ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2014
DIN: Rm .Valcea
ÎNSCRIS: 25.06.13
MAY-2014

Ultima zi si visul s-a implinit

Este ultima zi ce o vom petrece in Portugalia! Vizitam astazi nepretuitele sale "bijuterii"de pe Costa Estoril: Estoril, Cascais (cu Boca de Inferno), capatul pamantului-Cabo de Roca si Sintra. Sejurul se apropie de final si sunt usor trista! Voi trece in revista aceste locuri incantatoare si va voi lasa sa urmariti fotografiile.

Despre Estoril am sa va amintesc ca aici a trait in exil regele Carol al 2-lea, Mircea Eliade a locuit si a scris mult aici in perioada interbelica, iar marele nostru poet Lucian Blaga a fost ambasador in Portugalia si un urma cu cateva zile i s-a dezvelit o statuie chiar in mijlocul orasului. Avem cu ce sa ne mandrim, nu-i asa?

Boca de Inferno se caracterizeaza prin crevase adanci sapate in terasa stancilor de catre apele oceanului Atlantic, Noi am gasit un ocean linistit, dar atunci cand este "infuriat"se spune ca locul pare a fi 'infernul"pe pamant.

Cabo de Roca, locul despre care poetul Luis de Camoes a spus ca este "locul unde se termina pamantul si incepe marea" este de fapt cel mai vestic punc al continentului Europa, loc in care orice turist venit in Portugalia, doreste sa ajunga. Pentru cine vrea, chiar se elibereaza un certificat ce atesta faptul ca ai ajuns in acest punct (vezi fotografia). Peisajul este fascinant (stanci inalte pana la 165 m deasupra nivelului marii). Lupta dintre ocean si pamant este miraculoasa! Nu pot exprima in cuvinte simtamintele ce te cuprind vazand imensitatea apei si valurile ce parca vor sa impinga pamantul inapoi.

M-am desprins cu greu de aceste locuri, care mi-au dat senzatia de libertate, dorinta de a-mi creste aripi si de a zbura peste zari. Am plecat cu parere de rau spre ultima destinatie: Sintra - o comoara de oras. Loc minunat, parca tot orasul este un imens palat. de fapt, sintra are multe palate"Palatul National, palatul Regaleira, palatul Pena (ca cel din "Alice in Tara Minunilor"). Castelul Maur si altele. Timpul a fost mult prea scurt pentru atatea minunatii. Peste cateva ore aveam avion spre tara.

Palatul National aflat in centrul orasului, nu este f. spectaculos la prima vedere, dar in interior este uimitor. Palatul Regaleira -superb, este inconjurat de gradini fabuloase. Castelul Maur cocotat pe creasta muntelui se vede din oras. Construit de catre mauri prin secolul8, zidurile sale impunatoare au rezistat pana astazi. Palatul Pena-un palat de basm, un palat colorat. Asa ceva am crezut ca exista numai in basme! Aproape un basm a fost si sejurul nostru in Portugalia! Cele mai frumoase ganduri pentru aceasta tara frumoasa, cu oameni calzi, prietenosi si voiosi! Eu te amo, Portugal! Te iubesc, Portugalia!

Trimis de bica adriana in 09.06.14 08:32:59
Validat / Publicat: 09.06.14 10:40:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 5590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Si aici fermecatoarele stradute in panta, asemanatoare celor din Alfama -Lisabona

webmaster [09.06.14 10:40:38] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Circuit Estoril - Cascais - Sintra" (deja existentă pe sait)

bica adriana
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Estoril - Cascais - Sintra: