ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2014
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUN-2014

Restaurantul Alex - 'C'asa-i maghiarul'

Desigur, daca mergi in Sinaia cateva zile si vrei sa experimentezi ceva, nu ai cum sa ratezi restaurantul Alex, mai ales datorita reclamei pe care si-o face in statiune, gen "tuica de zalau si slaninuta de casa" din parte restaurantului. Doar ca, dupa ce strabati cca 1,5 km de la giratoriul cu strada Aosta si ajungi acolo, ti se va spune ca faza cu tuica s-a sters dupa reclama... Dar nu-i bai, si nu din aceasta cauza am dat acest titlu...

Am ajuns acolo si am gasit o constructie draguta, cu o terasa destul de spatioasa, cu o priveliste (inca) frumoasa, pana cand se va finaliza constructia din fata acesteia, si cu o muzica ambientala conform specificului.

Meniul este foarte diversificat, semn ca cei care conduc acest restaurant realizeaza ca, cu cat mai multa varietate, cu atat mai multi clienti multumiti...

Asadar am inceput cu o ciorba de fasole in paine, care nu a impresionat-o pe sotia mea (despre cea de la Irish spune ca era mult mai buna) insa fata de care prietenii nostri nu au avut obiectii, iar eu am "marsat" pe o supa "gulas", ca de, la un restaurant unguresc asa trebuie sa mananci...

Pot spune ca mi-am "luat-o" cu aceasta supa, asta ca unul care a mancat asa ceva "la mama ei", in Ungaria, si nu vreun resturant celebru, ci in unele obisnuite.

In schimb, snitelul umplut, pieptul de curcan, salata de varza murata sau ciorba de burta au fost foarte bune, doar ca ciorbele sunt servite in niste miniceaunase smaltuite, si mie, unul mi s-au parut tocmai ok dpdv al gramajului pe care ar trebui sa-l aiba... dar nu te duci sa mananci si sa cauti defecte, etc...

Concluzionand, pare a fi cel mai "la indemana" restaurant ca servire (fara repros) si mai ales ca pret (fara concurenta). Iar produsele, cu acea mica exceptie, au fost delicioase... Drept dovada, am repetat acea experienta de trei ori...

Trimis de iulian68 in 10.06.14 23:48:48
Validat / Publicat: 11.06.14 00:15:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2062 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

carmen_22_09
[14.06.14 14:46:29]

Terasa este cu mobila din lemn masiv, pe fiecare banca sunt "sezuturi" din piele de oaie.

Inauntru sunt doua restaurante cel de jos pentru nefumatori iar cel de la etajul unu pentru fumatori.

Se vede ca sunt preocupati de parerea clientilor, de fiecare data ne-au dat cate o fisa de apreciere asupra mancarii, servirii.

Intr-una din seri am ajuns aproape de ora inchiderii si deja era facuta curatenia, toaletele si pardoselile spalate, dezinfectate.

Chiar daca personalul era din zona, se vede ca mentalitatea patronului ungur se impune in stilul lor -prima impresie conteaza si a doua... si a treia... in turism nu tine cu "ia-i ochii cu ceva, ca restul nu se vede"

carmen_22_09
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: