ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2014
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 30.08.10
JUL-2012

Grand Tahir Hotel Istanbul... de evitat pe viitor

Dupa un superb sejur in Kusadasi (vezi impresii), fiind plecati la drum cu masina proprie, ne-am propus ca la intoarcere sa poposim o noapte in Istanbul, sa vizitam si aici cat ne prmite timpul. Zis si facut. Sunam la agenti, spunem ce dorim, iar reprezentanta ne face o rezervare la Grand Tahir Hotel. Fiind prima data aici, am zis sa ramana asa ca nu cunosteam altceva.

Ajungem frumos in Istanbul, un oras imens... superb... minunat... scriem pe gps adresa exacta a hotelului si ne invartim aiurea in oras cam o ora si ceva... strada respectiva era inchisa circulatiei auto iar saracul aparat se tot chinuia sa ne duca la destinatie. Pe langa faptul ca hotelul era destul de departe de centrul orasului cum ni se promisese (asta am descoperit dupa ce mers destule statii de tramvai ca sa ajungem la moschee). Sunam la hotel sa ne indrume mai eact cineva de acolo, bineintrles ca cu foarte mare greutate am reusit sa ne ibtelegem cu ei.

Ajunsi intr-un final acolo, vine unul din angajati sa ne ia si sa ne spuna ca de fapt ei nu au parcare si ca daca vrem putem parca masina intr-o parcare publica cu care colaborau ei desigur contracost... inca 10 euro. Bine... o facem si pe asta... faptul era consumat. Mergem sa ne cazam... in timp ce sotul meu parca masina. Nasii nostri primesc o camaruta destul de ok... apoi imi dau mie o cheie sa mrg in camera la etajul cinci al unei cladiri negrr... intunecate ai murdare... si cu aproape nici un licar de lumina...

intru in camera... surpriza... proaspat casatoriti ce zicetu de o camera cu doua paturi single fiecare intr-un colt al camerei... mrg la receptie, le spun problema... bine bine... taman taman k la ei... si imi schimba camera... ma duc intr-o alta mai buna zic ei... dar eu nu as fi reusit sa stau acolo fara o masca de gaz... atat de insuportabil era mirosul de clor si substante ciudate. Vine si sotul intr-un final de la parcarea situata atat de departe, vede camera si bineinteles ca mergem iar la receptie. Se hotarasc sa n duca undeva la etajul 5 intr-un colt de cladire intr-o camera care ar fi buna de debara... coborai dintr-un pat de un metru direct in pragul usii... pe langa faptul ca nu avea nici macar geam.

Buun... deja devenea stresant... sunam la agentia responsabila, ei suna la hotel... ver drepturile si intr-un final... dupa cateva telefoane ne dau o camera mai umana ca sa zic asa... cu un pat mare si unul mic... cu un geam care dadea intr-o curte cu gunoaie... etc... asta e bine... daca nu tinem cont de mucegaiul de pe pereti si panzele de paianjen de pe tavan... cei doi gandaci din baie vin la pachet. Lenjeria era murdara asa ca neam pus prosoapele pe pat ca sa putem sta. televizorul nu prea mergea iar aerul conditionat ne conditiona dupa vant. Papucii din dulap folositi au ramas bine mersi acolo.

Ce sa facem... era 9 seara deja... eram obositi dupa drum... camera fusese platita de la Kusadasi... asa ca am plecat la plimbare.

La intoarcere... surpriza... apa calda nu-i... ne odihnim cat de cat... iar dimineata mergem la mic dejun... era inclus... o sala de mese la fel de mica si intunecata, mancare putina... cateva salamuri cam vechi si lipicioase, muulte gemuri, ceaiuri si putin cascaval. Si cam atat!

Cred ca a fost printee cele mai proaste experiente din viata noastra. Acest hotel mare dar urat, prost intretinut, murdar si neprimitor... cu angajati plictisiti si vesnic suparati, care nu stiu sa atraga clientul nu este pe placul nimanui, asa ca recomand sa il evitati pe viitor.

Trimis de dotze3ka in 08.06.14 23:42:01
Validat / Publicat: 09.06.14 01:53:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dotze3ka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂGlorious Hotel (ex Grand Tahir):