ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2014
ÎNSCRIS: 13.09.10
JUN-2014

Către satisfăcător

Hotel fara mari pretentii

Primul concediu in Bulgaria cu copil de 1 an si 9 luni.

Locatie initiala ALBENA/HOTEL SLAVUNA/21.06-28.06.2014.

Am plecat pe ruta Calarasi, trecere cu bacul (pret 35 lei), nu a fost aglomerat, drumul foarte bun pana in Albena.

Din pacate am nimerit perioada cu inundatiile si ne-am facut griji inca de la trecerea granitei. Am sunat la acel nr. de urgenta de pe voucher si am fost redirectionati catre Hotel MALIBU, mai in centrul statiunii.

Pentru cei care merg pt. prima data se plateste la granita taxa de drum 5 euro pt. 7 zile, chiar daca sejururile sunt de 8 zile (aici sunt cam smecheri bulgarii).

La intrare in Albena exista barieara unde se elibereaza o cartela, urmand sa platesti la iesire in functie de cat timp stai. La plecare se poate plati la receptie.

Acum despre Hotel. Este pozitionat in centrul statiunii, la aprox. 300 m de plaja cu parcare de aprox. 10 masini in fata, dar se poate parca si pe laterale. Am gasit loc de parcare pe langa hotel fara mari probleme.

Camera: destul de simpluta, nu cred ca face 4 stele, gresie pe jos, doua paturi single si o minicanapea, baia marisoara si bolcon cu suport de uscat. Nu exista hol interior, iar accesul se face direct in camera dintr-un hol exterior (vedeti poze). Curatenie se face zilnic, se schimba prosoapele si lenjeria.

Restaurant: este in afara hotelului in fata piscinei cu terase si afara pe lateral. Mancarea slabuta in primele zile, nu au avut curent-subsol inundat. Bauturi la dozator, sfat sa evitati sucurile pentru copii, iar berea mai mult apa. Cat despre bauturile mai tari, cat de cat ok. Mancare facuta mai mult cu sos, numai intr-o singura zi gratar, aici au un mare minus si cred ca a avut ceva probleme deoarece mai multi copii s-au simtit rau. Inclusiv noi am plecat cu o zi mai devreme din cauza starii de sanatate precare a copilului. Multe salate, putina supa care daca se termina nu au mai adus, cea de pui bunisoara. Fructe pepene rosu, cirese si piersici, banane, portocale, kiwi si compoturi.

Nu mi s-a parut o mancare de calitate, se facea in graba, fara a fi gatita bine... fara ceva special, peste numai in cateva zile.

Exista 3 baruri: in receptie, in restaurant si la piscina. Sucurile autohtone se servesc din sticla si daca vrei mai rece ceri gheata. Sunt automate pentru cafea si ceai la receptie, in restaurant si afara langa barul piscinei. Au fost momente cand nu au functionat, ori nu aveau apa sau cafea sau lapte.

Intr-o dimineata nu se gasea cafea pe nicaieri, s-a facut scandal si au inceput sa se miste.

Piscina: una de 1,30 m si cealalta de 30 cm. Curate cu sejlonguri in jur. Ar fi trebui sa existe un snack-bar deschis langa piscina, dar nu a fost decat in ultima zi, tot dupa intrebari.

Plaja: la aprox. 300 m, sejlonguri destule, fara bar pe plaja, trebuia sa mergi pana la hotel sa iei ceva de baut.

Echipa de animatori: destul de implicata cu jocuri si spectacole intr-o sala din apropiere. Se organizeaza polo si volei pe plaja, exista o masa de ping-pong.

Fiind pt. prima data, ma asteptam la mai mult, totusi am avut impresia ca tot ce fac este pt.romani... manacare de slaba calitate, sa fie acolo... bautura la fel... daca nu faci scandal... lasa ca merge si asa.

Nefind programat sa ajung la acest hotel ci la Slavuna, eu nu as mai reveni la Malibu.

Trimis de ovy2k5 in 28.06.14 14:41:27
Validat / Publicat: 28.06.14 17:06:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovy2k5); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon, cam 225.

webmasterX [28.06.14 17:03:33] »

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [28.06.14 17:20:57] »

@ovy2k5:

Perioada minimă pentru care se poate cumpăra vigneta este de 7 zile. Pe nimeni nu interesează care este durata sejurului fiecăruia. Stai 8 zile, cumperi două bucăți. Aceeași taxă de 10 leva o plătești și doar pentru tranzitarea Bulgariei spre Turcia sau Grecia, deși circuli pe drumurile lor doar câteva ore.

Dragoș_MD [28.06.14 17:48:46] »

Totuși, ați primit un hotel de 4 stele în locul celui de 3. Dacă aici nu v-a plăcut (la prețul pentru 3 stele) - am mari îndoieli că Slavuna ar fi fost măcar satisfăcător...

doinagherasim* [28.06.14 18:03:58] »

@ovy2k5: Pentru ceea ce ai scris gresit, iata corectiile:

-daca ai sejurul de maxim 7 zile, se plateste 5 euro vigneta

-daca stai mai mult de 7 zile, pana in 14 zile, se plateste 10 euro.

Noi stam de obicei 10 zile si platim 10 euro.

-dupa ce iei tichetul de la bariera din intrarea in statiunea Albena, cand parasesti hotelul (la terminarea sejurului), se plateste 6 leva, la receptie. Nu depinde de cate zile ai sejurul.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [28.06.14 18:13:17] »

@Dragos:

Foarte corectă observația ta. Totuși poziționarea hotelului inițial chiar pe plajă constituia un avantaj de care nu a mai beneficiat.

Așteptările au fost mai mari, fără a se ține cont și de prețul plătit. De asemenea, vremea nu tocmai favorabilă, apa rece a mării după ploile anterioare, emoțiile prilejuite de inundațiile din perioada premergătoare plecării, toate au contribuit, în opinia mea, la creșterea gradului de nemulțumire.

ovy2k5 [28.06.14 23:24:01] »

Se poate sa fi influentat si situatia cu inundatiile gradul de insatisfactie, dar ceilalti cu care am fost au mers sa vada cum este restaurantul la Slavuna si au fost impresionati in comparatie cu Malibu.

Mentionez ca amandoua hoteluri sunt cotate la 4 stele, iar preturile sunt diferite, adica mai scump la Slavuna. In acest context am contactat agentia pentru am returna diferenta, dupa calculele mele aprox. 50 euro.

ovy2k5 [28.06.14 23:26:30] »

Sunt multi care platesc pt. 7 zile chiar daca au sejurul de 8 zile si nu i-a oprit nimeni. Totusi am vazut camere pe drum!

ovy2k5 [28.06.14 23:29:31] »

@Dragos: slavuna este tot de 4 stele si este cotat mai bine ca Malibu.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [28.06.14 23:51:00] »

@ovy2k5:

Mentionez ca amandoua hoteluri sunt cotate la 4 stele,

Este doar opinia ta sau așa ți-au spus cei de la agenția de unde ai cumpărat sejurul. Malibu are 4 stele, Slavuna are doar 3.

Gergana este singurul de 4 stele din complexul respectiv.

Mai sunt și unii care nu plătesc deloc și încă nu i-a oprit nimeni. Tu de ce ai mai plătit?

ovy2k5 [04.07.14 23:54:27] »

Da, asa este Slavuna este de 3 stele. M-au sunt de la agentie si imi vor returna diferenta de pret dintre hoteluri aprox. 38 euro.

sandelki [28.01.16 15:04:46] »

@nicole33 - probabil de asta a si aproximat (dublat) distanta pana la plaja... : '' Acum despre Hotel. Este pozitionat in centrul statiunii, la aprox. 300 m de plaja... ''.... satelitul arata 100 m. pana la plaja ...150 metri pana in apa

doinagherasim*, nicole33, ovy2k5, sandelki
    Alte impresii din această RUBRICĂMalibu Hotel: