ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2014
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 04.06.14
JUN-2014

Drumul spre Marmaris

am plecat in dimineata zilei de 10 iunie la ora 2 din brasov spre marmaris mai exact icmeler. am planificat ca ar fi excelent daca as ajunge pina spre seara in zona izmir.

am plecat singuri eu sotia si copilasul de 4 ani. la ora 6 fix trecusem granita la ruse am cumparat din vama vineta pentru bulgari cu 60 ron pentru 14 zile am schimbat echivalentul a 610 roni in 250 leva pentru a avea de motorina motorina la bulgari este putin mai ieftina ca la noi iar la turci am alimentat si am platit in euro pretul fiind de 7.2 ron/l am alimentat de 50e (la turci).

am urmat drumul veliko tarnovo nova zagora edirne la ora 11 intrasem deja in turcia. in bulgaria drumul este ok destul de intins fara multe curbe stranse fara prea multe localitati, in zona nova zagora sant 2 portiuni rele de drum una fiind cu piatra cubica aproximativ 10 km unde sant si cateva camile bulgatesti prost semnalizate si mai este o portiune rea aproape de turci vreo 4 km de drum foarte gaurit.

la intoarcere am ales celalalt traseu edirne yambol targoviste ruse sperand ca o sa fie mai bun si sa stim ce sa alegem in ani urmatori dar am fost dezamagiti. drumul este prin munti putin mai spectaculos dar foarte obositor, multe urcusuri si coborasuri, multe serpentine iar in zona yambol este foarte stricat vreo 15 km si sant si foarte multe tiruri.

la turci am cumparat sticul hgs din frisopul din granita turca cu 20 euro

la turci se circula extraordinar de bine cu exceptia unei zone muntoase in zona aliaga de vreo15 km unde drumul are doar o banda pe sens tot restul drumului are cel putin 2 benzi pe sens. se lucreaza foarte mult pentru inbunatatirea drumurilor dar nu am fist nevoiti sa asteptan sau sa fin incurcati cumva de santierele care erau dea lungul drumului.

am trecut cu bacul la gelibolu foarte repede iar la ora 21 ne-am hotarat sa iesim de pe autostrada pentru a ne caza.

am iesit in orasul aydin si ne-am cazat la hotel aydin park de 4 stele cu 50 euro cu md inclus a doua zi am plecat spre icmeler am mai avut 170 km care i-am parcurs in 2 ore aceasta portiune este superba.

icmelerul este o frumusete de statiune cum multi spun ca este perla statiunilor turcesti. noi am avut bilete la hotel aqua un hotel extraordinar din toate punctele de vadere ospitalitate, mancare foarte calitativa in comparatie cu hoteluri din kusadasi sau chiar antalia.

la intoarcere am plecat din icmeler la ora 14 am trecut cu bacul da canakale iar la ora 22 eram cazati la eceabat cu 35 euro cum d inclus. a doua zi am plecat spre brasov la ora 9 si am ajuns la ora 21.

politie am intalnit si in bulgaria si in turcia dar nu stau ca ai nostri la panda ii poti zari de la distanta deoarece toti aveau girofarurile pornite am fost oprit in apropiere de marmaris de un radar mi-au spus ca am depasit viteza cu 40 km si ar fi bine sa incerc sa merg mai incet mi-au urat vacanta placuta si m-au lasat sa plec.

turci sant foarte prietenosi mai ales cand aud ca esti roman. nu am intalnit nici un turc care sa nu pronunte numele lui hagi (hagi este idol in turcia). in turcia se poate circula si fara gipies, nu ai cum sa te ratacesti sant indicatoare peste tot

Trimis de petrut in 22.06.14 19:11:49
Validat / Publicat: 22.06.14 21:57:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (petrut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.06.14 21:50:42]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre Marmaris" (deja existentă pe sait)

[22.06.14 23:29:24]

@petrut:

[... ] şi ne-am cazat la hotel aydin park de 4 stele cu 50 euro cu md inclus [... ]

Nu avem niciun review de acolo, informațiile ar putea fi apreciate de mulți alții.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

viviv
[26.06.14 12:45:13]

Buna

Imi poti spune, te rog de unde ai luat vineta pentru 2 saptamani?

Pentru ca noi nu am gasit decat pentru 7 zile, la 10 leva, la benzinariile Shell, cu toate ca vad ca este mult mai avantajos pe 1 saptamana.

Se poate plati cu cardul, iar tranzactia este mult mai avantajoasa, decat sa schimbi banii.

[30.06.14 23:05:42]

@viviv: vigneta am luat-o imediat dupa trecerea frontierei bulgaresti, pe dreapta sant 2 chioscuri de schimb valutar si au vignete eu am platit 60 ron pentru 14 zile

bibilulu
[10.07.14 14:01:35]

@petrut: Buna ziua, credeti ca drumul se poate face dintr-o bucata cu plecare din Giurgiu?

softyty
[10.07.14 16:41:00]

@bibilulu: salut, se poate face dintr-o bucata, dar este destul de obositor, pentru ca ai portiuni cu serpentine in Bulgaria, imediat dupa Canakkale si exact la sfarsit (cred ca mai sunt 30 km pana la Marmaris), ai o portiune de unde cobori de la 700-800 m altitudine pana la nivelul marii, numai in viraj (pana in Gokova). Totusi pleci in vacanta. Ca sofer poate rezisti, dar mai sunt si ceilalti pasageri.

Daca iei in calcul si partea financiara, aici fiecare stie de ce dispune.

Poti si prin Istanbul se fac ~ 20 ore dar nu am mers pe aceasta varianta.

[18.02.18 18:44:19]

@petrut: Va salut. Sunt si eu din Brasov iar vara aceasta mai precis in iunie merg in Turcia impreuna cu familia mai precis in Ayvalik. Ma intereseaza daca aveti ceva informatii mai recente despre traseu mai ales ca nu am fost niciodata, cu masina. Multumesc anticipat.

[19.02.18 20:55:53]

Buna seara, si eu am fost o singura data cu masina dar am fost foarte incantat cel putin turci au sosele excelente si foarte usor de trecut prin orasele mari gen izmir, si eu intentionez in luna iunie sa merg tot cu masina in icmeler

[20.02.18 08:29:17]

@petru-marius:

Hotelul Musho, la care veti merge dvs, este in Sarimsakli, o statiune mai la sud, la vreo 8 km de Ayvalik.

Nu are rost sa intrati prin Ayvalik, din soseaua principala veti vedea un indicator spre Sarimsakli. Uitati-va pe o harta pentru a intelege mai bine.

Si eu voi merge tot la acest hotel. In ce data plecati?

[20.02.18 11:37:14]

@turkn: Va salut. Eu am intrare in Hotel Musho din data de 16 iunie iar daca ne-am potrivii macar cateva zile ar fii excelent deoarece mai ai cu cine socializa in timpul concediului.

[20.02.18 14:32:51]

@petru-marius:

Eu ma cazez din 6 iunie, deci nu ne vom intalni.

Statiunea este mica. Intentionez sa dedic o zi vizitarii orasului Ayvalik, pe care l-am mai vazut in mare graba acum vreo 15 ani si mi s-a parut un oras pitoresc.

Sper sa reusesc la intoarcere sa scriu impresii despre acest hotel.

[21.02.18 08:21:41]

@turkn: Te salut. Ar fi excelent daca atunci cand vii din cocediu mi-ai da si mie ceva informatii despre traseu si alte indicatii care sunt extrem de bine venite. Eventual o sa te rog atunci cand vii sa-mi dai un numar de telefon si ne auzim dac si tu esti de acord. Iti multumesc anticipat.

[21.02.18 08:51:53]

@petru-marius:

Bine, cand ma intorc, vorbim.

[21.02.18 10:29:44]

@turkn: Multumesc mult si o zi buna.

[08.05.18 08:36:30]

@petru-marius: Salut, scuzama ca te deranjez din nou. Se apropie concediul tau si iti doresc un drum bun si un concediu placut si te rog sa mai luam legatura cand vii fie pe net sau mai bine la telefon. Iti multumesc anticipat.

[08.05.18 08:46:20]

@petru-marius:

Inainte de plecare iti voi da un nr de telefon pe care vom putea vb pe whatsapp imediat ce voi ajunge la hotel.

[10.05.18 12:27:49]

@turkn: multumesc mult si toate cele bune

[11.05.18 15:51:34]

Buna ziua, si eu voi merge in iunie, pe 18 spre marmaris, am fost si acum trei ani si a fost foarte bun drumul, va vog daca puteti sa ma ajutati cu ceva informati pentru drum, m-ar interesa mai ales bulgaria pana la edirne.

[30.05.18 14:22:54]

@turkn: Te salut. Am primit numarul tau de telefon si iti multumesc foarte mult. Vorbim asa cum ai spus tu, cand poti, dupa ce ajungi acolo. Drum bun si toate cele bune.

black_mamba, petru-marius*, petrut, softyty, turkn, viviv
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Marmaris:

• pagină generată în 0.058681964874268 sec