ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2014
DE mid
ÎNSCRIS: 11.05.11
JUN-2012

Croaziera MSC Splendida Mediterana (Italia - Spania - Tunisia - Malta - Sicilia)

Cand am prins o oferta de 1+1 gratuit prin luna aprilie, nu am ezitat sa achizitionez o cabina cu balcon, pat matrimonial si canapé, pentru 2 adulti si copil, al doilea adult si copilul beneficiind de gratuitate la cazare si masa, doar taxe portuare si transport pana la Civitavecchia am platit pentru ei. Cabina cu balcon in ultima saptamana a lunii iunie a fost doar 800 Euro, la care s-a adaugat suma de 360 Euro pentru 3 taxe portuare si alti 340 Euro pentru transport cu avion Bucuresti-Roma (low-cost).

Pana la portul de imbarcare a trebuit sa luam trenul, distanta Roma – Civitavecchia fiind destul de mica a fost parcursa in circa 45 minute, dar durata depinde de ce tren nimeresti, unele au mai multe opriri si dureaza 45-50 minute, altele au doar 2 -3 opriri si dureaza 30-35 minute. Cel mai greu a fost traseul cu autobuzul din aeroport catre gara, care nu mai putea sa avanseze la un moment dat din cauza blocajelor rutiere, era in jur de 9.30 dimineata. Oricum, intre aeroport si port am avut si vreo 3 ore de vizitat Roma, dar nu ne-am departat prea mult de gara.

In Civitavecchia am mers pe jos intre gara si port, e un drum drept, cum iesi din gara la dreapta care strabate oraselul cca 1 km si ajunge direct in port unde te asteapta autobuzul ca sa te duca prin port pana la vas. Din pacate eram nerabdatori sa ajungem pe vas si nu am mai vizitat oraselul, iar la plecare la fel, eram nerabdatori sa ajungem la Roma.

Pe vas totul e perfect organizat, bagajele le lasi la locul de intampinare calatori si ti se aduc la usa cabinei, care are valet propriu si care se ocupa de curatenia zilnica, schimbat prosoape, adus programul zilei urmatoare, tot ce ai nevoie. Singurul inconvenient este depozitul de 250 Euro care ti se opreste la sosire din care se extrag zilnic cate 7 Euro/persoana pentru personal.

Camera e spatioasa, canapeaua este extensibila si incap lejer 2 copii sau adulti in ea, daca o lasi deschisa, ti-o strange a doua zi valetul, care reface camera zilnic ca sa o gasesti ca “noua”. Din pacate este interzis fumatul atat in cabine, cat si pe balcon. Exista o singura punte unde era permis fumatul.

Mesele si gustarile intremediare sunt exact ca in prezentari, pe acest vas exista posibilitatea servirii in sistem bufet suedez si la restaurant, unde aveai la alegere din meniu cateva feluri. Nu se repeta meniurile in decursul celor 7 zile decat intr-o proportie foarte mica, astfel incat, in ansamblu, masa poate obtine un calificativ foarte bun, singurul minus fiind lipsa inghetatei - pe care puteai doar contra cost sa o achizitionezi.

Traseul nostru a fost Civitavecchia – Genoa - Barcelona – o zi pe mare- La Goulette (Tunisia) – La Valetta (Malta) - Messina (Sicilia) - Civitavecchia. In Genoa, Valetta si Messina portul este destul de aproape de atractiile orasului, poti strabate traseele care iti convin pe jos. In Barcelona trebuie luat autobuzul, iar in Tunisia portul e foarte departe de oras, nu exista autobus, trebuie sa platesti taxiuri ca sa ajungi sa vizitezi ceva, tarife destul de ridicate 40 Euro dus-intors si sta dupa tine 2-3 ore pe la marginea targului. In ziua pe mare, poti cunoste mai bine atractiile vasului, care noi nu prea am avut timp sa le cunoastem in restul zilelor cand aveam program de dimineata vizitat orasul, dupaamiaza odata ajunsi pe vapor fugeam la zona de piscine sa mai prindem un pic de plaja si bronz pana la 19.00 cand se inchideau, dupa 19.00 cina, dupa cina spectacol (in fiecare seara era alt spectacol, interesant pentru copii mai ales).

Trimis de mid in 10.06.14 11:06:40
Validat / Publicat: 10.06.14 12:46:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 2191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.06.14 12:45:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Croazieră cu MSC Splendida" (deja existentă pe sait)

koko48
[10.06.14 18:12:16]

Superb review!

Poate ne scrii si despre vizitele din porturi: cum s-au facut, unde, cat au costat, daca ati luat de pe vas sau pe cont propriu, etc.

Mi-au placut si pozele desi... cam putine. As fi vrut sa vad mai mult. Cum s-a simtit copilul?

midAUTOR REVIEW
[11.06.14 13:01:04]

@koko48: Despre vizite nu pot scrie multe detalii, croaziera a fost acum 2 ani si depinde de ce cauta fiecare: arta/muzee, magazine cu jucarii (copii), baruri /terase (unde bauturile sunt mai ieftine decat pe vas), magazine cu haine, bijuterii, amintiri, etc...

Nu am achizitionat nici o excursie organizata de pe vas, porturile fiind foarte aproape de atractiile oraselor, cu exceptia Tunisiei.

In Genoa de exemplu, pe langa acvariu, noi ne-am pierdut cateva ore in piata. In Malta am cautat magazine cu jucarii, ca deja copilu era bosumflat ca nu ii luasem nimic pe placul lui decat din Barcelona... si trecusera 3 zile fara jucarii noi!

Copilul a fost fericit la piscina, la spectacole si cand cumparam jucarii (avea 10 ani atunci) in schimb plimbatul si vizitatul ore in sir prin orasele port nu prea i-au placut, dar cred ca nici unui copil de 10 ani nu i-ar place 100%.

mugurel80
[15.06.14 11:10:58]

frumoasa descriere si interesanta excursie.

imi pori spune si mie cu ce agentie ai luat biletele?

multumesc

midAUTOR REVIEW
[15.06.14 11:26:03]

@mugurel80: Prin ****

[15.06.14 11:37:08]

Regula-i regulă, nu putem face excepţii

koko48, mid, mugurel80
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Splendida: