ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2014
ÎNSCRIS: 20.05.10
MAY-2013
single

Recomandari LA pentru o saptamana

Mi-am planificat concediul in asa fel incat am stat initial 6 zile in LA – perioada in care am luat tur de oras si am identificat principalele puncte de oprire – apoi am fost o saptamana in Hawaii (o sa-l descriu separat) si apoi m-am intors in LA unde am mai stat 8 zile si l-am luat la pas. Cazarea am ales-o la un hotel (Marina del Rey) pe malul oceanului in Marina del Rey (orasel satelit devenit suburbie a LA) si de aici faceam cam o ora cu 2 autobuze pana in centru, dar a meritat linistea si peisajul (hotelul il descriu separat).

Pentru cei care au putin timp la dispozitie recomand un tur de oras cu o firma tip City Sightseeing cu autobuze hop-on-hop-off. In LA locul principal pentru astfel de tururi este pe Hollywood Bulevard in dreptul teatrului Dolby (Kodak). Pentru 48 ore costa 59$ si merita. Sunt 4 linii: cea mov care merge prin centru (downtown), cea rosie care merge prin cartierele din centru si Beverly Hills, cea galbena care traverseaza LA spre Santa Monica si apoi prin Brentwood si Westwood si cea verde care merge pe malul oceanului prin Santa Monica, Venice, Marina del Rey. La achizitia unui bilet de 48 ore ai si intrare gratis la Madame Tussaud. Ce e bine este ca se respecta cele 48 ore, adica daca incepi azi la ora 14 biletul e valabil pana poimaine la ora 14, nu doar 2 zile calendaristice. Eu am luat un astfel de bilet si la sfarsit am reclamat turul galben deoarece nu s-au auzit comentariile nici in casca nici la difuzor. Au fost foarte draguti si mi-au prelungit biletul pana seara ca sa mai merg o data cu linia galbena cu sonor bun. Separat se poate plati un tur pentru casele starurilor din Beverly Hills.

Centre de informatii pentru vizitatori sunt multe dar cel mai bun si usor accesibil este pe Hollywood Bulevard la teatrul Dolby la parter si iar unul bun in magazinul Macy’s de pe strada 7 la etajul 1 (vedeti ca ei spun nivel 2) in downtown. Politistii te pot indruma daca stii unde vrei sa ajungi sau gasesti pe strazi persoane voluntari care iti ofera informatii.

Pentru transport am ales un card TAP care costa 2$ si apoi il incarci cu cat vrei, merita. Cardul e valabil doar pe metrou si autobuze portocalii nelimitat in timp. Autobuzele albastre (Big Blue Bus) sunt doar pe coasta si leaga statiunile/orasele satelit gen Santa Monica, Venice, Marina del Rey de aeroport. Pentru ele orice cursa e 1$ si se plateste cash, sau 1,5$ daca faci transfer cu alt bus.

Am sa incerc sa amintesc locurile principale de vizitat – multumesc @grecudoina pentru informatii. Sper sa nu repet ce ai descris atat de frumos.

Hollywood bulevard cu faimosul Walk of fame – adica bulevardul cu stele. Sigur iti faci timp sa vezi cat mai multe, sa cauti o anumita stea, sa vezi statuia aurita a lui Marilyn Monroe din capatul de vest al bulevardului in varful unui turn (cel mai bine se vede din autobuz de sus). Tot aici poti vedea Dolby Theater (fost Kodak) – locul unde se tine ceremonia Oscar-urilor, care are o terasa superba cu citate din marii actori imprimate pe jos. Teatrul chinezesc de alaturi are intrarea alcatuita din dale de ciment cu urmele (palme si pasi) si semnaturile starurilor. Muzeul Madame Tussaud are statui din ceara ale celor mai faimosi actori, unele foarte reusite. Pe cealalta parte e un magazin de suveniruri cu o statuie Oscar imensa, cu care toata lumea face poze.

Zona Beverly Hills cu casele starurilor a fost foarte bine descrisa anterior. O sa amintesc doar ca fiecare strada are alt soi de pomi, ca aleile dintre case sunt pentru depozitarea gunoiului in asa fel incat masina de gunoi sa nu intre pe strada ci doar pe alee ca sa nu deranjeze locuitorii, ca semnul “Beverly Hills”in blazon este marca patentata si cine vrea sa-l foloseasca in filme trebuie sa plateasca o taxa, ca Rodeo Drive e mica dar are cel mai scump magazin din lume (Bijan), ca e foarte curat si ca eu nu am vazut niciun actor faimos acolo, dar m-am intersectat cu Nicholas Cage in oras.

In Westood se gaseste UCLA, cea mai mare universitate din zona, cu peste 40000 studenti. In Brentwood vezi niste pomi superbi cu flori rosii sau mov si casele sunt elegante si discrete.

Linia rosie te mai duce prin cartiere si iti arata locuri faimoase mai ales pentru filmele turnate in diverse locuri sau hoteluri: exemplu hotelul Standard care are firma pusa invers ca sa arate ca nimic nu e standard aici, unde s-a filmat Ocean 11. Sau hotelul din Fox Plaza unde s-a filmat Die Hard si geamurile care explodeaza in final erau facute din apa cu zahar pentru ca nu iesea altfel explozia.

Observatorul Griffith este undeva pe deal, se poate ajunge cu metroul, apoi in weekend este o cursa gratuita LADOT pana sus. Foarte interesant pentru oricine, are in curte la scara redusa desenul orbitelor planetelor si este punctul din care se vede cel mai bine semnul-simbol HOLLYWOOD pe deal. De aici se poate face o excursie pe jos la semn, dar cararea se opreste destul de departe in spatele literelor si nu merita (parerea mea). In interior exista un pendul Foucault care merge continuu si care la fiecare 10 minute loveste un fel de pion de pe sol. Explicatia este data de miscarea Pamantului, deoarece pendulul are miscare fixa. Tot aici ai modele ale planetelor, cu cantar in dreptul fiecareia ca sa vezi cat cantaresti pe acea planeta, un perete intreg cu elementele din tabelul lui Mendeleev cu minereuri/materiale lichide si explicatii si chiar o statuie a lui Einstein cu care te poti fotografia. Este un punct ce trebuie vazut si pentru care e bine sa-ti faci macar o jumatate de zi liber. De aici cobori in cartierul Loz Feliz cu case superbe in stil colonial, cu alei si strazi largi pline de verdeata, cu faimosul magazin Wacko unde poti gasi ce vrei si ce nu vrei (de aici am luat multe suveniruri traznite).

Daca vrei sa te plimbi cu bicicleta in LA nu trebuie sa-ti faci grija de distante deoarece toate autobuzele au in fata spatiu pentru a cara 2 biciclete pe distante mari.

Si am ajuns in Downtown. O zona bine delimitata in care e bine sa-ti faci timp sa vezi cat mai multe, de preferat ziua pentru ca seara e destul de periculos. Eu am planificat astfel concediul incat am avut o saptamana sa bat zona cu piciorul si sa ma bucur de cat mai multe obiective. O sa incerc sa descriu diverse obiective nu neaparat in ordinea in care le-am vazut.

Farmer’s Market and the Grove – o zona pietonala, fara fumat, in care ai magazine de firma cu fantani arteziene dar si un magazin Forever 21 cu preturi acceptabile, sau o librarie Nobles cu ultimele aparitii si carti bune (inclusiv carti de sudoku pentru pasionati). In cealalta parte este piata cu legume, fructe, magazine de suveniruri, restaurante cu autoservire cu preturi foarte bune (am mancat de 8$ suficient de mult). O zona ce trebuie vizitata.

Grand Park – este un parc in centrul civic in fata primariei, deschis in 2012, cu fantani arteziene, foarte mult verde, flori. Atentie exista un singur WC in partea de sud-vest! La capatul de sud al parcului este primaria pe care nu am putut sa o vizitez deoarece era inchisa de fiecare data. Dar in sudul primariei cobori niste trepte si gasesti o piateta cu o fantana arteziana superba.

Walt Disney Concert Hall – adica Filarmonica din LA – are o constructie moderna din otel si sticla deosebita. In interior nu merita vizita, dar daca urci pe scari gasesti o terasa cu pomi si flori si cu o fantana arteziana din piatra in forma de floare. Este o cladire simbol, un “must see”.

Putin mai sus se afla centrul muzical – zona in care sunt sali de spectacole pentru opera sau muzica clasica. Zona are doua cladiri principale pe laturi si in mijloc o fantana arteziana cu o sculptura ce reprezinta “pacea pe pamant”.

Catedrala “Our Lady of the Angels” merita o vizita mai ales daca vrei sa vezi ceva diferit. Refacuta in 2002 are o constructie moderna, futurista, ce include capele ciudate si o sala mare pentru slujba. In interior gasesti o fantana ce se afla sub semnul botezului, statui si picturi. In gradina este o zona cu o alee in forma de sarpe si cu statui ale unor animale, geamurile gradinii sunt pictate cu ingeri, ai un altar in aer liber si o fantana arteziana. Un amestec de clasic si kich care trebuie vazut.

Piata Pershing este centrala, cu sculpturi si picturi moderne, cu o fantana arteziana cubista, inconjurata de cladiri vechi sau de zgarie-nori ce reprezinta districtul financiar.

Piata California este o feerie de fantani si verdeata, lamai, terase si faimosul teleferic Angels Flight. Construit in 1901, leaga doua strazi avand o inclinatie de 33 grade si o lungime de 315 picioare (aprox 96 metri). Este telefericul care a transportat cei mai multi pasageri pe o cale ferata in SUA.

Pe strada 7 colt cu Figueroa se afla o cladire inalta a unei corporatii. La strada poti vedea aici statuia functionarului perfect – o statuie a unui om cu o servieta in mana care si-a bagat capul in zid. La picioarele lui sta o placa ce explica situatia: “Ei au spus sa am capul pentru afaceri. Au spus sa merg inainte. A trebuit sa-mi pierd capul. Au spus sa fiu concret si am ajuns concret. Au spus du-te fiule, multiplica-te, imparte-te, cucereste. Am facut ce am stiut mai bine”.

Nu trebuie omis macar pe dinafara Muzeul de Arta al Statului (LACMA = Los Angeles County Museum of Art) unde se vad stalpii de iluminat grupati la intrare. Sau MOCA (Museum of Contemporary Art) cu o sculptura moderna din deseuri la intrare si un schelet ce respira intr-o oglinda.

Union Station – gara principala – este o opera de arta in sine. Cu cladiri vechi si noi, cu fantani arteziene, un parc elegant unde au capat de linie multe autobuze, de aici poti lua cardul de transport TAP pe care il incarci cu valoare sau cu timp. Langa gara este El Pueblo – piata mexicana din LA.

Pe malul oceanului sunt mai multe statiuni/orase satelit care au devenit suburbii ale LA.

Marina del Rey este un mic orasel cu spatii mai ales pentru iahturi atat pe apa cat si pe uscat. Are un centru comercial cu magazine de firma si un supermarket Ralph in sud si alte magazine spre nord. Centrul pentru informatii turistice este usor accesibil si obtii harti si informatii despre evenimente din zona.

Spre sud se afla Fisherman Village, un satuc pentru pescuit dar si pentru relaxare. Aici am vazut 3 lei de mare jucandu-se printre pontoane si iahturi, egrete si pescarusi. In fiecare joi dupa amiaza – cel putin in perioada in care am fost eu (mai, iunie) – vine cate o formatie de muzica country ce canta live in centru la far si lumea se aduna sa asculte si sa danseze. E o atmosfera foarte placuta ce dureaza cam o ora. Tot in zona este parcul Chase cu fantani arteziene si locuri de relaxare. Pe Pacific Avenue vezi case elegante de toate felurile si poti ajunge in urmatoarea statiune Venice.

Venice este botezata asa deoarece are 4 canale amenajate sa semene cu canalele din Venetia. Doar ca aici canalele au fost create artificial si pe malul lor sunt case foarte scumpe. Casele au pe o parte iesire la canal si pe cealalta parte la strada. Zona este curata si placuta. Plaja este imensa, foarte lata de te plictisesti pana ajungi la ocean. Cu nisip fin, plina de pescarusi si egrete, plaja este renumita in zona. Pe faleza ai magazine mici si fast-food-uri cu preturi rezonabile.

Santa Monica este urmatoarea statiune spre nord. Cheiul este renumit pentru filmari si toata lumea se plimba seara pe aici. Preturile sunt destul de piperate la mancare. Exista o strada cu magazine de firma – un fel de Rodeo Drive local.

Palmierii din zona oceanului sunt specifici Californiei, inalti, foarte flexibili si cu frunze doar in varf. Ii intalnesti peste tot prin LA dar mai ales in aceasta zona.

Daca nu vrei sa mergi pe jos, ai autobuzul albastru (Big Blue Bus) care te duce pe malul oceanului prin statiuni si pentru orice cursa platesti 1$. Daca insa vrei sa faci legatura cu altul, platesti 1,5$ si e valabil pentru 2 curse.

Nu stiu daca ma reusit sa descriu tot ce am vazut deoarece LA este un univers. Aici auzi multa spaniola dar si o engleza pe care o intelegi chiar daca stii sau nu stii bine limba. Lumea e draguta, amabila. La multe supermarketuri gen Ralph, CVS, Ride Aid ti se fac reduceri chiar daca nu ai card la ei. Atentie insa sa nu dati cardul de credit din mana pentru ca se cloneaza foarte usor. Mancarea e ieftina la fast food sau supermarket si destul de scumpa la restaurant unde trebuie sa lasi si bacsis de minim 10%. Cumparaturi am facut la magazinul meu preferat Macy’s unde mereu gasesti promotii si la magazine de suveniruri. Mergand pe strazi vezi oferte la diverse magazine mici si merita sa intri.

In concluzie recomand vizitarea LA pentru cel putin o saptamana ca sa apuci sa vezi ce este mai important si sa intelegi lumea lor. Si neaparat o zi la Universal Studios si una la Disneyland, indiferent ce varsta ai. Ca sa nu lungesc prea mult le voi descrie separat.

Webmaster – daca crezi ca e prea lung textul il poti separa in doua parti, dar am vrut sa fiu utila pentru cine merge prima data si vrea informatii.

Trimis de delia58 in 24.06.14 22:54:26
Validat / Publicat: 25.06.14 02:28:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 4359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P29 LA statuia functionarului perfect

webmasterX [25.06.14 10:16:52] »

Articolul, impreună cu continuările sale a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

cmlrd [04.07.15 22:46:44] »

@delia58 - Foarte utile sfaturile! Ma voi duce si eu in LA pe 15 august. Tot singura si tot 50+ Te rog sa-mi dai cateva sfaturi despre cazare! Unde te-ai cazat si cat a costat? Multumesc anticipat! Camelia R.

delia58 [05.07.15 16:58:08] »

@cmlrd - Daca nu te deranjeaza sa stai mai departe de centru, poti vedea hotelul la care am stat eu Marina del Rey - vezi impresii. Am inteles ca e renovat acum. E o zona linistita si placuta. Oricum recomand o cazare in oraselele satelit pentru ca e mai ieftina si mai linistita decat in centru. Si mai sigura.

cmlrd, delia58
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Los Angeles: