ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2014
ÎNSCRIS: 21.10.10
MAY-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 1an

De revenit

Dupa lungi dezbateri, am decis sa alegem litoralul bulgaresc, initial optasem pentru cel turcesc, avand in vedere varsta fetitei (i an si opt luni) am decis sa fim mai aproape de casa

Alegerea hotelului a fost una inspirata, fiind multumiti de cazare si masa.

Rezervarea a fost facuta pentru o camera dubla cu vedere la mare, exact asta am si primit, camera destul de mare, dispunand de tot confortul, mai putin lcd-ul, dimensiunile sale fiind foarte mici, cea mai mica diagonala cred, pentru un hotel care se respecta se putea unul mult mai mare,aveam amenajat si un patut pentru fetita, mocheta un pic cam uzata, merita incercata shimbarea ei, baia dispune de cada, uscator de par, aspectul negativ fiind lipsa oricarui sortiment de gel, sampon ori sapun solid, casca de dus, existand doar doua recipiente cu sapun lichid.

Prosoapele se schimba zilnic. deasemenea curatenia se face zilnic.

Balconul nu este foarte mare dar alegand sa am vedere la mare este binevenit, dispune de o masa si doua scaune de plastic, uscator de rufe.

Hotelul este foarte mare, dispune de tot ce este necesar intr-un resort de 4 stele, 2 restaurante, 2 baruri, piscina interioara, 2 piscine exterioare, una pentru copii, magazine, sali de conferinte si animatie, sala de fitness, sala cu mese de biliard si ping-pong, spatiul de joaca pentru copii, nu foarte mare, spatiul foarte mare pentru sezlonguri si umbrele, exista un spatiu restrans unde sezlongurile si umbrelele se rezervau contracost, fiind mai aproape de mare, distanta de la locul special amenajat de hotel pentru plaja pana la mare fiind de circa 20- 30 de metri, iar de la cel unde se rezervau umbrele si sezlongurile fiind mai mic.

Restaurantul principal este foarte mare, aici se servesc toate cele trei mese principale, mancarea foarte buna si diversificata, n-am nici un repros legat de acest aspect.

Hotelul in proportie de 85% era ocupat de nemti, restul de 15%, polonezi, rusi si in ultimele trei zile au aparut si cativa conationali

Legat de romani, in ultimele trei zile a sosit un grup de circa 20 de persoane, adulti si copii, destul de zgomotosi, fiind singurii care la restaurant uneau patru, cinci mese, uitand de multe ori sa mai plece, la una din cine stand aproximativ 2 ore.

Animatia este intretinuta de aproximativ 12 animatori foarte tineri si simpatici, vorbeau fluent engleza, germana, rusa si franceza, care pe parcursul zilei ofereau destule ocazii de relaxare si destindere, volei pe plaja, gimnastica aerobica, tir cu arcul si multe alte jocuri.

Seara se incheia cu un program artistic oferit de anumite ansambluri de muzica populara, dans modern etc.

Incepand cu ora 10 dimineata se pot servi in cele doua baruri inghetata, bauturi alcoolice si nealcoolice, produse de patiserie si prajituri.

In restaurantul italienesc intre orele 12-16 se poate servi mancare gatita, pizza, produse de patiserie, inghetata, dupa ora 21 devenind cu specific italian fiind necesara rezervare pentru a putea servi cina aici.

Era in curs de amenajare din cate mi-am dat seama un nou restaurant cu specific local, cred.

Bauturile autohtone sunt free cele din import se platesc.

Hotelul se afla la circa 2,3 km. de oraselul Obzor, se poate ajunge cu un bus (taxa de 4 leva dus-intors) ori pe plaja, fiind mult mai scurt drumul, in maxim 20 de minute se alunge in Obzor, pe jos bineinteles.

Din ce am observat intr-una din plimbarile facute pe plaja, de la hotel in Obzor, hotelul nostru era cel mai animat, mare si in proportie de 80% ocupat.

Parcarea este contracost, 10 leva pe zi.

Se pot inchiria ambarcatiuni nautice, deasemenea exista si un aqua - park, inchis cat am stat noi aici.

Exista o faleza nu foarte mare unde seara sunt binevenite plimbarile.

Recomand hotelul

Trimis de ceasornicarul in 11.06.14 12:14:37
Validat / Publicat: 11.06.14 14:05:10

VIZUALIZĂRI: 4236 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ceasornicarul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 piscina pentru adulti

[11.06.14 14:05:46]

[11.06.14 15:44:22]

@webmaster: sunt ok

[12.06.14 11:14:24]

apropo, seara in camera, apareau furnicutele, nu foarte multe, fetita avea misiunea sa le extermine

felixduma
    [20.06.14 22:38:31]

Multumesc de informatii. In august am si eu rezervare la acest hotel, sper sa fie Ok. Pana acum doi am am mers la Kaliakra Superior Albena si totul a fost foarte frumos, sper ca sa nu fiu dezamagit de hotelul ales anul acesta.

[21.06.14 20:43:42]

Nu vei fi dezamagit, legat de masa, chiar daca mai erau cel mult 15 minute pana la incheierea orei de servit, intotdeauna improspatau si aduceau meniurile tocmai terminate.

Vacanta frumoasa!

Minos
    [18.07.14 20:49:21]

@ceasornicarul: Anul acesta am fost in Grecia, dar nu am fost impresionat. Cred ca anul urmator revin in Bg.

felixduma
    [19.07.14 14:24:34]

@ceasornicarul: Multumesc frumos, abia astept sa mergem in concediu. Multumesc de impresii.

TuSiC
    [01.09.14 22:49:59]

@ceasornicarul: poti te rog sa imi spui cum a fost vremea in luna mai (si daca se poate cam in ce perioada a lunii mai "ai fost acolo"?

multumesc!

[02.09.14 11:11:38]

@TuSiC: Vremea a fost frumoasa, intr-o singura noapte a plouat serios, si daca nu ma insel intr-o dupaamiaza, a fost inorat, in rest ok.

Am fost in ultima parte a lunii Mai, vremea foarte buna de plaja, apa un pic mai rece decat in cursul verii.

nick53
    [19.03.15 07:41:16]

Sal. Poti sa spui daca apa in piscina interioara era calda (pentru 1 mai). Multumesc

Minos
    [19.03.15 10:11:58]

@nick53 - Daca nu ai facut inca rezervare, iti dau o alternativa, Grifid Bolero la Nisipuri!

[19.03.15 14:02:40]

@nick53 - n-am folosit piscina interioara, nu stiu cum este apa

stefancroitoru
    [30.04.15 09:00:18]

@ceasornicarul:

Salut. Fiind luna mai nu prea poti face baie in mare... ce poti sa-mi spui de piscina interioara? Era deschisa, e mare sau mica, apa din ea era rece sau putin macar incalzita? . Vreau sa merg acum de 1 mai.

[30.04.15 14:32:58]

@stefancroitoru - Salut, la sfarsitul lunii Mai era deschisa, nu este foarte mare, mai multe amanunte nu-ti pot da fiindca n-am folosit-o, apa marii era ok si n-am avut nevoie de piscina interioara, petrecere frumoasa.

stefancroitoru
    [30.04.15 16:14:09]