ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2014
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 26.06.14
AUG-2013

Un sejur surprinzator de placut

Buna,

Desi citesc de ani buni recenziile voastre din diferite destinatii, in special pe cele unde vroiam sa calatoresc, de abia acum m-am hotarat sa le scriu si eu pe ale mele si familiei bineinteles.

Dupe ce ani de zile am fost speriat de emisiunile tv de cat de rau este la vecini nostrii bulgari si ingrozit ca m-as putea intoarce gol si pe jos de acolo, mi-am facut curaj si m-am dus la vecini la St. Thomas (Sveti Toma) in 2011. Dar asta este o alta experienta placuta despre care cu voia d-voastra o sa scriu altadata.

Sigur pe mine si cu putere de convingere asupra familiei am hotarat sa vizitez si sa ne petrecem sejurul la Nessebar, vechiul oras. Desi informatiile sunt destul de putine si nu reflecta nicidecum frumusetea locului am rezervat un sejur de 7 zile la un hotel micut si cochet din vechiul oras Nessebar.

Vreau sa trec cu vederea si nici nu vreau sa va povestesc experienta traseului parcurs cu masina din Craiova la Giurgiu, drumuri proaste si nemarcate iar in Giurgiu daca te iei dupa indicatoare oricum nu ajungi in vama. Surpriza este tot la vecini unde pe traseul Russe Varna este un drum perfect si liber, iar Varna Nessebar, ceva mai prost dar frumos (serpentine, munti si mare).

In sfarsit am ajuns in Nessebar iar hotelul este foarte usor de gasit fiind chiar primul pe partea dreapta cum te indrepti spre parcarea mare din orasel.

Hotelul are trei etaje, si o parcare micuta de 4-5 masini iar noi am fost cazati imediat cum am ajuns, la etajul 1 intr-o camera cu vedere spre mare.

Camera era foarte spatioasa extrem de curata, un pat dublu urias si fotoliu pat deja amenajat pentru copil, televizor LCD, baie cu tot ce este necesar si care deasemena stralucea de curatenie. Balconul desi micut suficient de incapator sa-ti bei cafeaua de dimineata. Privelistea de pe balcon este superba, in fata la circa 30 metri se afla un mic golf unde isi leaga pescarii locali barcile, iar in larg se vad ca o salba, statiunile bulgaresti. Seara este ca o explozie de lumini tot malul bulgaresc.

Hotelul are un mic restaurant si o terasa draguta la care oaspeti hotelului au o reducere de 10/% la masa, delicioasa si totul foarte proaspat.

In camere se face curatenie zilnic, se schimba prosoapele (daca le lasi jos pe podea), la receptie au fost foarte amabili, desi daca nu era copilul cunoscator de engleza pe noi ne-ar fi durut mainile de la atata conversatie (engleza gesticulata cu elemente romane, franceze italiene)

Orasul vechi este o incantare, un muzeu in aer liber, incarcat de istorie, vestigii religioase, case vechi sau noi dar dupa acelasi tipar impus de UNESCO, si respectat de autoritatile locale. Stradute pietruite, inguste pline de buticuri, tarabe cu suveniruri si mii de turisti, totul intr-o forfota animata dar placuta. Noi nu ne mai saturam plimbandu-ne zi de zi si seara de seara printre stradute si descopeream de fiecare data ceva nou. Insula, caci vechiul Nessebar se afla pe o insula legata de orasul nou de un pod, are doua portiuni de plaja, una in capatul opus intrarii amenajata oarecum dar si libera la prosoape pe nisip, neaglomerata dar sunt pietre in apa, si inca o plaja mica undeva in stanga, o portiune de nisip cu stanci cu apa curata limpede si de un farmec aparte.

Si uite asa am ajuns si la masa, trebuie sa recunosc ca pentru un gurmand nu exista loc mai potrivit, sunt in jur de 50 terase unde poti manca cred ca orice, nu am intalnit fel de mancare pe care sa nu-l gasesc, exceleaza in felurite preparate din fructe de mare si peste, dar si din bucataria traditionala bulgareasca. Incercati painea cu usturoi si inelele de calamar. Au o pietisoara mica de peste/fructe de mare chiar pe insula si aprovizionarea se face zilnic. Preturile la restaurante/terase nu sunt mari te imbie cu reduceri reale, si au totul foarte gustos, unele meniuri au si treizeci de pagini de produse, traduse in multe locuri si in romana. As putea scrie inca doua pagini cel putin, dar cuvintele sunt sarace fata de realitate, recomand cu caldura un loc surprinzator ca acest orasel vechi Nessebar. Trebuie sa recunosc ca am simtit si un mare regret acela ca noi nu avem asa ceva pe litoralul nostru, dar poate compensam cu zonele montane. Multumesc pentru rabdarea cu care ati citit, nota mea este 10 pentru acest hotel St. Nikola, si 10 cu plus pentru acest loc minunat. In incheiere va transmit ca am rezervat din nou un sejur la acelasi hotel in august anul acesta.

Va urez vacanta placuta tuturor si sa aveti parte de locuri frumoase si oameni deosebiti oriunde veti calatori.

Trimis de radu-s in 27.06.14 14:39:37
Validat / Publicat: 27.06.14 16:54:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: St Thomas, Sozopol

VIZUALIZĂRI: 1443 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu-s); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Este vedere de la balconul camerei cu micul golfulet despre care v-am vorbit

[27.06.14 16:54:27]

Foarte bun review de debut.

@radu-s: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

radu-sAUTOR REVIEW
    [27.06.14 20:18:57]

@webmasterX: Multumesc, da pozitionarea este exacta. Cu voia d-voastra va voi scrie si despre sejurul la St. Thomas (Sveti Toma) in curand.

radu-sAUTOR REVIEW
    [27.06.14 21:09:46]

@webmasterX: Am incarcat cateva fotografii, sper sa va convinga de frumustea locului. Am recitit articolul si am sesizat cateva greseli gramaticale pentru care imi cer scuze, probabil emotiile de ucenic. Si da, chiar nu plec intr-o excursie/vacanta pana nu citesc recenziile abonatilor d-voastra despre destinatia aleasa, pot spune ca de cateva ori am schimbat hotelul. Am uitat, dupa ce o sa vin de la Nessebar o sa plec o saptamana pentru prima data la Baile Felix, promit ca revin cu pareri din ambele parti.

radu-s