ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2009
ÎNSCRIS: 30.07.09
AUG-2008
2 AD. + 1 COPII

Ocna Sibiului

Avand un week-end liber ne-am hotarat sa fugim pana la Ocna Sibiului... nu am mai fost acolo. O dimineata frumoasa de vara... drumul de la Brasov la Sibiu... un drum pitoresc. Pentru pranz ne-am oprit la restaurantul Hotelului Fantanita Haiducului, un restaurant pe care il recomand cu placere. Satui si cu burtile pline am pornit spre Ocna Sibiului. Dupa ce am trecut de Sibiu se face un drum pe partea dreapta DJ 106B, care duce spre statiune... sincer de aici incolo weekend-ul nostru a inceput sa piarda din avant. La intrarea in statiune... mizerie mare... pe partea dreapta la lacuri imbulzeala si lume multa... atmosfera amintindu-mi de vremurile Ceausiste. Inaintand prin statiune pe partea stanga... strandul, care este intr-o stare deplorabila... parcarcarea deasemenea era mocirloasa. Mai in spatele standului, despartit de un gard de plasa de sarma am zarit un complex de hoteluri Salinas si Helios care aratau mai incurajator. Am zis sa incercam sa vedem ce e acolo... doar am batut atata drum... Complexul este acceptabil... cu toate ca e cam gol, in reclame scria ca are sala de tratamente, saune, piscine interioare... din pacate toate erau cu lacatul pus (si asta vara... cum o fi iarna??? ), insa are o piscina in are liber cu doua sectiuni (una pentru adulti si una pentru copii) cu apa destul de curata si sarata. De schimbat te poti schimba in vestiarele de langa piscina. Ne-am schimbat si am cumparat cate un suc din frigiderul improvizat langa piscina... de mancare nu gasesti in complex (cel putin nu era la ora aia... adica intre 14. 00 - 18. 00).

Dupa ce ne-am balacit un pic in piscina (atentie sa va luati prosoape de acasa), am stat cateva ore pe sezlong sa ne odihnim si apoi am pormit din nou la drum... cu o impresie nu tocmai placuta.

Cel putin asta era situatia anul trecut sper ca anul acesta sa se fi schimbat ceva in bine.

Oare de ce noi nu putem sa ne punem in valoare atractiile turistice si le lasam in paragina???

Trimis de ghecamelia in 06.11.09 16:07:35

VIZUALIZĂRI: 5743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghecamelia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

alela
[06.11.09 18:48:54]

Am o întrebare: ai stat la acest hotel sau nu?

ghecameliaAUTOR REVIEW
[06.11.09 19:08:40]

Asa ne-am propus dar vazand ce pustiu e pe acolo ne-a ajuns o zi... a fost suficient. Am stat in curtea hotelului... am incercat sa mancam ceva de pranz la acest hotel... si as fi vrut sa vad "spa-ul"... cel din reclame... dar erau lacate la usa... numai piscina exterioara era functionala... (deci ce sa faci acolo 2 zile??? ) iar despre cazare... nu cred ca era ocupat hotelul mai mult de 15 %

ghecameliaAUTOR REVIEW
[06.11.09 19:11:42]

Daca este cineva care a stat la acest hotel il rog sa ne posteze impresiile... sunt si eu foarte curioasa de inca o parere. Parerea mea este doar din exterior (piscina si mancare=0).

[18.11.09 23:40:59]

Ups, tocmai ajunsesem la un consens sa facem weekendul asta la Ocna Sibiului si numa'ce-i spuneam sotului incantat de reclamele de pe net, sa stea calm, ca pana nu ma uit pe amfostacolo.ro nu cred nica bre...

Pe bune, voiam piscina, masaj, o cina ca lumea....se pare ca luam o tzeapa de zile mari, dupa cate povestesti...

Si abia ce ne hotaraseram sa ramanem intre granite, dupa ce am baleiat la greu lastminuturile meseriase de pe infoturism de prin alte tari...

Pfuuu si acu ce facem...o luam de la cap...und' sa mergem, und' sa mergem...hai colo, ba colo, ba dincolo...

Bey suntem groaza vacantelor si bau-baul turismului, pe bune.

[10.12.09 16:11:50]

Noi am fost pe la mijlocul lunii noiembrie sa ne interesam de Revelion si am dormit o noapte si a fost super dragut, am mancat f bine, nu aveau cascaval pane dar daca au vrut copii s-au dat peste cap si ne-au facut. Piscina interioara super misto temp 33-34 grade, curata cu apa sarata plus jacuzi, saune si bazine cu temp alternanta. Noua ne-a placut si va voi povesti cum a fost de Revelion

mada5668
[11.12.09 09:39:29]

Am stat si noi o noapte la Helios, dupa o experienta nereusita la Geoagiu- Germisara.

Am ramas placut surprins de amabilitatea personalului (am fost intrebati daca dorim ceva special la micul dejun de a doua zi), curatenia din camere si hotel, piscina hotelului.

Trebuie sa mentionez ca din cauza anotimpului, piscina exterioara era inchisa.

Un loc de luat in seama, o posibila destinatie de sfarsit de saptamana.

[14.12.09 23:14:55]

cam cati metri are piscina in lungime? nu-i gluma, am vazut odata la un hotel in Tulcea o piscinuta de 5-6 m lungime....bleah...cu aia scoteau ochii la turist in reclama...

mada5668
[15.12.09 07:14:36]

6X10 cea interioara -placata cu material plastic adancime 1.50-1.80 in trepte

[15.12.09 08:13:03]

nu este chiar frumoasa piscina si ff calda, oricum va povestesc cand ma intorc

[15.12.09 21:13:22]

Val, dupa nu-ul ala e o virgula cumva?

sa mor daca pricep...

Pup mult pt raspuns da' sa ma lamuresti daca-i frumoasa au ba, ca mie deja schimbarea polilor incepe sa-mi afecteze ceva la sinapse si gandesc invers decat ceilalti).

Bunaoara si la alegeri am gandit invers decat 50.3% + 49. 7% din populatie si culmea, visam ca pana la ultimul roman sa gandeasca asa si sa nu se duca la vot )... si-mi imaginam moacele lor la 0% participare, ca s-ar fi dumirit toti ca de data asta facem ce vrem noi nu ce vor ei, ca de obicei in vecii vecilor pana la sfarsitul veacurilor)

Daaa' cred ca de la inversarea polilor mi se trage, ca vad ca lumea e in extaz si io nu-sh de ce... Ma defectai, fir'ar al boalili)

Asteptam povesti si... DISTRACTIE MAXIMA

[16.12.09 08:22:12]

Mersi, cred ca toata lumea e cam asa cum te simti tu.

Piscina e f frumoasa nou refacuta si sper sa ne distram.

Revin cu detalii

Vacanta placuta si sarbatori fericite

[04.01.10 11:29:54]

Am venit de la Revelion, a fost superb ideea este ca nu am stat la Helios ci la Complex Strand din Ocna Sibiului daca vreti cititi review-ul de la Complex Stand pe care-l scriu

Un an plin de calatorii frumoase

[06.03.11 01:27:24]

Da, ne batem joc de ce avem de la natura, ne batem joc de clienti, ii alungam, s-apoi ne plangem ca nu merge bisnisu".

[06.03.11 01:31:40]

Daca doar de Revelion e bine, atunci sa mergem doar atunci. Se pare ca au muncit mult atunci pentru Revelion si acum nu se mai pot deraja pentru 10-15 persoane insignifiante. Multumim.

[06.03.11 01:48:19]

Da, piscina e OK.

Cristinu1
[03.08.11 16:55:55]

Se pare ca un sejur la hotel HELIOS - Ocna Sibiului nu este nimic mai mult decat o teapa. Ceea ce prezinta paginile web si pozele sunt niste imagini inselatoare a ceea ce ar parea un hotel de lux. Nu este posibil sa astepti 3 h sa ti se aduca mancarea si sa nu fi bagat in seama de nimeni. Daca vrei sa mananci si seara nu trebuie sa te ridici de pe scaun deoarece masa de pranz iti este servita dupa 3 h si asa ajungi direct sa mananci si masa de seara. Foarte dezamagitor pentru un hotel care se respecta. Nu se merita. Inainte de a alege sa va petreceti concediul sau vacanta la acest hotel, interesati-va bine de toate detaliile sa nu ajungeti sa regretati.

alela, Cristinu1, ghecamelia, gogu01, mada5668, turist_calatorescu*, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂHelios Hotel: