ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 26.11.12
JUN-2014

Din nou in Nei Pori

Am revenit cu placere in Nei Pori dupa ce in excursia din iunie 2013 timpul prea scurt nu ne-a permis sa vedem totul. De aceasta data am evitat calatoria cu autocarul si am ales transportul privat si 10 nopti de cazare. Am plecat din Otopeni cu Tarom la 12.30 si la 14.00 eram in Salonic. Aici am fost preluati de firma de transfer angajata (cu Citroen C-Elysee) si la 15.30 eram la Brunis Apartments unde am fost intampinati de proprietara si fiicele acesteia.

Ca locatie, pentru cei interesati, pensiunea este situata la 40 m de hotelul Olympic Beach (nu Olympic Star) si la 150m de plaja, in partea de est a statiunii. Dupa protocolul de bun venit am fost condusi in camerele rezervate respectiv studiourile 1 si 3 la etajul 1. Studiouri mari cu trei si patru paturi, chicineta cu tot necesarul de vesela, frigider, tv-lcd, baie incapatoare si balcoane mari, frumoase si dotate cu mobilier de gradina.

Camerele ca si intreaga pensiune sunt decorate chiar de proprietara, care cu multa imaginatie, din tot felul de ladite, lemne si scoici a creat decoratiuni simple dar de mult efect. Sistem de autogospodarire cu tot ce aveai nevoie. A. C. se plateste din 15/06 cu 5 euro/zi. Apa calda si rece tot timpul fara probleme.

In prima seara, fiind si o vreme ploioasa am mancat la taverna de peste drum (Familia) pe care nu o recomand. Mancare buna dar servirea slabuta.

A doua zi aceasi vreme, asa ca am inchiriat un taxi si am fost in Paleo Panteleimonas (30 euro dus- intors). Localitate de munte, aer de vis, casute foarte vechi alternand cu cele noi, drumuri pavate cu piatra de munte. Aici am mancat la o taverna cu o vedere superba spre Platamonas, Mancare si servire exceptionala inclusiv inghetata din partea casei- total 50euro- 3 persoane.

Ca taverne am mai mancat la Platon- f. bine, pizza cu ton la Vulcano- dezamagitor, si adesea la Athos, aceasta fiind preferata datorita locatiei de pe plaja, ofertei diversificate de mancare si a marimii portiilor.

Plaja am facut in dreptul tavernei Athos (plaja Jamaica) free Wi-fi, consumatie minima de 6 euro. Apa marii cristalina, calda si cu intrare lina, la 10-15m de mal era la genunchi dar erau si portiuni de plaja unde la 3m de mal apa era pana la gat. Ca distractie seara nu prea ai alternative decat plimbari si shoping in centrul statiunii sau una din multele taverne de pe faleza. Mai aveti posibilitatea de a merge in fiecare vineri la targul din centrul localitatii unde gasesti de la masline, ulei varsat, fructe de mare, fructe pana la haine si chinezarii. Foarte multi sarbi, unguri, slovaci putini rusi (din fericire) si romani.

Ca fapt divers, la hotelul Olympic Beach erau cazati multi polonezi, care ne-au dat o lectie de respect fata de religie prin participarea la slujba de duminica tinuta de preotul lor in gradina de vara a hotelului. Am fost o zi in Platamonas (10 euro dus-intors cu taxi sau 3 euro/persoana cu trenuletul). Personal nu imi place aceasta statiune- plaja foarte mica cu o portiune de nisip, restul numai pietris, strazi mici, totul inghesuit, trafic intens. In schimb, merita din plin o masa pe malul marii, in port unde neaparat sa mancati fructe de mare proaspete. Aici va recomand taverna Limanaki- am mancat si anul trecut aici si am fost foarte multumiti.

Ca sa aveti o idee de cat a costat "luxul" de a ajunge in 3 ore din Bucuresti in Nei Pori si retur va exemplfic:

- 550 euro avion Tarom dus-intors/3 persoane

- 230 euro transferurile cu auto (Citroen C-Elysee si Mercedes clasa V)

- 400 euro cazare (20 euro/noapte/studio x 2 studiouri x 10 nopti)

Daca mai doriti amanunte va stau la dispozitie.

Trimis de aricel in 17.06.14 14:09:58
Validat / Publicat: 17.06.14 17:13:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Ocean Hills, Nei pori

VIZUALIZĂRI: 3044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aricel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P42 taverna din Paleo

[17.06.14 17:05:29]

Mutat în rubrica "Brunis Apartments [Nei Pori]" (nou-creată pe sait)

@aricel: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

aricelAUTOR REVIEW
[17.06.14 19:11:32]

@webmaster: da, este perfect.

nu inteleg de ce si pe aceasta harta apare confuzia intre olympic beach si olympic star; ca locatii sunt tocmai invers pozitionate.

d a n
[24.07.14 23:41:54]

@aricel: Buna ziua,

Cum ati efectuat rezervarea?

Direct la ei pe site sau prin agentie de turism?

Considerati locatia optima pentru o familie tanara, nepretentioasa si cu un bebe de 1 an? (ma refer strict la cazare, am fost in Nei Pori acum cativa ani)

Multumesc anticipat pentru raspuns!

aricelAUTOR REVIEW
[25.07.14 11:26:11]

@d a n: Buna ziua! Rezervarea am facut-o pe site, prin negociere directa cu 7 luni inainte din cauza biletelor de avion. Se preteaza pentru familiile cu copii mici, deoarece in perioada in care am fost, au mai fost si alte familii din Serbia cu 1 sau 2 copii mici si nu am fost deranjati absolut deloc. Va recomand camerele in care am fost cazati noi, respectiv 1 si 3, etaj 1 care au si cele mai frumoase balcoane. Daca cumva este libera camera 1 v-o recomand pentru balconul imens care are vedere la ambele strazi (in pozele atasate este pe colt deasupra intrarii). Sperand ca v-au folosit detaliile va urez concediu placut si daca mai aveti intrebari nu ezitati.

aricel, d a n
Alte impresii din această RUBRICĂBrunis Apartments [Nei Pori]:
  • Aug.2014 Liniste — scris în 18.09.14 de redkex2013 din DROBETA TURNU SEVERIN - RECOMANDĂ