ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2014
DIN: Praga
ÎNSCRIS: 01.07.13
JUN-2014

Praga - bine de ştiut pentru turişti

PRAGA ORAS TURISTIC

Stau cateodata si ma minunez de comentariile turistilor care vin la Praga. Unele destul de indreptatite, altele cam naïve. Multi vin la Praga cu mult entuziasm dar cu o minima informatie, convinsi ca se descurca la fata locului si ca orice investitie intr-un ghid sau macar o cautare pe internet sunt de prisos. In plus, calatoriile la Praga intra la categoria “City Break”, categorie favorizata nu numai de veterani ai turismului dar si de cei care calatoresc pentru prima data in viata lor, si care sunt tinte perfecte pentru partea “gri” a turismului din orice tara. Pentru ei si nu numai, am listat mai jos intrebari puse de turisti care au venit la Praga. Unele intrebari mi-au fost puse mie de persoane care erau deja de cateva zile la Praga, altele sunt culese de pe internet. Sper sa va fie utile!

AM SCHIMBAT BANI PE STRADA SI OMUL N-A FOST CINSTIT

In Cehia este ilegal sa oferi schimb de bani pe strada. Cum va puteti astepta sa fie cinstit? Normal ca n-a fost. Ori veniti cu coroane de acasa, ori folositi bancomatele.

PRAGA ESTE FOARTE AGLOMERATA

Da, este, in toate lunile anului. Nu este un oras pentru o vacanta linistita! Doar in Praga vin peste 1 milion de turisti pe luna, si majoritatea sunt in centrul istoric. Ascutiti-va coatele.

TOATE RESTAURANTELE DE LANGA PRINCIPALELE ATRACTII TURISTICE SUNT EXAGERAT DE SCUMPE

Asa este. Preturile sunt in aceste restaurante la nivel de Paris, Londra, Moscova. Mancarea este mediocra. Cehii evita asemenea locuri iar turistii vin o singura data, asa ca sunt locuri ideale pentru o “teapa”. Veniti cu “temele” facute de acasa sau pur si simplu mergeti o strada mai incolo de atractiile principale, cititi lista de preturi, si asezati-va doar unde sunt si cehi la masa. Daca tineti ca mancarea sa fie parte din cultura locului si sunteti amatori de experiente gastronomice, angajati un ghid sa va indrume – veti plati mai putin decat in restaurantele de “teapa”si veti avea amintiri placute.

M-A DERANJAT FAPTUL CA STATUILE SUNT IN MARE PARTE REPLICI

Majoritatea statuilor sunt vechi de 300-500 ani. Au fost inlocuite tocmai pentru ca originalele s-ar fi distrus daca mai stateau un aer liber. Vizitati muzeele – veti gasi si statuile originale.

CEASUL ASTRONOMIC MI S-A PARUT SIMPLUT FATA DE CE AM VAZUT LA DISNEYLAND

Sunt 600 de ani diferenta intre Disneyland si Ceasul Astronomic. Daca atractiile Disneylandului va sunt mai aproape de suflet, Praga nu e o destinatie buna pentru dvs.

AM AUZIT CA IN FERESTRELE CEASULUI ASTRONOMIC DEFILEAZA MAIMUTE – ATI SCHIMBAT PAPUSILE?

Marionetele Ceasului Astronomic au fost intotdeauna aceleasi – chiar daca au mai fost restaurate. Maimute nu au defilat acolo niciodata. Poate nu ar strica sa va informati putin inainte de a merge, sa nu fiti dezamagiti.

SOTUL MEU A FOST OBLIGAT SA-SI SCOATA PALARIA IN CATEDRALA SF. VITUS. E O BISERICA SAU O ATRACTIE TURISTICA?

Catedrala Sf. Vitus, ca si alte lacasuri de cult din Praga, serveste in continuare scopului initial, deci este o biserica. Daca ajungeti in orice biserica din Praga in timpul slujbei, va trebui sa respectati obiceiurile bisericii. Barbatii trebuie sa-si descopere capul, nu puteti vorbi tare si nu puteti face fotografii – nici in Romania in timpul slujbei aceste lucruri nu sunt permise. Daca nu va conformati, veti fi invitati sa reveniti in orele de vizitare pentru turisti.

TOT CARTIERUL EVREIESC A FOST INCHIS SAMBATA

Sambata este ziua de Sabat – odihna absoluta pentru evrei. Atractiile turistice de profil sunt si ele inchise.

NU AM VAZUT GOLEMUL

Golemul este un mit, o legenda – nimeni in viata nu l-a vazut.

Va doresc o experienta pragheza de neuitat, in cel mai bun sens al cuvantului!

Trimis de Pragheza_Gotica in 08.06.14 17:51:18
Validat / Publicat: 08.06.14 20:05:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 8872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pragheza_Gotica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

johnnyredlabel †
[08.06.14 21:19:20]

Chiar util review-ul!

Costi
[09.06.14 07:55:14]

@Pragheza_Gotica:

Am savurat review-ul, mai ales pentru umorul ce se întrezărește printre rânduri; pe de o parte, umorul involuntar al unora dintre turiști (nu doar români), pe de alta cel atins de o ușoară exasperare, al ghidului asaltat cu întrebări care mai de care mai buclucașe.

Dar, așa cum chestia asta nu e caracteristică doar unora dintre turiștii români, ea nu e caracteristică nici Pragăi, lucrurile stând la fel prin toate locurile invadate de turiști.

Cele scrise de tine mi-au amintit că am citit mai demult o colecție de plângeri adresate de turiști agențiilor turistice, care mai de care mai ciudate, sau mai aiurite.

Poate AFA înființează și o rubrică specială, în care să includă astfel de ”perle”. Evident, și perle din partea ghizilor, că, slavă domnului, sunt destule și dintre acestea.

În acest context, îmi aduc aminte de prima mea călătorie în Italia, cu o excursie organizată printr-o agenție. Ajunși pe coasta de nord-vest a Italiei, în zona Pisa, ghida a exclamat:

Iată, la dreapta se vede Marea Lingurică! ...

Pragheza_GoticaAUTOR REVIEW
[09.06.14 10:02:20]

@Costi & JohnnyRedLabel: Multumesc pentru aprecieri si pentru mesaje!

Ideea din spatele review-ului este aceea de a pregati putin persoanele care vin la Praga pentru prima data.

Multi stiu ca Cehia a fost o tara comunista asa ca se asteapta la... un oras comunist. Nu este asa, cel putin nu in centrul istoric si in mare parte a orasului.

Sigur ca am avut parte de intrebari demne de colectia umoristica mentionata de Costi. Am cunoscut oameni care fusesera peste tot in Europa si erau mai preocupati sa ma impresioneze pe mine decat sa se uite cu adevarat in jur. Am avut parte si de persoane care citisera intens ca sa ma prinda pe mine cu "lectia neinvatata". Randurile de mai sus nu sunt pentru ei.

Pentru mine este o adevarata placere sa vad cum nou-veniti se transforma in entuziasti ai istoriei si arhitecturii pragheze. SAU cum veterani ai vizitelor la Praga descopera impreuna cu mine cotloane de care nu aveau habar... pentru ei am scris: -D

vali692001
[10.07.14 12:57:33]

@Pragheza_Gotica: Suntem un grup de vreo 20 de persoane care la sfarsitul lunii o sa plecam cu autocarul intr-o escursie, avand ca destinatie Praga. Vom pleca din Bucuresti, dormim o noapte la Budapesta, 4 nopti in Praga, 2 la Viena si din nou una la Budapesta.

Ne-ar interesa daca se pot da mai multe detalii despre preturile de acolo, noi avand asigurate decat cazarea si micul dejun.

Banii vrem sa-i schimbam aici.

Pragheza_GoticaAUTOR REVIEW
[10.07.14 14:33:14]

@vali692001: Preturile la Praga sunt la fel sau mai mici decat preturile din Bucuresti, daca stii unde sa mergi. Supermarketurile sunt la fel sau mai ieftine, iar un meniu de pranz la un restaurant normal este aproximativ 5 euro de persoana. Seara este ceva mai scump, depinde si unde mergeti. Exista deja cateva review-uri de restaurante, daca aveti libertate de miscare - se pare ca aveti un tur organizat.

Recomand sa postati aceasta intrebare la rubrica "Ce-mi recomandati" pentru a da posibilitatea si altora sa va raspunda, si dvs sa fiti putin mai specifici - poate doriti sa cumparati suveniruri sau alte articole.

[08.04.17 20:27:55]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Praga, PRAGA" (nou-creată pe sait)

Pragheza_Gotica, vali692001
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Praga: