ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2009
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JUL-2007
    2 AD. + 1 COPII

La o incantatoare promenada pe Coasta de Azur...

Philippe Clay - "La danseur de Charleston"

Avantajul pe care il are un turist cand merge intr-un circuit de vreo 2 saptamani cu sedere de cateva zile intr-un loc anume, este ca are prilejul sa vada multe orase, locuri, etc. Dar marele lui dezavantaj il constitue faptul ca nu reuseste atunci, intr-o fuga contra-cronometru, cu un program riguros, ce trebuie respectat, sa “mestece”din plin acele locuri minunate pe care le viziteaza. Si deci, intr-un final, ajunge doar sa “guste” cam din toate, dar fara sa se sature pe deplin. Aceeasi senzatie am trait-o si noi cand am fost in 2007 intr-un circuit european, cu trecere pe Coasta de Azur, un cadru natural de o frumusete sepctaculoasa, unde Alpii se prabusesc practic in mare, creand astfel, o multime de golfulete sau faleze de o frumusete aproape paradisiaca. Riviera Franceza este, cred eu, de fapt, un mic Las Vegas european. Indraznesc sa spun, poate chiar mai mult, daca tin cont de prezenta unui nr. mare de muzee, castele si vestigii istorice, de stradute vechi unde se afla case-monument, veritabile opere de arta ale secolelor trecute. Toate aceste lucruri se armonizeaza perfect cu iahturile mereu ancorate in porturi – statiunile de pe Coasta de Azur sunt in marea lor majoritate porturi si puncte de oprire in itinerariile vaselor de croaziera – cu barcutele de pescari care intregesc farmecul locului, si cu sutele de magazine luxoase, restaurante, hoteluri, resedinte de vara ale unor vedete. Si peste toate acestea, peisajele absolut spectaculoase, plajele largi si facilitatile turistice, fac din Coasta de Azur o regiune turistica istorica ce si-a atins gradul de perfectiune. Aceasta este, cel putin, parerea mea.

Asadar, am vizitat Cannes, am facut multe poze, ne-am plimbat prin port, admirand si minunandu-ne de ce adevarate case pe apa au unii, iahturi scumpe si la vedere si la buzunare... Si am facut o promenada pe cunoscutul bulevard La Croisette, am urcat pe treptele acoperite cu covorul rosu de la cladirea unde au loc festivalurile anuale de film de la Cannes, Palatul Festivalurilor si al congreselor, loc de pelerinaj pentru orice turist ce viziteaza Cannes, crezandu-se poate, pentru o clipa vedeta. Ba am reusit sa facem si o mica baie, un fel de botez in Mediterana, inainte de a ajunge la destinatia principala de vacanta. Cannes este in primul rand o statiune de lux, cu bulevarde largi unde sunt hoteluri si restaurante luxoase si o faleza impresionanta. Plaja este super frumoasa, cu nisip, fata de cea din Nisa (cu pietre) si cu intrare lina in mare. Dar totodata, are si o paleta larga de hoteluri mai accesibile, tot necesarul pentru o vacanta la superlativ, cu mare, cu soare, dar si cu buzunare pline de bani... fiecare cat il tin puterile financiare... Aici se pot vizita Muzeul marii, un muzeu de Arta Contemporana si bineinteles vechiul port si centrul vechi al orasului. Vizita noastra la Cannes a fost atat de frumoasa si interesanta, dar si atat de scurta...

La intoarcerea din vacanta, ne-am oprit seara in Nisa, o alta perla a Coastei de Azur. Si aici am facut o plimbare nocturna pe Promenade Des Anglaise, strada care leaga statiunea de la un capat la celalalt, cu o puternica si interesanta viata de noapte. Ne-am delectat intre timp cu o inghetata, alaturi de luna plina care privea linistita spre noi, cu stelele care ne inconjurau, atat acelea de pe cer cat si cele atat de aproape de noi: hoteluri si restaurante viu luminate ca de sarbatori, cum se aratau grandiosul si scumpul Negresco, Sheraton sau Excelsior si multe, multe altele. Si noaptea trecea si noi ne tot plimbam, chiar daca a doua zi trebuia sa plecam dis-de-dimineata mai departe... Stiam ca cine stie cand ne vom mai simti atat de francezi, atat de linistiti, de importanti si grozavi chiar...

Dimineata am pornit spre Monaco, la “doi pasi” de Nisa, fiind situat la granita dintre Riviera Franceza si cea italiana. Elegant, extravagant si stralucitor la cele mai inalte standarde, Monte Carlo este sinonimul bogatiei. Aici este cel mai vestit cazinou, tinutul jocurilor de noroc unde marii bogati ai lumii pierd sau castiga, depinzand de contractul lor facut cu Norocul. Cazinoul din Monte Carlo a fost proiectat de acelasi arhitect al Operei din Paris, Charles Garnier. Am vizitat bineinteles, cladirea impunatoare a acestuia, doar pe din afara, ne-am plimbat prin gradina botanica din apropiere, am vazut chiar si o cursa de Formula 1, am urcat si coborat stradute ale principatului, am ajuns la Muzeul de oceanografie din Monaco. Si, cand am ajuns in port, nu am putut trece peste atmosfera incredibila, oferita de agitatia unei dimineti de vara, in care pescarii, posesorii de ambarcatiuni de agrement si turistii, isi impart un teritoriu scaldat de apele marii si supravegheat de inaltimile Alpilor. Am facut multe poze si ne-am incarcat sufletele cu amintiri mult prea frumoase si mult prea greu de uitat... Chiar de neuitat. Pentru mai mult, ne dorim, o alta data viitoare pe Coasta de Azur... Dar totusi suntem foarte multumiti ca si noi, poate ca multi altii, AmFostAcolo!!!

Trimis de ileanaxperta* in 12.11.09 09:25:55

VIZUALIZĂRI: 3525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 O prima vedere cu riviera franceza vazuta din autocar...

Nicu
    [12.11.09 11:29:28]

Unde sunt pozele ?

[12.11.09 11:42:10]

chiar acum autoarea le incarca. dupa care urmeaza validarea lor si vor fi vizibile.

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [12.11.09 11:47:57]

Nicu, Nicu, ce grabit esti!!! Putintica rabdare. Uite, le-am incarcat. Sper sa le privesti cu placere. O buna zi tie si tuturor!

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [12.11.09 12:16:34]

Am gasit un "chanson" ce sper sa insoteasca cu placere randurile mele:

(Philippe Clay - La danseur de Charleston).

Multumesc f. mult.

webmasterXY*
    [12.11.09 13:31:23]

Atasat melodia propusa de Ileana pentru aceste impresii. Foarte inspirata.

ileanaxperta*, Nicu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Coasta de Azur: