ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2014
DIN: Babadag
ÎNSCRIS: 02.01.11
MAY-2014

Mostar - orasul care merge inainte!

Am plecat din Dubrovnic pe la ora 12,30. La ora 13 am intrat in Bosnia-Hertegovina. La granita, care era amenajata intr-un container a venit un granicer care mi-a cerut actele si pentru prima data mi s-a cerut cartea verde. Dupa cinci minute de stat mi s-au adus actele si mi s-a urat drum bun. In jurulorei 16 am ajuns la Mostar dupa un drum pustiu prin munti, prin sate bombardate si parasite de nici nu ai fi crezut ca ajungi si in civilizatie.

In sfarsit MOSTAR! Am mers catre renumitul pod din Mostar, am gasit parcare, 3euro indiferent de timp, foarte aproape de pod Pana la parcare am vazut cateva cladiri mitraliate in timpul razboiului. Stiind ce s-a intamplat numai cu cativa ani in urma te cutremurai la vederea acestora.

De aici am mers catre orasul vechi, transformat acum intr-un bazar cu suveniruri, multe din ele amintind de razboiul prin care au trecut. Tot aici exista un mic muzeu in care se prezinta un istoric al Bosniei in imagini si scurte documentare. Mi-a placut foarte mult ca la iesirea din muzeu care nu era cu plata te intampinau doua fete imbracate in costume traditionale musulmane si care nu te "deranjau" decat cu un zambet sfios si nu agasanti cum am intilnit in unele tari balcanice.

Dupa vizitarea podului si a orasului vechi si cumparare de suveniruri ne-am indreptat catre o terasa sa ne potolim foamea. Mancare buna si ieftina, oameni amabiliAm plecat spre Trogir unde aveam urmatoarea cazare cu gandul ca boniecii isi vor reveni cu adevarat in scurt timp pentru ca mi s-au parut oameni hotarati si dornici de a sterge. urmele trecutului dar nu si al uita!

Trimis de luci63 in 08.06.14 18:06:22
Validat / Publicat: 08.06.14 20:18:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BOSNIA-HERZEGOVINA.

VIZUALIZĂRI: 5512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luci63); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Vedere de ansamblu.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mostar şi împrejurimile: