ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2009
AUG-2007

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Canal Grande

După o zi toridă, în care am umblat fără răgaz prin toată Veneţia, dornici să vedem cât mai multe, a venit momentul când trebuia să ne întoarcem la pontonul în parcarea căruia lăsasem maşina.

Am tras o ultimă duşcă din apa plată de la gheaţă, pe care o cumpărasem din Piazza San Marco cu 3 euro şi ne-am dus la debarcaderul de la Palazzo Ducale. Nu mică ne-a fost mirarea când am constatat că cei care lucrau pe micile vaporaşe şi bărci vorbeau ruseşte (sau ucraineană, nu sunt sigur, urechea mea nu este obişnuită cu astfel de subtilităţi, încât să distingă între două limbi foarte asemănătoare). Oricum, ne-am urcat pe un astfel de vaporaş, condus de Volodea şi am pornit la drum. Ţin să precizez că la venire lăsasem maşina undeva, în zona Tronchetto, dar nu venisem pe Canal Grande el fiind blocat pentru nu ştiu ce festivităţi locale, aşa că venisem cu un vapor de pasageri, pe mare. Surpriză neplăcută: acumulatorii aparatului de fotografiat erau complet descărcaţi. Noroc cu telefonul. Aşa că, în fuga vaporaşului, am tras câteva poze, pe care vi le prezint alături.

Trimis de Costi in 08.11.09 10:24:35

VIZUALIZĂRI: 2336 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

ileanaxperta*
    [09.11.09 16:03:34]

Superba plimbarea pe canale in Venetia. Si eu am "gustat"cateva ore bune in Venetia si am reusit sa ne plimbam cu vaporetto. O experienta inedita si la peste 40 grade caldura, dar nu ne-a pasat la ce minunatii am vazut si vizitat...

Cristian_h*
    [02.12.09 21:24:57]

Venetia=Canal Grande = Gondola

webmasterXY*
    [02.12.09 21:47:59]

Motorul de cautare melodica cristian_h a scos la iveala o coloana sonora mai mult decat portrivita.

Diaura*
    [18.12.09 12:36:50]

Spune-mi te rog, in afara perioadei in care se desfasoara carnavalul..........in magazine, pe manechine , mai gasesti macar expuse daca nu la vanzare costume de epoca. Masti stiu ca sunt.

Cristian_h*
    [18.12.09 12:47:39]

eu am vazut un magazin in august care pe linga masti , esarfe,gondole in miniatura si gablonturi aveau expuse 2 manechine cu costumatie de carnaval care banuiesc ca erau de vanzare insa pretul macar orientativ nu-l cunosc , deci cu siguranta exista asa ceva insa trebuie cautat!

[26.01.10 16:22:22]

mutat in sectiunea "Descopera Venezia"

Costi, Cristian_h*, Diaura*, ileanaxperta*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: