ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2009
AUG-2009
2 AD. + 1 COPII

China - contrast si fantastic

"Flute music"

Am vizitat China in August 2009 pentru o perioada de 17 zile. Biletele de avion le-am luat separat cu FINNAIR iar turul l-am cumparat de pe internet de la o firma din China care opereaza mai mult cu turisti din SUA si Australia.

Am vizitat 7 orase (Beijing, Xian, Guilin, Yangshou, Chongqing, Yichang si Shanghai) + croaziera pe Yangtze, am avut 4 zboruri interne incluse in pret plus o croaziera de 4 zile pe Yangtze river.

Mincarea a fost super (3 mese pe zi iar in croaziera - all inclusive). Hoteluri - 5 stele - Hyatt, Sheraton, Best Western.

Totul a perfect iar ca experiente, asa ceva mai rar.

Trimis de Mihai1972 in 12.11.09 08:06:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA. A mai fost în/la: Thailanda, Malaysia, Indonezia, Singapore, Hong Kong, Maccau.

VIZUALIZĂRI: 3240 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ileanaxperta*
[12.11.09 12:19:19]

Bravo si multe felicitari. Poate ai putintel timp si detaliezi mai mult. Cred ca sunt multi de aici dornici de a cunoaste mai multe despre China turistica. Mersi.

[12.11.09 17:45:11]

Asa este Ileana. Poate pt multi China pare greu accesibila dar realitatea este alta. Am avut cele mai bune hoteluri/masa si servicii (ghid in fiecare oras, transferuri) comparativ cu alte destinatii. Intradevar, in China este greu sa te descurci fara ghid si insotitor deoarece nu vorbesc engleza.

Noi am avut circuit de 17 zile si am vizitat cam 60% din tara - enorm daca te gindesti la marimea ei si la ceea ce ofera. Singurele locuri neatinse au fost: TIBET, MONGOLIA - regiunea si Muntele Galben.

Am cumparat pachetul GOLD (care implica hoteluri de 5 stele). Cel silver era cu vreo 500 usd mai ieftin.

Pt a vedea circuitul iti dau mai jos link ul agentiei din china:

ileanaxperta*
[13.11.09 11:28:37]

Am intrat pe site-ul scris de tine mai sus. Intr-adevar, asa prezentare mai zic si eu, detaliata pe fiecare zi. Mi-am zis: iata cum isi prezinta o agentie chineza un program. Ar trebui dat exemplu si multor agentii de la noi, sa invete cum se face turism...fara ca turistul sa fie pus in situatia de a tot pune intrebari legitime vis-a-vis de programul respectiv.

Inca o data te felicit din inima pentru reusita excursiei tale in China si poate ca vei avea ceva timp sa scrii impresii din fiecare loc pe care l-ai vizitat. Eu, una le voi citi cu interes si cu mare placere, cu atat mai mult cu cat sunt sigura ca nu voi reusi in aceasta viata sa ajung acolo. Deci macar virtual si tot ma multumesc. Numai bine si la cat mai multe excursii reusite!!!

Cristian_h*
[16.11.09 20:32:36]

Daca ar exista un premiu pentru originalitatea vacantelor, tu Mihai ar trebui sa-l primesti , sunt impresionat , bravo !

ce zici de aceasta melodie :

webmasterXY*
[16.11.09 20:56:52]

Mihai1972, am atasat la review-ul tau melodia aleasa de Cristian. Speram sa ti se para si tie la fel de potrivita pe cat ni se pare noua care nu AmFostAcolo.

argus
[16.11.09 21:52:03]

Am fost in China in 2003, 2005 si 2007 si parca as merge si in 2010. E intr-adevar o experienta unica, mai ales daca vezi transformarile prin care trece, uluitoare pentru o tara inca comunista. In 2005 am vizitat si Hong-Kong, iar in 2007 Macau, care sunt adevarate paradise dupa ce stai 2 saptamani in China

[16.11.09 22:45:14]

Buna Cristian-H. Melodia este SUPER!!! am adus si eu un dvd cu astfel de muzica. Exista chiar o pestera in Guilin - RED FLUTE CAVE, de fapt intreaga regiune Guilin este "impinzita" cu astfel de sunete.

[16.11.09 22:46:46]

Buna Argus. Am fost si eu in Hong Kong si Macao + Singapore cu alte ocazii (am facut un stop over in drum spre Bali) dar nu prea au de a face cu China.

iti recomand site ul firmei cu care am fost eu. Acolo poti vedea si traseul.

http://www travelchinaguide.com/group/tour10.htm

Diaura*
[23.12.09 12:48:38]

Felicitari pentru destinatia aleasa, pentru cum ati stiut sa va organizati si pentru reusita. Cred ca in 17 zile ati facut mii de fotografii, si cred ca v-ar mai trebui un concediu sa puteti povesti tot ce ati vazut si ce situatii inedite ati trait.

Spune-mi te rog, ati avut parte si de experiente culinare - meniuri mai putin obisnuite (la restaurant sau pe strada)?

[23.12.09 14:54:25]

Draga Diaura. "Intimplarea" face ca "I love chinese food" dar nu extremele, adica extrem de spicy. Cea mai spicy am incercat s o mincam in SICHUAN province - cu capitala la CHONGQING. Intradevar acolo nu am putut sa mincam. Normal ca peste tot, ghizii alegeau masa sa fie cit mai apropiata cu ceea ce cumparam noi de la rest chinezesti din EU sau USA. Deci a fost perfect!. In orice caz este mare dif intre ce mincam noi in vest ca chinese food si ce se maninca acolo, la aceleasi feluri de mincare

mirelaviolet
[08.12.10 04:37:45]

Intr-adevar o experienta deosebita... Felicitari, intr-adevar ai reusit si prin talent in relatare, sa ne conduci virtual prin locuri mai greu accesibile!

argus, Cristian_h*, Diaura*, ileanaxperta*, Mihai1972, mirelaviolet
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind China - o lume aparte: