ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2014
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 30.03.12
JUN-2014

5 stele binemeritate

31 mai 2014, am ajuns. checkin rapid, camera cu vedere la mare, 27 metri patrati, parchet, mobila, pat 2 persoane, pat 1 persoana, canapea, minibar prima umplere gratuita, fierbator, telefon, necesar pentru a lua legatura cu prietenii in interiorul hotelului, totul nou. Baia nu prea mare, complet echipata prosoape si consumabile schimbate in fiecare zi, cearsafuri la cerere. Cardul care conditiona functionarea aparatelor electrice din camere nu a putut fi inlocuit cu nimic altceva. Hotelul este imens, are 4 corpuri. Noi am fost cazati in corpul principal. Cazarea a fost fara repros.

Piscina curata, defapt piscinele, 4 la numar, 1 acoperita, 1 principala cu separator pentu copii, 1 mai mica langa sala de mese, iar 1 noua de numai 40 cm, plina cu topogane si alte jucarii pentru copii (vezi poze). Sezlongurile toate gratuite, peste tot: la mare, la fiecare piscina, in spatiu verde la umbra, singura problema trebuia sa te scoli devreme (7.00- 8.00) pentru a ocupa un loc mai bun. Plaja privata, nu prea mare 8m latime, 60 m lungime, intrarea in mare lina, chiar prea lina, nisip pe plaja, nisip in mare. In partea stanga la intrarea in mare erau ceva pietre dar nu necesita incaltari speciale pentru a trece de ele.

Parcare privata si pazita suficienta pentru numarul de masini. Restaurantele mai multe la numar, nu mai retin numele lor dar in review anterior sunt numite clar, 3 pe plaja, 2 la interior, curate, iar cele in care se servea mesele principale erau imense pline de personal care iti aduceau bauturi si strangeau masa. Mancarea diversificata, cred ca exista ceva pentru fiecare om indiferent cat de mofturos ar fi, friptura (vita, oaie, pui, curcan) plita sau cuptor, peste, paste, supe, mancaruri gatite, salate, legume coapte, murate, masline, fructe (pepeni, caise, portocale, capsuni...), dulciuri pt mine nu prea grozave, f dulci si nu aveau gust decat de zahar, in fiecare seara era ceva specific turcesc. Bauturi, locale (bere, vin, cogniac, whiski, vodca, gin, etc), servite la barul principal de trei barmani super rapizi si haiosi, barul de la plaja doar bere, barul de la piscina bere si vin.

Dupa ora 24.00 la ultimul restaurant, cel mai departat de hotel puteai sa bei bere si vin, suc, cafea, ceai si sa mananci supa, sandwiciuri reci, legume pana dimineata.

Cafeaua, 2 feluri turceasca la ibric asa si asa, iar la dozator de slaba calitate. In paralel cu masa de pranz la exterior langa plaja era servita piza, iar in restul zilei hamburgheri, sandwiciuri calde, paste, carofi prajiti, pateuri.

Divertisment. In fiecare zi o echipa de animatie mentinea veselia si dansul pe tot parcursul zilei, aveau grija de copii la clubul copiilor, facand diferite activitati, seara aveau spectacol, reprezentatie si concursuri la piscina, volei pe plaja. Sala de jocuri biliard si ping pong, parc leagane, topogan, balansoare, teren tenis de camp. In fiecare seara, musica live in interiorul hotelului.

4 zile din 9 cat am stat a fost destul de urat dar a fost un motiv pentru excursii, Pamukkale, Bodrum, Casa Fecioarei Maria, Kusadasi hotelul fiind situat inainte de Kusadasi cu 3 km.

[...]

La dus am trecut Bulgaria prin Veliko Tarnovo,in afara unei alunecari de teren rezolvata cam in 40 de minute, totul ok, Turcia am ferit autostrazile, mergand dupa Chanakale, prin Ayvacik, Edremit, Ayvalik, Menemen, Izmir, Torbali o aleger buna dar inceata pentru ca intre Chanakale si Edremit modernizeaza drumul si am avut treceri de pe un sens pe altul f multe cu restrictii de viteza in plus radare cred ca 7, din care doua in mers.

La intoarcere am trecut Turcia gresind in Izmir, ratacinu-ma de celelate 4 masini cu care am fost, am luat-o spre Belikesir, dupa care am reintrat pe Edremit, iar dupa ce am alimentat am iesit cred ca cu 1 minut inaintea lor, drumul parcurs de mine fiind cu 60 km mai lung dar mult mai rapid ca cel parcurs de prietenii mei, acelasi ca la venire. In Bulgaria, am schimbat traseul am trecut prin Targoviste o alegere nu prea grozava, drumul bun, dar plin de serpentine, iar afara era intuneric si plouase.

La dus drumul l-am facut cu oprire in Kucukkuyu, alegere bun a fost odihnitor, la intoarcere am mers direct, iar aproape de intrare in Romania am fost foarte obositi, sa nu zic epuizati avand ceva peripetii pe drum. Echipa a fost constituita din 10 adulti, 9 copii, 5 masini. am avut walkie-talkie dupa noi pt a putea comunica pe drum si au fost de mare folos.

Daca as avea ocazia sa revin in Kusadasi, Tusan Beach Resort ar fi una din alegerile mele.

Trimis de gabili in 28.06.14 00:30:08
Validat / Publicat: 28.06.14 07:46:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3257 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabili); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.35 EUR pe cameră

webmasterX [28.06.14 07:49:49] »

Bun review

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [28.06.14 11:25:56] »

@gabili:

Felicitări pentru vacanța frumoasă avută la Tusan.

Mă bucur să citesc impresii pozitive despre unul din cele mai vechi hoteluri din Kușadasi (construit în 1962), care, în urma renovării totale din 2013, a fost ridicat la rangul de 5 stele, o opțiune de luat în considerare prin prisma prețului bun, a plajei cu nisip și a distanței rezonabile față de centrul orașului.

Admin [28.06.14 11:50:26] »

Hotelul avea servicii bune -- zic turiştii, clienţii lui, nu eu -- şi pe vremea când avea 4 stele, a fost printre primele premiate de noi în regiunea KUSADASI (poate mai are diploma AmFosTAcolo afişată pe undeva pe la recepţie)

Am modificat nr de stele la 5, mulţumim de info / sesizare

gabili [28.06.14 12:19:45] »

da sunt ok coordonatele

gabili [28.06.14 12:26:24] »

La un moment dat m-am repetat in review, si mai sunt ceva greseli de ortografie, ma scuzati, ora tarzie!

webmaster [28.06.14 13:12:42] »

@gabili: dacă vrei, poţi folosi funcţia SESIZEAZĂ (e link, cu roşu, sub review) în care indici ce corecturi doreşti a fi efectuate - specifică te rog astfel "în paragraful X, în loc de... corectaţi în... "

tarsun [12.02.15 02:08:01] »

@gabili: Salut, anul acesta as vrea sa merg in Kusadasi si am ales Tusan Beach, m-ar interesa traseul deoarece as vrea sa merg cu masina, as vrea sa stiu pe unde ati traversat cu feribotul, pri Chanakale sau Gelibolu?

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [12.02.15 08:51:51] »

@tarsun,

traversarea pe la Gelibolu, pt mine este una destul de greoaie fiind utlizata mai mult de tiruri, iar ca timp este cea mai lunga!

Optima este traversarea Eceabat - Canakkale sau Kilitbahir - Canakkale.

Fiind din Constanta, sunt convinsa ca alegeti iesirea prin Vama Veche, un traseu de 310km prin Bulgaria pina in Derekoy, apoi Derekoy - Kirklareli - Haskoy - Havsa - Uzunkopru - Kesan - Gelibolu - Eceabat (ferry-boat) - Canakkale, s. a. m. d.

Este un drum f bun, liber, un total de 1050km din Vama Veche pina in Kusadasi.

tarsun [12.02.15 15:25:31] »

@maria55 - Multumesc, asta e traseul, nu stiam pe unde sa traversez cu feribotul, multumesc inca o data.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [12.02.15 15:29:03] »

@tarsun - cu multa placere si vacanta placuta!

tarsun [12.02.15 15:34:56] »

@maria55 - Multumesc, sper sa fie o vacanta cat mai placuta si fara evenimente neplacute!

Corina70 [12.02.15 17:06:53] »

@tarsun - traversarea pe la kilitbahir e mai scurta ca durata fata de eceabat (aproape la jumatate, si nici nu e asa de aglomerat la imbarcare/debarcare, ferry e mai mic, incap mai putine masini si pasageri, deci timpii de asteptare sunt redusi). e bine de stiut in cazul in care vreunul dintre pasageri are rau de mare - alegeti traversarea cu cea mai scurta durata. in 2008 era si mai ieftina ca pret, nu stiu cum mai stau lucrurile in prezent.

tarsun [12.02.15 18:15:17] »

@Corina70: Multumesc!

tarsun [12.02.15 18:18:08] »

Daca m-ati putea ajuta cu o locatie, hotel in drum spre Kusadasi ca n-as vrea sa fac tot drumul intr-o zi, ar fi prea obositor, multumesc!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [12.02.15 19:01:13] »

@tarsun - am sa-ti sugerez 2 locatii, incercate de mine in "vesnicele"mele vacante in Kusadasi!

Ambele sunt f bune, la aprox. 80km dupa trecerea cu ferry, in Kucukkuyu... nu sunt adepta cazarii in balamucul din Canakkale, chiar daca unora o sa le para ciudat... imi asum!

1. Hotel Cetinkaya Beach (fost Aydin), usor de reperat, o cazare buna, un cost de 45/e/cam dbl. cu demi/pensiune

2. Hotel Rena, la aprox. 2km de prima locatie, pretul mai mare in septembrie 2014 (nu cu mult). In sept 2013 am prins o oferta la 39/e/cam. tot cu demipensiune, dar in sept 2014 am luat Cetinkaya. datorita pretului!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [12.02.15 19:04:50] »

@Corina70 -

Afirmațiile de mai sus sunt cel puțin contradictorii.

Nici nu se pune problema de a suferi de rău de mare la traversarea cu feribotul, acestea fiind mari și foarte stabile. Dacă totuși cineva ar fi extraordinar de sensibil, recomandându-i traversarea cu un vas mai mic și deci mai puțin stabil nu ar face decât să-i accentueze starea de disconfort.

Feribotul cu care se traversează pe la Kilitbahir este mai mic (încap mai puține mașini), iar frecvența curselor este mai redusă comparativ cu cel de la Eceabat. Mi-e greu să înțeleg cum ar putea scădea timpii de așteptare în asemenea condiții. Poate ai vrut să spui că această variantă este mai puțin uzitată și atunci, da, este și mai puțin aglomerată, dar din cele citate nu rezultă acest lucru.

Singura informație corectă este aceea că traversarea este cea mai scurtă dintre cele trei variante și, evident, cea mai ieftină.

tarsun [12.02.15 19:43:28] »

@maria55: Multumesc!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [12.02.15 19:44:34] »

@nicole33 - f bine punctat!

carina10 [13.03.15 11:10:10] »

Buna, as vrea sa merg la Tusan anul acesta... Te rog, spune-mi cum a fost mancarea. Am avut o experienta cam neplacuta la Kusadasi tot de 5 stele all inclussive, experienta neplacuta cu mancarea. (parca nimic nu avea gust sau toate acelasi gust) si nu mai zic de bauturi... ca un American Cola in care se simtea gustul de chimicale pana in stomac. Vreau sa subliniez ca nu ma gandesc la fresh-uri sau altele, dar vreau sa stiu daca ai simtit ca mananci ceva bun (de exemplu, omleta proaspat facuta in fata ta dimineata) etc.

Multumesc mult

carina10, Corina70, gabili, maria55, nicole33, tarsun