu-l folosesc pe cel din hotel decat cand nu-l am pe al meu cu mime... din simplu motiv ca de cele mai multe ori pe ambalajele din hotel nu scrie producatorul.

Personalul este asa cam peste tot in bulgaria... noi la al 4lea an deja suntem obisnuiti cu "zambetele" personalului

fanespoitorul [04.07.14 21:02:05] »

Altii cer sa le fie schimbate zilnic prosoapele sau la 3 zile cearceafurile. Pana acum nu am intalnit hotel care in fiecare zi sa completeze cu sapunele sau samponele. Completeaza eventual gelul de la dozatoare daca baia are dozatoare.

Sunt de acord cu Pollux*, pozele cu plaja au fost facute in cea mai neagra zi dupa furtuna. M-am uitat peste pozele puse de altii dar asemena fenomen natural nu a mai fost prezentat.

dan pana [05.07.14 12:42:06] »

@fanespoitorul: In fiecare camera de baie exista si dozator cu sapun lichid/gel de dus. Raman la parerea ca un om care tine cat de cat la persoana lui, chiar si la un hotel de 4-5 stele, foloseste samponul si gelul personale. Gresesc?

Poate sunt eu un pic exagerat, dar cred ca acele mici flacoane, pe care sta inscrisa emblema hotelului, au un rol mai mult de reclama...

fanespoitorul [05.07.14 14:56:41] »

@dan pana: Nu cred ca gresesti. La Duni am avut un singur sapun mai mare decat cele obisnuite in hotel iar la dus aveam dozator de gel pe care in permanenta a fost mai mult de jumatate. Sotia a cerut intr-o zi inca un sapun si ia dat. Oricum si noi plecam cu sampon si sapun de avarie.

Ne-a schimbat prosoapele zilnic fara sa le lasam pe jos. Ne-a schimbat lenjeria de pat in a 4 a zi. Nu am lasat nici o leva nici pe asternuturi si nici la receptie ca sa-mi dea o camera mai buna.

La Kaliakra superior din Albena am primit si aparat de ras cu gel si periute de dinti cu un mic tub de pasta.

Tine de politica hotelului si de cati marafeti dai pe camera.

tantzi [12.07.14 18:55:14] »

Am fost si eu la Topola in perioada 22-30.06.2014 si a fost super! Un lucru pot sa spun ca a fost sub orice critica - comportamentul romanilor!!!

Am fost in ultimii ani numai pe litoralul bulgaresc la hoteluri de 4 si 5 stele si sigur voi reveni in septembrie la Topola (in speranta ca nu vor mai fi asa multi compatrioti ai nostrii care sa bea si sa verse bere in piscina, sa manance inghetata in piscina, sa duca mancare in camera, sa lase copii nesupravegheati la locul de joaca s. a. m. d.)!

Diferenta dintre zilele in care erau putini romani si ultimile doua zile in care s-a dublat numarul nostru a fost colosala!

Sunt un om care sunt mandru ca sunt romanca, dar dupa concediu am ramas cu un gust amar... sincer, mi-a fost rusine...

webmaster26 [12.07.14 19:01:39] »

@tantzi:

Am fost si eu la Topola in perioada 22-30.06.2014 si a fost super!

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Cecilia Tomescu, dan pana, fanespoitorul, Pollux*, sunflower, tantzi
    Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: