ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2014
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 05.08.13
    JUN-2014

Drumul catre Kusadasi - experienta ok

Noi am plecat din Bucuresti la ora 16:00 duminica si am ajuns la hotel in Kusadasi la ora 07:00 luni dimineata. In total am facut 15 ore.

Am plecat pe ruta: Bucuresti - Giurgiu - Veliko Tarnovo - Nova Zagora - Hamzabely - Edirne - Eceabat - Canakkale - Izmir - Kusadasi

Am trecut foarte usor granita la noi, unde platesti 13 lei. Am cumparat 2 vignete la bulgari, pentru ca cumparand una pe 7 zile eram obligati sa iesim din tara de la ei sambata pana la ora 12:00. Cum stiam ca la intoarcere nu ne vom grabi am cumparato si pe a doua tot pe o saptamana (chiar daca am folosit-o doar 3 ore) Vigneta este 6 euro.

Drumurile la bulgari sunt foarte bune, mai putin o portiune de fix 5 km (este marcata, de acea am stiut exact distanta) inainte de vama care este absolut groaznica, nu se poate ocoli, dar daca mergeti incet, sperati sa scapati repede :). In total noi am tranzitat Bulgaria in 6 ore (cu opriri cu tot).

La granita Bulgaria - Turcia, ne-a fost ceruta partea de jos o vignetei bulgaresti, care are un cod de bare pe ea si este musai sa nu o aruncati sau sa nu o lipiti pe toata in geam. Ne-au controlat 3 persoane diferite la pasapoarte, iar la ultimul ghiseu de la turci ne-au cerut asigurarea de la masina, talonul masinii, pasaportul soferului/ proprietarului si am fost rugati sa deschidem portbagajul pentru control.

Drumurile la turci sunt bune si sunt in constructie de a largi tot ce au acum doar pe o banda dus, o banda intors. Mare parte din drumul de dus a fost pe timp de noapte, si nu am putut sesiza stilul lor de condus, dar aveti mare atentie la ei, sunt haotici turci. Am ajuns la feribot la 00:45, am platit 13 euro (puteti plati si cu euro si cu lire turcesti) la ora 01:00 a plecat, am mers aproape 35 min cu el.

Aveti grija sa respectati programul de feribot. In cursul zilei sunt din 30 in 30 de min, seara, incepand cu ora 00:00 sunt la 01:00,03:00,05:00,07:00. Noi nu am prins coada, dar erau destula masini imbarcate deja.

Ne-am urcat pe autostrada la Izmir si am coborat la Kusadasi, fara a avea HGS-ul. Noi am intalnit un roman la hotel care ne-a povestit cum multa lume a avut probleme cu acest HGS. Am fost in bazar intr-una din zile, am gasit PPT de unde poate fi cumparat, am luat bon de ordine, am completat un formular si am platit 35 lire (suma minima). Cand am plecat spre casa sambata am folosit aceasi bucata de autostrada, trecand mult mai incet de data aceasta pe la ultima bariera (pe unde am iesit de pe autostrada) acolo afisand cati bani ne mai ramasesera (22 lire).

Noi pe tot drumul am folosit un GPS. Chiar ne-am luat dupa el, mai ales la Izmir unde trebuie sa fiti foarte atenti pe unde este iesirea din "centura" orasului si urcarea pe autostrada.

La drumul de intoarcere am facut 18 ore (la Bulgari am fost deviati si a trebuit sa ocolim 60 km - din cauza celor intamplate la malul marii lor) Am ajuns la feribot la turci la ora 16:50, am fost imbarcati aproape ultimii. Aveti grija si nu va certati cu ei, foarte multi soferi turci de autocare se baga in fata si nu le pasa de coada formata. Oricum feribotul fiind la 30 min, nu stationati asa mult. La drumul de intoarcere am platit doar 12 euro.

La vama cand am iesit de la turci, am fost controlati mai atent in portbagaj, de asemenea s-a uitat cu lanterna in masina (era semi intuneric afara deja), la bulgari am platit 2 euro pentru stropirea masinii, dezinfectie (putina apa), la vama bulgara ne-a intrebat pe romaneste vamesul daca avem tigari, bautura, s-a uitat la acte si ne-a dat drumul. La noi s-au uitat doar la acte (poate si pentru ca era 03:00 noaptea.

Recomand tuturor sa mearga cu masina pe acest drum. Noi am avut statie pe masina, gasesti romani pe tot drumul, sa intrebi ce si cum. Si cu masina mica si cu tiruri.

Trimis de ionelab* in 02.07.14 17:33:14
    Validat / Publicat: 02.07.14 23:35:05
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionelab*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Programul feribotului

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [03.07.14 00:11:43] »

@ionelab:

Vigneta este 6 euro.

Prețul oficial al vignetei este de 10 leva (aproximativ 5 euro) pentru 7 zile.

Traversarea cu ferry pe la Eceabat costă 29 TL, ceea ce înseamnă cam 10 euro, nu 12 sau 13.

viviv [03.07.14 08:34:51] »

@nicole33: Buna

Este adevarat ca la bulgari, daca platesti vigneta in euro este 6 euro, pentru 7 zile, daca platesti in leva este 10. Noi am refuzat sa platim in euro, iar cu cardul nu ne-a acceptat, de aceea am mers mai departe (in jur de 100 km) pana am gasim un OMV si ne-a acceptat cu cardul (acest lucru se intampla la intoarcere, pentru ca la dus spre Turcia nu am avut probleme).

In legatura cu trecerea cu feribotul la Eceabat si noi am platit 13 euro, pentru ca nu schimbasem in lire, iar la intoarcere am platit 29 lire.

Concluzia: transformarea este OK, dar nu coincide cu ceea ce platesti.

mihai.neagu* [03.07.14 08:45:19] »

@nicole33: Pretul oficial este corect. Din pacate pentru noi, apar si "comercianti" care incearca sa ne pacaleasca.

Astfel, la iesirea din Ruse exista o mica benzinarie de unde am luat mereu vignetele; ei bine anul acesta s-a porcit si a cerut 5 euro + 5 lei; avea si afis. Deoarece era noapte si nu mai aveam de unde sa iau, o buna bucata de drum, si mai ales ca am avut mici probleme cu politia bulgara care controleaza intai si intai vigneta, m-am lasat jecmanit si am platit pretul cerut.

cozmin_t [03.07.14 09:19:30] »

Sa inteleg ca s-a redeschis drumul prin Veliko Tarnovo - Nova zagora (pasul Republika) ?

Ca eu am fost nevoit sa merg pe celalalt drum (Razgrad-Yambol), mai scurt cu 50 km si mai lung cu 7 litri de benzina...

Referitor la polemica vinetei bulgare: Card bancar OMV / Rompetrol, cumparate pe 2 saptamani (sa acopere si traseul de intoarcere). Cursul de schimb este destul de corect, nu trebuie sa ai Leva, Euro, si treci linistit vama.

ionelab* [03.07.14 09:53:52] »

@nicole33: nu am de ce sa mint.

Am fost plecati acum 2 saptamani. Atata am platit, imi pare rau ca am aruncat bonul de la feribot, as fi facut o poza sa iti arat. De asemenea am vazut si ca alte persoane au scris tot de 13 euro feribotul.

Nu vad de ce as spune ca am platit mai mult, cand defapt am platit mai putin. Nu vad avantajul meu in aceasta poveste.

ionelab* [03.07.14 09:57:13] »

@cozmin_t: noi pe acolo am trecut la drumul de dus.

La intoarcere am fost redirectionati din cauza ploilor si a alunecarilor de teren din acea perioaad. Nu stiu in ce conditii este acum, dar cand am trecut noi s-a mers foarte bine.

Noi am cumparat vineta la bulgari, cum treci granita imediat pe dreapta sunt mai multe ghisee. Ne avand la noi leva, am platit cu euro. Din pacate nici noua nu ne-a acceptat cardul.

iulian.chiper [03.07.14 13:50:43] »

Spune-mi te rog unde ai fotografiat programul feriboat-ului?

Eu stiam ca trecerea de la Kalitbahir e 24 tl, iar la Eceabat 29 tl. Au scumpit? Pe site apare inca 24 tl. Vezi aici: canakkaletravel.com/feribotingilizce.htm

ionelab* [03.07.14 14:31:34] »

@iulian. chiper: eu am vazut aici:

siteuri web de profil se pot trimite numai prin mesaje private - wb26

inainte sa plecam, iar cand ne-am apropriat de feribot am intrebat pe statie alti romani care se intorceau.

29 de lire este feribotul, noi am platit 13 euro pentru ca nu am avut lire la noi

Nasshu [03.07.14 14:42:51] »

Ce-mi plac discutiile astea cu vigneta bulgareasca 5 E/ 6 E /10 leva... '' fraier ca ai dat 6 cand ea e 5 ''...

O fie vigneta asta 5e/10 leva dar cum pe teritoriul Bulgariei moneda oficiala este leva, comerciantul ala care va face o favoare accepta sa incasese si euro sau lei nu isi permite sa va faca favoarea de a pierde si bani la schimbul valutar din euro /leva, lei/leva. El emite bon in leva, leva duce la banca, in leva face platile mai departe, normal ca incaseasa 6 euro la un curd valutat mediu de 1,92 insemana ce-i drept 11,52 leva, dar daca ar incasa 5 euro ar pierde 0,4 leva la fiecare vigneta vanduta in momentul cand trebuie sa vireze banii la banca.

Se plateste pe teritoriul Bulgariei si in euro, insa toate bonurile emise sunt in leva, deci e absolut normal sa fie un pic mai scump fata de oficial in cazul in care se achita in euro tocmai pentru a nu pierde la schimbul valutar.

Asa ca pretul pietei la vigneta este 6E/10 leva.

mihai.neagu* [03.07.14 15:16:39] »

@iulian. chiper: preturile tale sunt corecte; traversare in mai 2014; traseul scurt 24, cel lung 29.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [03.07.14 18:45:04] »

@ionelab:

Nu te-a acuzat nimeni că ai minți.

Am intervenit doar pentru a preciza, a nu știu câta oară, prețurile oficiale ale acestor taxe. Regret să constat câți compatrioți s-au lăsat și, din păcate, se vor lăsa în continuare păcăliți de către anumiți comercianți care umflă artificial prețul acestora, profitând de unele conjuncturi, gen noapte, lipsa valutei respective etc.

În cazul Bulgariei, toți se bulucesc la prima benzinărie aflată imediat după vamă, pierd timpul la cozi și îngroașă buzunarele speculanților. Eu am preferat să trec mai departe oprind pentru achiziționarea vignetei la alte benzinării de pe raza orașului Ruse, luând una sau două bucăți, funcție de durata sejurului și plătind cu card bancar în lei. Cei 10 leva mi-au fost calculați la 5,13 euro, mi s-a părut suficient de corect.

Poate ar fi fost util să fi păstrat bonul de la ferry nu pentru mine, ci pentru tine, deoarece ai fi avut surpriza să constați că suma marcată pe bon nu era nicidecum în euro, ci în lire turcești. Același lucru se întâmplă inclusiv în Duty Free Shop-ul din vamă unde, deși prețurile sunt afișate în euro, factura se emite în lire.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [03.07.14 18:48:53] »

@Nasshu:

Eram convinsă că nu vei rezista să nu intervii și pe acest fir de discuție.

Ceea ce totuși mă miră este faptul că tu, ca prosper om de afaceri (nu este un atac, ci o simplă supoziție), nu recomanzi plata cu card bancar, evitând astfel multe din neplăcerile care te amuzau mai sus.

Nasshu [03.07.14 19:05:48] »

@nicole33: am intervenit pentru ca deja m-am plictisit de discutia 5 euro/ 6 euro vis a vis de vigneta bulgareasca.

In acest caz nu am recomandat plata cu cardul din doua motive:

1. trec vama in 90 % din cazuri pe la Giurgiu si vigneta o cumpar de la prima baraca din sensul giratoriu. Daca am leva ii dau leva, daca nu am leva ii dau euro (6), nu stau sa ma zgarcesc la 1 euro- vorba ta ''sunt un prosper om de afaceri'' , un atac total gratuit, ma rog - pentru ca dupa aceea ma intind la drum si nu ma mai opresc. De abia iesit din vama imi este mult usor sa opresc imediat ce am iesit decat dupa citiva km, cand talpa se aseaza pe acceleratie!

2. avand in vedere cele de la punctul unul, acolo singura posibilitate de achizitie e cash-ul asa ca, de aia nu am recomandat cumpararea vignetei cu cardul.

In rest il folosesc in limitata banilor de pe el ori de cite ori am ocazia.

Postul/ecoul meu a fost fara adresant si la modul general avand in vedere toate discutiile de pe site vis-a-vis de aceasta problema spinoasa cum este vigneta bulgareasca.

Vad ca ai facut ''ceva'' sapaturi vis a vis de persoana mea, ceea ce inseamna ca am reusit sa-ti starnesc ''interesul''.

ionelab* [04.07.14 10:42:24] »

@nicole33:

Corect, dar nici modul de adresare nu a fost "simpatic"

Pe de alta parte nu sunt singura si nici nu voi fi singura care atunci cand pleaca din tara si trece prin Bulgaria nu are leva la ea. Da imi este mult mai usor abia trecuta de vama sa opresc la prima ghereta si sa cumpar vigneta.

Ai dreptate si eu recomand plata cu cardul, dar atunci cand iti spune ca nu se poate ce faci? Te sui in masina si cauti pana gasesti plata cu cardul? Noi ne-am oprit sa alimentam in Lukoil inainte de a trece la turci si am avut surpriza sa imi spuna ca momentan nu putem plati cu cardul si totusi era o benzinarie de renume.

M-am uitat pe bonul de la ferry cand l-am primit si da suma era marcata in lire turcesti. Atat am platit in euro asta e. Data viitoare o sa stim sa avem lire la noi. Este normal bonul sa fie emis in moneda tarii respective. La tine in tara daca un strain plateste in euro, tot in lei i se emite bonul fiscal.

Nu o mai lua ca pe un atac personal, dar nu te mai adresa nici tu ca un atac

Maricica40 [04.07.14 12:04:57] »

Eu sunt dintre cei care se zgarcesc la 1 euro si cumpar vinieta de la OMV. Platesc mereu cu card. De diferenta de bani imi iau o sticla de apa sau o cafea.

eug [10.07.14 00:52:06] »

hai sa ma bag si eu in seama... ca nu am dispozitia de a scrie alt post

desi nu sunt de loc de acord cu stilul prea justitiar a lui nicole, trebuie sa-i dau dreptate in a sti preturile corecte si a nu ne lasa tapati de turci sau bulgari la buzunare.

pe 15.06 am iesit cu destimatia marmaris si pe 27.06 m-am intors.

precizari/reconfirmari

taxa de pod la noi -27 lei la bg - 2euro sau 4leva.

vigneta bg - 10 leva/7zile.

portiunile de drum in lucru anul trecut in bg finalizate; radare cam la fel (4-5); la elhovo la fel de prost.

traseul prin bg cel mai scurt, prin razgrad.

intrarea in tr pe la hamzabeyli, crred ca cea mai rapida intrare (20min).

ferry la kilitbahir tot 24lire; la dus nu am avut lire si i-am dat 10 euro, cerandu-i si rest, cursul zilei fiind de 2,89, si am primit rest dupa ce a verificat si el cursul in alt ghiseu.

la turci se lucreaza la strazi, dar nu ca anii trecuti, fiind destule lucrari cu balarii; radare mobile pe meganuri, parca mai multe ca in anii trecuti.

am hgs dar nu am stat sa vad cat imi ia de fiecare data.

la intoarcere, celebra taxa de dezinfectie, 3euro sau 6leva, desi pe chitanta scria 5 si ceva leva, rest nu da.

pret motorina turcia 4.11-4.17lire/litru; in ultima zi deja scazuze lira/euro la 2.9060

PONT DE A SCHIBLA EURO/DOLARI FARA COMISION

la toate magazinele TANSAS au program la casa pentru euro si dolari, dar e bine sa cereti confirmarea sasierei, si pentru camparaturi minore, gen apa, suc, inghtata, primiti rest in lire la cursul oficial din ziua repectiva

cam asta ar fi up-date 2014 - cu masina la marmaris

daca admin considera sa-l mute acolo, nu ma supar

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [10.07.14 01:11:16] »

@eug:

Chiar dacă nu-ți place deloc stilul meu, nu ești nici pe departe singurul, nu mă pot abține:

taxa de pod la noi -27 lei la bg - 2euro sau 4leva.

Ești sigur că taxa de pod la noi nu a fost jumătate, respectiv vreo 13 lei, că eu așa am plătit de Paște?

Am apreciat ca foarte util update-ul, deși poate ar fi fost mai bine să-l scrii ca review de sine stătător. E doar o părere.

eug [12.07.14 21:25:40] »

@nicole33:

cu intarzaiere..., da, scuze, taxa de pod la noi este de 13 lei (din viteza am tracut pretul de anul trecut)

eug, ionelab*, iulian.chiper, mihai.neagu*, nicole33, viviv
    Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Kusadasi: