ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2014
DIN: Rm. Valcea
ÎNSCRIS: 10.06.10
MAY-2014

Un orasel dragut

Am fost intr-un sejur in Larnaca in perioada 21-28 mai 2014. Vremea a fost super, temperaturi de cca 28-30 grade, apa marii numai buna cat sa nu ti fie frig, dar sa te poti si racori.

Mi-a placut statiunea, dar nu m-a impresionat in mod special. Cand am fost noi era in renovare partea cu faleza.

Insa vegetatia exotica, hotelurile frumoase, casutele cochete, stradutele inguste, fac din acest orasel statiune un loc drag de vizitat.

Desi am avut cazare in statiune, ne-am plimbat si in alte statiuni cu masina inchiriata. Am inchiriat masina online, cu cca 2 luni inainte, pretul foarte bun, 80 euro 4 zile cu asigurare full casco + 2 soferi. Atentie! E destul de dificil condusul pe partea stanga.

Daca nu doriti sa inchiriati masina, puteti circula cu autobuzele, stau foarte bine la capitolul acesta. Gasiti harti prin statiune, in centru exista si un punct de informare turistica.

Pe scurt, ce am vizitat in Larnaca- nu intru in detalii, intrucat sunt 100 site-uri cu obiectivele turistice:

Biserica Sf. Lazar (intrare gratuita) - un locas foarte frumos, presarat de istorie. Se spune ca acolo este inmormantat Sf. Lazar, desi altii spun ca de fapt trupul sau (sau doar capul, depinde de cine spune povestea) ar fi inmormantat in Franta

Moscheea din centru (intrare gratuita) - nu prea m-a impresionat, in afara faptului ca aveau acolo o pisica superba, arata ca o sufragerie mai mare in interior

Lacul Sarat si Hala Sultan Tekke (intrare gratuita) - un loc pe care il recomand pentru a fi vizitat tuturor. Daca aveti noroc (eu am avut) poate vedeti cativa flamingo rataciti chiar si in luna mai.

Alte obiective:

Stavrovouni Monestery (intrare gratuita) - nu am apucat sa vizitez

Angeloktisti Church (intrare gratuita) - nu am apucat sa vizitez, insa multi recomanda.

Muzeul castel din centru - cca 2 euro intrarea

Acestea sunt principalele puncte de atractie, la fata locului veti mai descoperi si altele.

Noi am fost un grup de prieteni, am vrut sa imbinam cate putin din fiecare... vizite locase religioase, nopti in cluburi, plaja, plimbari prin alte statiuni, acesta fiind motivul pentru care nu am apucat sa vizitam tot- lipsa de timp.

Restaurante: recomand din tot sufletul restaurantul TO VARELLI, aflat la cca 500 m pana la plaja Mckenzie, cum veniti din centrul statiunii pe partea dreapta. Au o mancare excelenta (recomand FISH MEZE), preturi bune si sunt foarte ospitalieri. Noi, fiind 8 persoane, am primit la un pranz din partea casei si desert si doua carafe de vin.

O mica paranteza despre meze: Stiam ca e mancarea lor specifica insa nu stiam ca se aduce in etape si se mananca la comun. Nu va grabiti sa mancati la inceput tot... sosurile va vor trebui mai tarziu :D

De asemenea, pentru amatorii de fructe de mare recomand restaurantul Ocean Basket, aflat in centrul statiunii vis a vis de plaja Finikoudes.

Cluburi: am fost in Lush si Ammos de pe plaja Mckenzie si ne-am simtit super bine. Preturi bune! Atmosfera faina. Recomand! Ospatari romani in ambele locatii.

O cafenea cu preturi bune: Flocafe, in centru pe langa MC Donalds.

Preturi in medie in Larnaca la restaurante/baruri:

o bere la 670 ml intre 2-3 euro, la club 5 euro, sucuri cca 2 euro, freshuri cca 3 euro, shakeuri cca 5 euro, clatite uriase cca 4-5 euro, inghetate de la 1 euro cupa.

La supermarket preturile sunt mai mici, berea cca 1 euro, sucul la 2 l un euro.

Recomand marketul Smart din centrul statiunii= are preturi mici, desi trebuie sa cereti indicatii la fata locului, caci e cam ascuns printre stradute din cladiri.

Plaja este frumoasa in Larnaca, dar nu extraordinara, nisipul cam prea fin se lipeste de piele foarte repede. Apa marii arata cam ca la noi, dar este curata.

Totusi pentru a vedea o statiune cosmopilita, pentru o plaja superba si apa de vis, recomand Ayia Napa sau Protaras.

Trimis de cami1212 in 04.06.14 22:05:36
Validat / Publicat: 04.06.14 23:09:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 5277 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cami1212); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biserica Sf Lazar - Plateia Agiou Lazarou

Laura2312
[14.06.14 14:21:36]

Buna, te rog spune-mi care este firma de la care ai inchiriat masina online. Ti-a trebuit card de credit ca si garantie? Da-mi detalii privitoare la ce costuri implica rezervarea (inclusiv asigurari).

Multumesc anticipat.

cami1212AUTOR REVIEW
[16.06.14 11:14:35]

@Laura2312: economycarrentals.com - acesta este site-ul. Am achitat online la rezervare suma de 18 euro, ca avans, iar acolo ne-au adus ei masina. Pe site vei completa locul/data/ora la care vrei sa preiei masina si locul de predat.

Eu am achitat toate asigurarile- FULL CASCO, am avut bonus sofer aditional. La un Nissan Micra am achitat 80 euro chirie (cu avans cu tot si asigurari) pentru 4 zile.

Ne-au adus masina cu plinul facut la hotel si am achitat combustibilul la ei, asa ca nu ne-am mai batut capul cu benzinariile. In ceea ce priveste garantia, ni s a blocat pe cardul unuia dintre soferi suma de 200 euro pe perioada inchirierii.

Cam atata. Au fost seriosi, masina foarte buna dpdv tehnic.

Laura2312
[16.06.14 15:37:28]

@cami1212: Multumesc mult pentru informatii!

cami1212, Laura2312
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Larnaca: