ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2014
ÎNSCRIS: 26.07.12
MAY-2013

Sejur placut

Am fost la hotel Posidonio din Perigiali si am fost multumiti de conditiile de cazare si masa. Am apreciat si peisajul care se vedea de pe balcon, si faptul ca am avut internet inclus in pret, dar nu in camera, ci in holul hotelului, unde seara trebuia sa folosesti din plin spray contra tantarilor.

In Perigiali nu exista taverne si magazine, doar un singur magazin alimentar cu strictul necesar si cu preturi nu prea mici, deoarece aici se aprovizioneaza cei care vin cu iahturile pana la debarcaderul din Perigiali, unde se aprovizioneaza si cu carburant.

Pana in Nidri sunt 2km care se parcurg usor pe jos, insa pe marginea soselei destul de circulate, pe o mare parte din drum nu sunt trotuare. In Perigiali exista o plaja mica, cu pietricele, la care se coboara din sosea.

Dar nici in Nidri nu prea e plaja, in mijlocul statiunii este port si faleza, iar la capete exista plaja lata doar de 3-5 m. In Nidri sunt foarte multe magazine si taverne, pe faleza si pe strada paralela cu faleza. Din Nidri este un drum pe carare de munte de circa o ora, pe care se ajunge la o cascada, cam ca si cascada 7 Scari de la Timisul de jos.

In concluzie, hotelul Posidonio este curat, are toate facilitatile, aer conditionat, chicineta, internet, o piscina mica, loc de joaca pentru copii, mancare acceptabila, tv si frigider, personalul e foarte amabil, dar localitatea Perigiali e cam izolata si pustie.

Trimis de dianamea in 03.06.14 20:37:28
Validat / Publicat: 03.06.14 22:18:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Toate insulele ionice, Creta, Thassos, Halkidiki, Grecia continentala

VIZUALIZĂRI: 5761 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.06.14 20:47:13]

@dianamea: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

mircea rpd
[19.06.14 15:29:09]

Daca ai stat in Perigiali, poate ne spui si noua daca ai vazut cumva hotelul Tropicana Inn, avem cazare acolo si nu stim mai nimic de el!! distanta fata de Nidri poate fi strabatuta la pas?

Multumesc mult!

[26.06.16 21:14:58]

@dianamea - buna... poti sa imi trimiti niste poze cu plaja din Perigiali si Nidri? multumesc... daca vrei poti sa le incarci aici [...]-editat WM

dianameaAUTOR REVIEW
[26.06.16 23:07:40]

@dan sorin: Regret, dar nu am poze de pe plajele modeste din Perigiali si Nidri, pentru ca aceste plaje nu au decat cca 3m latime, pietricele pe plaja si pietroaie in apa, cu arici, deci ce poate fi mai rau. Ar fi pacat sa faci plaja in Lefkada pe aceste plaje, cand poti sa inchiriezi masina si sa mergi la plajele foarte frumoase de pe partea de vest, Kathisma, Egremni (nu stiu care mai este situatia acolo dupa cutremurul de asta iarna), Katsiki, Mylos, Agios Nikitas, etc., sau la sud, la Vassiliki.

[26.06.16 23:25:05]

@dan sorin: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[27.06.16 19:17:19]

@dianamea - multumesc oricum pentru sfaturi... intrebam doar din motivul in care nu mergem intr-o zi pe alte plaje sa vedem ce alternative avem... sau mergem pe alte plaje pina la pranz si dupa masa pe plaja Perigiali. noi vom sta la hotel nostos si din comentarii am aflat ca nu e departe Nydri cu tavernele si magazinele... cam 1,5 km...

dianameaAUTOR REVIEW
[27.06.16 20:11:16]

Da, puteti merge la plaja din Perigiali cand nu aveti alta optiune. La Nidri insa chiar nu e plaja, decat una foarte mica in capatul celalalt al localitatii, dupa port. In dreptul hotelurilor din Nidri sunt sezlonguri situate pe iarba. Pana in Nidri mergeti cam 20 minute pe jos, pe sosea, iar in unele locuri nu e nici trotuar. Va sfatuiesc sa mergeti intr-o dupa amiaza la cascada din Nidri, unde se ajunge cam intr-o ora de mers pe jos de la intrarea in Nidri. Se merge pana la cascada printr-un canion, cam cum e cel de la 7 scari de la Timisul de jos.

maria55 †
[27.06.16 20:21:13]

@dan sorin: O alegere foarte buna Nostos! O gazda cum rar intalnesti!

[27.06.16 20:26:49]

@maria55 - multumesc Maria...

dan sorin, dianamea, maria55, mircea rpd
Alte impresii din această RUBRICĂPoseidonio Hotel [Perigiali]: