ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2009
ÎNSCRIS: 04.09.09
JUL-2006

Sinaia in general

Sinaia ofera locuri de cazare in hoteluri ultramoderne (Alpin, Palace, Sinaia, Montana, Paltinis, Cota 1400, etc. ), in multe vile confortabile, in case private, hanuri si popasuri turistice, cabane. Pentru amatorii sporturilor de iarna exista o pârtie de bob (1500 m lungime, 13 curbe si 132 m diferenta de altitudine), multe pârtii de schi cu grade diferite de dificultate, pârtii de sanie, telecabina, telescaun, teleschi. Pentru inotatori si iubitorii de sauna exista bazine la hotelurile Montana si Sinaia. Multe terenuri de sport si sali pentru cinema si alte spectacole.

Inainte de cel de-al doilea razboi mondial si de abdicarea familiei regale, Sinaia reprezenta locul de petrecere al verii a aristocratiei românesti. Primul loc ce merita sa fie vizitat in statiune este Manastirea Sinaia. este inca o mãnãstire activa, cu cladiri datând din 1695. Calugarii ce traiesc aici sunt cei mai multi foarte batrâni, cu haine traditionale, si sunt foarte bucurosi sa va arate imprejurimile si sa raspunda la orice intrebare pe care le-ati pune-o. Multi dintre ei vorbesc germana la fel de bine ca si româna.

[...]

NOTA ULTERIOARA webmaster: review copiat de pe un alt site - mai precis de cazare-sinaia.ro.

Impresii supendate, vor fi ulterior sterse

[SI MAI LATER]: m-am razgandit, nu-l mai sterg. Am lasat doar primele 500 de caractere in review, conform regulilor de citare de pe alt site si, tinand cont ca am precizat si sursa, sper ca proprietarii site-urilor de unde s-a copiat sa-mi permita sa il pastrez. Il voi sterge doar daca acestia imi solicita in mod expres acest lucru. E bine totusi sa ramana dovezi clare, ma astept la alte plangeri de nedreptatire din partea impricinatului.

Trimis de adrian76 in 09.11.09 11:35:04

VIZUALIZĂRI: 1884 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

mirelab
[09.11.09 11:39:09]

Bine te-ai reintors Adrian, imi era dor de un ASTFEL de review!!! Pot spune ca am fost in Sinaia de zeci de ori, dar mi-a facut placere sa o revad cu ajutorul tau!!!

Vacante placute si tine-o tot asa!

ileanaxperta*
[09.11.09 11:52:41]

Felicitari, Adrian si bine te-ai reintors cu acest review despre Sinaia, care "pica" la fix. (vine iarna, bine-mi pare si Sinaia, datorita tie, reapare...)

Miss Butterfly
[09.11.09 13:49:05]

Asta era tipul de reviews-uri cu care eram obisnuiti... si tot asta e ceea ce numesc eu "impresii marca adrian76"

Bine ai revenit si din partea mea!!

crima
[09.11.09 21:47:59]

mda, foarte interesant, copy/paste...

si

[09.11.09 22:04:44]

plagiatul se amendeaza sau intra la capitolul "merge si asa" ?

[09.11.09 22:05:15]

Incredibila atitudinea si sistemul de valori care pot conduce la astfel de manifestari!!

Pana una-alta, adrian, esti pe locul 1 detasat la suspendari. - 7 zile de suspendare, review invalidat pentru stergere.

ps: Stiu ca am zis ca o sa-ti dau "rosu", stiu c-o sa-mi para rau pentru aceasta bunavointa, dar asta e decizia. Ai, insa, ULTIMA SANSA - nu-ti bate joc de ea. Ne auzim peste 7 zile.

[09.11.09 22:08:19]

@webmaster: parca am avut gura aurita... chiar scrisesem pe forum despre asa ceva cu cateva minute in urma...

de verificat si Predealul, pentru cine are timp.

crima
[09.11.09 22:09:03]

am verificat eu... idem...

[09.11.09 22:17:57]

@crima&webmaster: comment-urile personale au acum un suport, daca pana mai devreme erau doar supozitii. Totusi, in conditiile in care a renuntat la premiu, care este motivul acestor incercari nereusite, menite doar sa-l discrediteze?...

[09.11.09 22:26:23]

obsesia patologica pentru locul I cu orice pret. Nu stiu sincer daca poate exista o alta explicatie, din pacate.

Am dezvaluit asta si anterior: imediat ce a anuntat ca renunta la premiu, si-a creat 4 clone cu care si-a acordat aprox 17.000 PMA bonusuri (anulate intre timp). Plus altele, nu vreau sa intru in detalii.

Vad acum (de catva timp de fapt) cu ALTI OCHI acel anunt de renuntare la premiu, SUNT SIGUR ca a fost menit doar sa ne "adoarma"/lipseasca de banuieli sau argumente pe cei care i-am fi observat ascensiunea fulminanta...

[09.11.09 22:28:38]

I-as da 1000 PMA lui crima. Felicitari !!!!

divio see u pe forum. Crima te asteptam si pe tine.

Va asteptam pe toti!

Alex_Macedo
[10.11.09 01:47:54]

... si eu care tocmai scriam epistola despre Sinaia, fiind in delegatie,cu doua luni in urma!!... oraselul de deplasare la munte al copilariei mele, cu sugubeata mea mama, tinandu-ma de mana!!... in ce am intrat fratilor??? ... sunt trist sa vad aceasta... ahtiere de absolut!!... sincer mi-a pierit pofta de scris, cand asist la asa ceva!!... nu stiu daca voi mai... reinvia!!

... nu stiu ce sa mai zic...RESTUL E TACERE!!!

[10.11.09 08:06:49]

Eu pot sa demonstrez ca sint multi care au pus cu copy-paste si bag mina in foc ca stiu si altii de care vizualizeaza/administreaza acest site. De ce nu se iau masuri egale pentru toti ?

[10.11.09 08:08:20]

[10.11.09 08:14:15]

bogdane: numeste un singur caz dovedit la care nu s-au luat masuri.

[10.11.09 08:18:34]

okey, am notat, verific si iau masurile care se impun (plec catre serviciu acuma, o sa o fac cand ajung acolo). Masurile pe care le voi lua vor tine cont si de gradul de recidiva.

[10.11.09 08:25:36]

Pentru mine nu conteaza ce masuri vei lua. Esti "tatal" site-ului asa ca poti judeca acelasi lucru cu diferite masuri...e libera ta alegere. Bafta in continuare!

[10.11.09 09:03:14]

Alex_Macedo - nu are sens sa pui la suflet asa ceva. Nu te razbuna pe mine si pe ceilalti fani ai tai. Daca webmaster considera scrierile noastre improprii l-am rugat sa nu le puncteze.

Normal ca nu e frumos ce se intampla...dar gandeste-te ce s-ar alege de acest site daca oamenii care chiar scriu din suflet...ar pleca.

[10.11.09 09:12:32]

bogdane, am luat deja masuri in cazul indicat.

Sa-ti mai spun insa ceva care NU este in regula: nu e in regula sa ma acuzi ca nu am luat masuri (la TIMPUL TRECUT) pentru cazuri pe care le semnalezi ACUM (ori in viitor). Daca mi le-ai fi semnalat mai demult si nu as fi avut nici o reactie, eram primul care iti dadeam dreptate.

Atitudini precum a ta nu fac decat sa escaladeze o stare de spirit si asa inveninata destul de tupeul si moralitatea unor useri precum adrian76, astfel ca te avertizez ca nu voi mai tolera astfel de acuze nejustificate.

Pentru ca nu vreau sa interpretezi aiurea cele de mai sus - sa te simti de exemplu descurajat/intimidat in a descoperi/indica alte asemenea cazuri - adaug EXPLICIT ca ma voi bucura daca mi le vei sesiza. Singurele lucruri cu care nu pot fi de acord sunt acuzatiile aiurea.

[10.11.09 09:38:43]

))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Doar atat...nimic mai mult!

[10.11.09 10:14:43]

Intru azi pe site si cu bucurie constat ca simturile nu ma insala, si ca ecourile mele de ieri cu privire la Predeal au nascut ceva controverse. In fine s-a gasit cineva care a avut timpul necesar sa observe acest plagiat ordinar. Interesant e ca review-ul avea si pret!!! Din pacate observ ca utilizatori de seama gen Mirelab ileanaexperta si miss B erau de-a dreptul extaziate de "compunerile" dlui Adrian... si va rog sa nu considerati asta atac la persoana... ci doar faptul ca va cer mai mult discernamant in deciziie voastre. Daca nu deschidem bine ochii ajungem sa ne para rau mai tarziu. Va spun sincer ca eu sunt de-a dreptul stupefiat. Propun deschiderea unui cont pe numele lui Adrian unde toti sa depunem bani pentru premiul cel visat. Are ING-ul o oferta buna... cont de economii pentru copii, pt ca se pare ca Adrian nu a depasit varsta de 18 ani inca. O zi buna tuturor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
mirelab
[10.11.09 10:39:31]

molko, este cel mai bun atac la persoana (daca este...eu nu il percep asa care l-am primit si ma bucur ca ai facut-o... chiar daca exista zicala aia... dupa razboi multi viteji se arata... am sa ma risc sa va zic ca am vazut ce gafa am facut la doar cateva minute, dar nevrand sa mai isc iar vaicareli din partea lui Adrian cat il persecuta lumea am zis asta este... am comis-o am comis-o... cel mai rau mi-a parut, sincer, cand am vazut ca au curs rauri de felicitari... dar cred ca totul s-a intamplat din usurarea care am simtit-o, pe moment, cu totii (sau cu toatele) ca Adrian s-ar fi intors la stilul pentru care muncise atat de mult.

Chiar este de regretat ca s-a ajuns la o astfel de atmosfera pe aici... pe vremea noastra) daca imi este permis sa zic asa... totul se scria de placere... scriam dimineata ce visam noaptea si nu ne mai dadea nimeni in cap, ca deh, nu ii luam nimanui "locul" de sub poponetz!

Sa treaca cat mai repede decembrie si sa ne vedem linistiti de treaba de la 1 ianuarie 2010 !!

Multam inca odata molko si 50 pct!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[10.11.09 10:48:54]

inca ceva... un mare BRAVO pt Bogdan si Crima... Felicitari!

[10.11.09 10:49:13]

De ce nu discutati si despre copy-paste-ul dovedit al celuilalt user? cu ce difera fata de Adrian?

[10.11.09 10:54:36]

dupa cum observi... te-am felicitat... Sunt convins ca mai sunt si altii.

cristi_an3000
[10.11.09 11:24:19]

S-a ajuns aici din cauza faptului ca webmasterul a dat dovada de prea multa disponibilitate la cooperare cu oricare user. A dat explicatii peste explicatii de fiecare data cand a fost nevoie, le-a dat voie sa isi cedeze premiile unor-altora si uite unde s-a ajuns.

Spun cum as fi facut eu: un set mic de reguli la inregistrarea userului printre care "orice ecou care nu are legatura cu subiectul review-ului va fi sters fara nicio exceptie, singurul care poate sa decida cand anume ecoul are legatura cu subiectul si cand nu are - este webmasterul". Cui nu-i convine isi ia jucariile si pleaca acasa, sau isi face propriul site unde implementeaza propriile reguli.

Situatia ar fi trbeuit sa fie mult mai simpla. Ai fost acolo - pui un review si atasezi niste poze.Punct. Eventual vine nea-icsulescu si mai intreaba "poti sa spui te rog cum este mancarea la micul dejun?" iar autorul raspunde "ne-a dat un ou fiert, un ceai si 3 feluri de chifle". Cam la genul asta de discutii ar trebui sa se rezume postarile de pe acest site.

Ma-ngrozesc cand ma gandesc ce ar putea debita unii useri mai nelinistiti pe noul loc de joaca pe care l-a mai deschis adminul - forumul.

[10.11.09 11:26:59]

cristi_an3000 : mi se pare corect si de bun simt ceea ce spui. asta spun si eu si mi se replica de fiecare data ca am tupeu si atitudine veninoasa. eu, personal, nu pot fi de acord cu posturi mincionoase si poze de pe net.

[10.11.09 13:16:17]

@cristi_an3000:

-am fost unul dintre cei care a propus WM-ului infiintarea forumului tocmai in ideea de a "descarca" review-urile de foarte multe ecouri care nu ar trebui sa-si aiba rostul si locul in acele pagini (se vede de la distanta ca asta se intampla). Cum vor evolua lucrurile pe forum, ramane de vazut, deocamdata e "liniste si pace" acolo, poate si datorita faptului ca inca nu s-au deschis larg portile si sunt doar cativa dintre membrii site-ului inscrisi acolo.

-daca WM a fost dispus sa faca anumite concesii si sa dea anumite explicatii unora sau altora, probabil ca a facut-o pentru a-si arata disponibilitatea si, nu in ultimul rand, din dorinta de a merge bine lucrurile pe site (daca s-a ajuns la anumite "derapaje", a fost din vina celor ce au "calcat pedala de acceleratie"prea intens, motiv pentru care au fost sanctionati preventiv).

-legat de acceptul WM de a permite cedarea unui premiu/loc in favoarea altcuiva, mi se pare iarasi un lucru bun (am cerut si eu aceasta permisiune WM). De ce? Fiindca este posibil ca, obtinand un loc (sa-i spun bun) in top200 care permite alegerea unui premiu ceva mai consistent (gen reducere pret sejur cu 10/20/30%, ca sa nu mai vorbesc de cele gratuite), sa nu fii 100% satisfacut de el si sa ii dai altcuiva sansa sa-l valorifice (din lipsa de bani sau numai pentru ca pana in prezent nu a avut posibilitatea sa mearga de atatea ori in concedii/vacante incat sa poata posta suficiente review-uri care sa-i aduca multravnitele PMA).

Daca WM nu este de acord cu aceste cereri, ramane ca la data incheierii concursului sa aleg un tricou sau o cana personalizata si sa las celelalte premii sa curga in ordine descrescatoare, eliminand astfel orice suspiciune de fraudare sau dorinta de acumulare puncte in alt mod decat prin postare review, foto sau ecouri.

P.S. Pentru a evita alte comentarii, rog WM sa mute acest ecou in forum, l-am postat doar pentru a fi mai vizibil pana cand forumul va intra oficial ïn paine".

O zi buna tuturor!

[10.11.09 13:56:53]

cristi_an3000 - cu tot respectul....legat de disponibilitate nu sunt de accord cu tine. Problema cu ecourile la review-uri se poate rezolva...dar de la anul care vine - si ai dreptate....e pacat ca un utilizator care doreste sa afle cat mai multe despre o locatie, sa asiste la niste discutii inutile si interminabile. Altul e scopul vizitei lui pe site. Dar problemele astea se pot rezolva daca le discutam pe forum - in scopul asta a fost creat. Te asteptam si pe tine la noul loc de joaca )

PS: Afirmatia ta despre forum nu a fost ok ci chiar jignitoare la adresa celor care s-au inregistrat acolo. Nici macar nu ai intrat sa vezi ce se discuta. Daca ai idei bune, sugestii si propuneri webmaster si-ar dori sa le "auda". Si ceilalti utilizatori de asemenea. Nu suntem nelinistiti...vrem sa dam o mana de ajutor.

Nu vreau sa te superi pe mine...nu am vrut sa fiu rautacioasa. See u pe forum

[10.11.09 14:35:35]

Discutiile de acest gen vor fi duse DOAR pe forum. Si doar pe forum. Forumul ESTE deschis si va invit, inca o data sa discutati acolo. Nu am avut timp (si nu am nici acuma, poate mai catre seara) sa pun un link oficial catre el, in prima pagina, dar am scris explicit aceasta recomandare la fiecare thread unde discutiile au depasit subiectul propriu-zis al review-ului.

Fir de discutie inchis, rog continuati, daca doriti, pe forum.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinaia și împrejurimile: