ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2014
ÎNSCRIS: 20.05.10
JUL-2012
single

Un alt fel de Washington (I) - interioare

Nu sunt adepta impresiilor foarte lungi in care te pierzi printre informatii, asa ca o sa impart in doua parti acest rw (cu riscul de a fi depunctata) pentru ca sa fie util. Impresiile de aici se adreseaza celor care au mai fost in Washington si au vazut principalele locuri de vizitat obligatoriu si care au timp si vor sa descopere altceva.

Am avut sansa sa ajung din nou in Washington in 2012 (la un congres) si mi-am planificat 8 zile doar pentru mine ca sa descopar mai bine orasul care mi-a placut foarte mult prima data. Am mers mult pe jos sau cu metroul si am vazut un oras deosebit de cel pur turistic.

Mi-am luat cazare la un hotel in zona centrala (State Plaza descris separat - vezi impresii) si un metro pass Smartrip cu abonament pe 7 zile nelimitat (aproximativ 50$ daca imi aduc bine aminte) care a meritat toti banii. Zilnic in ziarele gratuite de la metrou cautam evenimente locale (mai ales cele gratuite) si imi adaptam programul dupa ele.

In prima parte a acestor impresii voi aminti locuri de vizitat in interior, iar in a doua parte pe cele in aer liber. Nu conteaza ordinea ci doar locurile de vizitat.

Cladirea Old Post este acum un mic mall cu restaurante, dar are un lift cu care urci in turn si de unde ai o perspectiva superba asupra capitalei in toate directiile, cu principalele cladiri vazute de sus. Merita o intrare.

White House se poate admira pe afara de la limita gardului, dar in apropiere este White House Gift Shop unde poti face poze cu aparatul tau la pupitrul prezidential sau la biroul din Camera Ovala (evident replici) in timp ce semnezi un act oficial. Merita o intrare chiar daca numai pentru poze, desi poti cumpara si suveniruri.

La Smithsonian Art Museum (care nu e in National Mall) am asistat la un concert live de jazz intr-o dupa amiaza, moment bun de relaxare.

La Smithsonian Air&Space Museum am admirat US Force Band care a dat (prin 3 persoane) un concert cu muzica diversa. A nu se rata in National Mall muzeul amerindienilor care este alaturi, unde poti trai lumea indienilor si poti cumpara diferite suveniruri deosebite. Celelalte muzee din National Mall le-am mai descris, acum am intrat doar la cateva.

In centru este si International Spy Museum, un muzeu cu istoria spionajului (cam slabut pentru cei 21$ platiti). Are insa un magazin care iti ofera posibilitatea sa cumperi tot felul de cadouri ciudate (ochelari cu care vezi in spate, rujul-pix, aparate foto deghizate in alte obiecte, un tricou care e imprimat ca un smocking etc.).

In Kennedy Center poti asista la concerte gratuite cu diverse teme si poti iesi pe terasa de unde se vede superb fluviul Potomac. Tot aici am cautat (si am gasit) steagul Romaniei printre sutele de steaguri expuse, ce reprezinta legaturile unui centru multicultural.

Muzeul M-me Tussauds are si in Washington o filiala faimoasa mai ales prin galeria presedintilor cu care poti face poze. Pozele facute de ei sunt foarte scumpe, asa ca mai bine faci cu aparatul propriu.

In afara de catedrala nationala pe care o vizitezi de obicei de prima data, in Washington sunt multe biserici ce merita vazute. Una dintre cele renumite este Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception. Situata langa statia de metrou Brookland-CUA (Catholic University of America), este relativ usor accesibila. Se viziteaza gratuit ambele niveluri (cel de la parter si cel din demisol – cripta) si exista tururi cu ghid la anumite ore. Multe capele cu statui si pereti cu mozaic colorat (uneori nu de foarte bun gust), coloane de marmura donate de diverse tari. O biserica catolica foarte frumoasa. La demisol au si un fel de mic restaurant (gen autoservire) unde am mancat excelent cu 11$.

Am mai vizitat catedrala St. Matthew de la Du Pont Circle, unde au fost tinute funeraliile lui J. Kennedy in 1963.

Langa M-me Tussauds este o mica biserica St. Patrick simpla si eleganta pe care am vazut-o asteptand sa se deschida muzeul.

Desi poate fi trecuta si la partea cu excursii in aer liber, prefer sa descriu aici micuta localitate Silver Spring. Am ajuns cu metroul (care leaga centrul de toate orasele-satelit). Cautam un anumit magazin de incaltaminte (DSW) de care fusesem multumita cu un an inainte si am descoperit un orasel superb, cu o fantana arteziana colorata in centru, cu lumea care asculta o formatie ce canta pe o scena improvizata si se oprea sa danseze putin (intr-o dupa amiza obisnuita din saptamana), cu magazine bune. Consider ca merita excursii cu metroul in aceste mici localitati daca ai timp.

Sunt multe cladiri ce merita vizitate in Washington. Evident ca am fost iar la Capitoliu si la Biblioteca Congresului, la alte muzee din National Mall, dar pe acestea le-am descris separat si nu are sens sa ma repet.

Pentru cumparaturi am preferat Macy’s si Forever 21 unde am gasit reduceri mereu.

Deoarece scopul a fost de a vedea cat mai mult din Washington, voi descrie mai pe larg excursiile in aer liber pe care le-am preferat muzeelor de data aceasta.

Trimis de delia58 in 30.06.14 00:25:52
Validat / Publicat: 30.06.14 02:34:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fotografia clasica din fata Casei Albe - AmFostAcolo

webmaster [30.06.14 02:34:02] »

Împreună cu continuarea sa, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

delia58
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Washington: