ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2014
ÎNSCRIS: 10.03.08
JUN-2014

Locatie nou deschisa

Impreuna cu sotia am ales pt un weekend la malul marii aceasta vila din Costinesti. Rezervarea am facut-o direct pe booking.com. Am ales o camera dubla superioara la etaj de 27 mp.

Cu o seara inainte de a pleca am fost sunati de catre proprietar si anuntati ca s-a produs o incurcatura si nu mai avem camera libera. In schimb putem sta la parter in aceleasi conditii dar intr-o camera mai mica de 21mp. Am fost de accord insa la fata locului nu am primit-o nici pe aceasta ci alta si mai mica de 19 mp. Bineinteles ca si pretul a fost mai mic.

Sfatul meu este sa faceti rezervarile direct la proprietar deoarece din cele 10 camere doar 6 le-a bagat pe booking ,si dansul probabil fiind nou in bransa le mai incurca.

Vila este situata chiar pe malul marii, cam in dreptul discotecii Ring. La ea am ajuns cu masina pe o alee ingusta paralela cu plaja la care ajungeai prin stanga hotelului Forum.

Locuri de parcare erau cam 4 maxim 5. Vila este compusa din 10 camere dispuse astfel: 7 camere la parter si 3 camere la etaj. Toate camerele au vedere directa la mare. Cele de la parter au iesire pe gazon iar cele de la etaj au terasa proprie.

Locatia nu este noua. Nou cred ca este proprietarul, care dupa o renovare nu foarte costisitoare a bagat-o in circuitul turistic sub un alt nume.

Camera desi nu era mare avea un pat dublu, un tv mic montat pe perete si un minifrigider. Baia de 2 mp a avut mereu apa calda, insa un mare neajuns a fost faptul ca dusul il faceai direct pe pardoseala de la un dus care era racordat la bateria de la chiuveta. Din acesta cauza in baie a fost tot timpul apa pe jos, desi gemuletul a fost mereu deschis.. La baie nu am avut obiecte de toaleta, cu o singura exceptie: hartia igienica, Prosoape am avut doua ,unul mare si unul mic. Nu am avut feon.

Camera a fost curata. In ea gaseai strictul necesar. In fiecare zi s-a facut curat. Am avut o menajera draguta si serviabila care ne intreba tot timpul daca mai avem nevoie de ceva. Ne-a ajutat de exemplu cu o parte de vesela. La iesirea din camera aveai la dispozitie o masuta de plasitic si doua scaune. In curte se putea face si gratar insa noi nu am facut.

Internet nu am avut.

Plaja puteai face in dreptul vilei dupa ce coborai cateva trepte pe o scara metalica. Nu stiu cum era intrarea in apa, din cauza temperaturii apei care noua nu ni s-a parut potrivita pt scaldat.

In spatele vilei, pe aleea care leaga Obeliscul de hotelul Forum gaseai o multime de terase si magazine care insa in acesta perioada ori nu erau deschise toate ori inca se lucra de zor la ele.

Mult zgomot de santier in statiune si multi caini vagabonzi. Lume era destul de putina la acesta data. A fost totusi bine deoarece discoteca Ring de langa vila nu functiona inca. Desi vila are usi si ferestre din termopan, apropierea de aceasta discoteca nu cred ca o face atragatoare pt. cei ce vor sa se odihneasca. Mai ales ca aer conditionat am vazut montat doar la camerele de la etaj.

Daca va hotarati sa vizitati si aceasta locatie vreodata, va urez concediu placut.

Trimis de cristimicle in 15.06.14 16:34:28
Validat / Publicat: 15.06.14 17:34:34

VIZUALIZĂRI: 1741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera parter

webmaster26 [15.06.14 16:43:56] »

Mutat în rubrica "Vila Arthur" (nou-creată pe sait)

cristimicle [15.06.14 17:19:19] »

@webmaster26: Coordonatele par O. K.

Mircea P [16.06.14 15:35:21] »

din cele 10 camere doar 6 le-a bagat pe booking, si dansul probabil fiind nou in bransa le mai incurca” - sunt sigur că nu se încurcă la încasatul banilor, așa că nu cred că ar trebui să acceptăm soluții de compromis, nici să fim prea îngăduitori cu astfel de proprietari.

Nu mi se pare corect să fim atrași cu oferte ce par a fi avantajoase (cum ar fi o cameră mare cu vedere la mare) pentru ca ulterior să primim altceva, inferior calitativ, la pachet cu ceva scuze. Asta mi se pare o practică destul de larg răspândită la noi - același lucru l-am întâlnit în cazul unei rezervări în Eforie Nord (la momentul respectiv m-am bucurat că, totuși, am găsit o cameră).

cristimicle [16.06.14 19:03:24] »

@Mircea P: Corect. Este prima data cand patesc asa ceva cu o rezervare facuta pe booking.com. Noi ii mai iertam ca de, sunt ai nostrii, dar ce s-ar fi intamplat daca niste turisti veniti de afara pateau asa ceva. Ne faceam de rusine.

Angelo [25.06.14 11:14:31] »

@cristimicle: Va rog sa-mi spuneti daca e loc de o saltea pentru un copil de 14 ani. O sa fim cazati in camera nr 4- parter cu pat matrimonial. Multumesc.

cristimicle [25.06.14 15:11:53] »

@Angelo: Depinde cat de mare e salteaua.

Daca se muta patul in lateral salteaua incape, insa cred ca nu mai ramane decat foarte putin loc. Trebuiesc mutate si cele 2 noptiere de la capul patului.

Poate camera 4 o fi mai mare. Noi am stat in 7 care este tot la parter,

Angelo, cristimicle, Mircea P