ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2014

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Dezamagire totala

Buna ziua.

Am sa scriu cateva impresii despre acest hotel de la care abia m-am intors. Sejurul l-am avut in perioada 18.06 - 25.06.2014. Am plecat din Bacau la ora 00.30 in data de 17.06 si am mers lunga pana la Kutahya unde am oprit la Cinar hotel (cazare fara probleme, ne-au oferit cina gratuit pentru ca eram prima oara la acest hotel-asa au motivat ei, in schimb o chestie foarte interesanta la acest hotel nu servesc deloc alcool - gen bere vin si nu gasesti nici la magazinele din oras - cred ca tine de religie, tare nu, in rest foarte bine). A doua zi am plecat spre Alanya si am ajuns la Mukarnas in jurul orei 15.00 de unde incepem astfel:

CAZAREA:

Hotel cu o intrare impunatoare si un loby foarte frumos. Cazarea s-a efectuat in maxim 15 minute cu tot cu bagaje - foarte bine, camerele mari, foarte curate, seif gratuit, curatenie zilnica, in schimb primul serviciu slab minibarul care nu continea decat o sticla de 150 ml apa minerala, 2 sticle de jumate de apa plata, un suc la cutie (carton) pt. copii - toate turcesti si o coca cola de jumate (oricum nu prea le folosesti dar fac comparatie cu serviciul de UAI de la hotelul de anul trecut - Sueno unde aveam bere, suc fanta, cola la litru).wi-fi GRATUIT DAR CU MULTE INTRERUPERI, ERAU DOUA RETELE UNA GRATUITA UNA CU BANI(1 E/ZI) DAR SLABE AMANDOUA

PLAJA:

Hotelul dispune de plaja proprie cu un ponton si bar dar din pacate este o dezamagire totala deoarece: in alte reviewuri se spunea ca plaja este cu nisip si pietricele iar ia nu are decat balast, pietre si pietre foarte mari inclusiv in mare, conform pozelor atasate. Va dati seama ca fiind impreuna si cu o familie cu un copil de 4 ani nu am putut sta la mare pentru ca nu se putea juca nici pe plaja nici in apa (apa fiind foarte adinca de la mal), nu mai zic ca in a doua zi au desfacut pontonul si lau montat dupa doua zile - din cauza valurilor - asa au motivat. In concluzie plaja foarte urata.

PISCINELE:

Sunt trei ca si numar cea principala, destul de mare - 1.45m, cu bar - singurul de la piscine, una pentru copii cu doua topogane - cc. 0.30m si una cu topogane pentru adulti (4) de 1.20m. In schimb aceiasi problema cu ocuparea dimineata a sezlongurilor, cel putin in primele 4 zile fetele la ora 6 erau la piscina pt. a retine locuri altfel la 6.30 nu mai gaseai, dupa cele 4 zile, cred ca a plecat o serie de turisti, gaseai locuri si pe la 7.30 adevarat ca nu in primele randuri de sezlonguri. Apa in piscine foarte buna, doar dimineata la prima ora un pic rece in rest ok. Programul topoganelor cu apa era de la 10-12 si de la 14-17. Insa o chestie negativa sunt prosoapele care erau gratuite dar daca vroiai sa le schimbi in cursul zilei din diferite motive plateai 1 euro de prosop.

DISTRACTII:

In fiecare dimineata echipa de entertainment, la ora 10 erau la piscina principala cu un dans de dezmortire dupa care urmau tot felul de activitati cum ar fi: darts-la ora 11, gimnastica in piscina, jocuri in apa etc pana pe la 12 dupa care mai erau si la pranz cateva. Copii aveau acea piscina pentru ei, un mini orasel cu topogane si altele, o saltea pe care sareai in continuu, un mini parc de distractii care nu functiona decat de la ora 20.00 - 20.45 (slabut) si binenteles sala de jocuri cu tot felul de jocuri de la biliard, bowling, darts si jocuri electronice (preturi - 1 fisa 1 euro, bowling - 3 euro de persoana jocul, biliard - 5 euro ora). Seara erau spectacole in amfiteatru gen barbat contra femeie, comedy show, seara turceasca, acrobatie - fooooarte slabe, intr-o seara cei aflati in tribune au inceput sa rada de animatorii de pe ring in asa fel ca acestia greu si-au mai tinut spectacolul (ne saturasem de spectacole mediocre - sa spun frumos)

BARURILE:

Ei de aici incep adevaratele probleme. Cu toate ca resortul era de tip UAI toate barurile erau deschise de la 10 - 23.30, exceptie cel de la piscina care era deschis pana la 24.00, foarte slab aprovizionate si numai cu bautura turceasca singura exceptie facand-o un coniac (Napoleon) si celebrele coca cola, fanta etc. dar la dozator in rest nimic. In tot hotelul nu aveai unde sa bei o cafea calumea toata era la dozator.

MANCAREA:

Cea mai slaba din toate hotelurile la care am fost. Dimineata numai probleme ba probleme cu plita care faceau oua ochiuri ba cu aragazul unde faceau omleta, in realitate nu era nimeni care sa lucreze la ele cu toate ca programul de masa era de la ora 7-10 si noi mergeam in jur de 7.30. personalul care se ocupa de oua foarte slab de exemplu cel de la ochiuri din 10 oua nu a reusit sa puna pe acea plita 2 oua intregi, va dati seama ce era pe acea plita un amestec general si sa nu credeti ca le arunca nuuuuu le lua de pe plita si le punea in tigaile de unde luau turistii; la omleta alta problema - nu am mancat decat o zi - punea un polonic de ulei dupa care punea ce iti alegeai si apoi oul va dati seama cat ulei avea acea omleta (urat), apoi trei feluri de masline (verzi, verzi umplute si cele maronii), branza trei feluri (o telemea cred, un cascaval taiat in diferite forme ca sa para altceva si inca un fel de branza), la iaurturi stateau ceva mai bine adica aveau iaurt simplu si cu fructe, cateva foietaje, gemuri si clatitele lor - foarte slab.

Pranzul si mai slab, intr-o zi ne-au servit cu rinichi la gratar care credeti-ma avea un gust oribil, cred ca nu a fost curatat cum trebuie, in rest doua supe un singur fel de carne la gratar pe zi, si cateva tocanite sa zicem dar nu mai mult de 6 (ceva de genul curcan cu sos si legume, pui cu sos si legume) dar problema era ca nu aveai cu ce sa le asezonezi decat doar cu cartofi pai (care erau imbibati de ulei si erau in fiecare zi, cartofi wedges si orez), in rest daca vroiai erau salate adica rosii, castraveti, rosii cu castraveti, salata verde cu rosii etc (combinatii de acestea).

Cina un pic mai bine in sensul ca fata de pranz iti mai dadeau si un peste la gratar (macrou sau unul dezosat) - foarte slabi.

Nu mai zic ca daca dimineata vroiai un fresh trebuia sa platesti 2 euro (oferta speciala de la 2.5 euro - rusine) pe un pahar care cred ca nu avea mai mult de 150 ml. Cel mai bine a fost in seara turceasca cand am mancat miel - singura data in 8 zile.

Mai exista langa piscina un fel de snak bar unde puteai sa mananci dar tot la fel ca la restaurantul principal numai ca era mai mic - foarte slabi si credeti-ma ca nu sunt un gurmand, dar fac comparatie cu celelalte hoteluri la care am fost.

La prajituri si fructe stateau mai bine.

De la 15.30 - 17.00 se servea inghetata, gogosi sau clatite (nu aveai de ales adica o zi clatite o zi gogosi) si niste cartofi cu un fel de sos (ok dar va dati seama ce cozi erau)

Angajatii destul de prietenosi, oricum se vedea diferenta la noi fata de rusi sau nemti.

Inca o problema restaurantele a la carte nu erau gratuite ci se platea 5 E - TARE NU.

Deci in concluzie un hotel foarte slab (parerea mea personala) care nu inteleg de ce are servicii de UAI. NU-L RECOMAND.

O RUGAMINTE PERSONALA: POSTATI FRATILOR RECENZII ACTUALE CA SA PUTEM SA ALEGEM SI NOI UN HOTEL CALUMEA!

Trimis de leeeo in 01.07.14 10:14:59
Validat / Publicat: 01.07.14 11:22:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Amelia resort - Side, Alayie - Alanya, Sueno - Side

VIZUALIZĂRI: 3196 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (leeeo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 PLAJA MUKARNAS 2014
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 850.00 EUR pe cameră

[01.07.14 10:33:48]

@leeeo: Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

la Kutahya unde am oprit la Cinar hotel

leeeoAUTOR REVIEW
    [01.07.14 12:59:16]

@webmasterX: Coordonatele hotelului Mukarnas sunt ok. voi incerca sa scriu un alt review despre Cinar hotel

leeeo
    Alte impresii din această RUBRICĂMukarnas Spa Resort [Okurcalar]: