ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2014
DIN: Rm. Valcea
ÎNSCRIS: 10.06.10
MAY-2014

Flamingo - un hotel de trei stele OK

Am luat din luna octombrie 2013 biletul la acest hotel. Pretul mi s-a parut excelent (250 euro de persoana pentru 7 nopti cu demipensiune, inclusiv transport avion, taxe aeroport, bagaj de cala). Perioada exacta a fost 21-28 mai 2014. Vremea excelenta in aceasta perioada.

In ceea ce priveste hotelul, impresia mea per total este una Ok. La pretul platit, serviciile mi s-au parut bune. Succint, voi prezenta urmatoarele detalii:

Locatie hotel: pe malul marii, toate camere au vedere laterala la mare, foarte aproape de celebra plaja Mckenzie, la cca 5 min, si la cca 20 -25 minute de centrul statiunii (promenada). Foarte aproape de Restaurantul To Varelli, unde se mananca foarte bine meze. Recomand cam un meze la doua persoane, doar daca sunteti foarte infometati, unul /pers. Pret 14 euro/pers. De asemenea, hotelul este aproape de cluburile de pe plaja Mckenzie.

Hotelul este aproape de Lacul Sarat, unde, desi era mai, am putut vedea cca 50 pasari flamingo superbe in libertate, pe care evident ca le-am si fotografiat.

Mancare: - Mic dejun bufet suedez (7.00-10.00) continea: rosii, castraveti, branza foarte buna, cascaval, doua tipuri de mezeluri, masline, portocale, ceaiuri, cafele ness si expresso la dozator, sucuri la dozator, margarina, dulceturi, omleta, carnati, fasole boabe (mancare englezeasca), lapte, iaurt, cereale, fulgi, mulsi, paine alba/neagra cu posibilitatea de a o praji.

- Cina (19.00-21.00) bufet suedez continea: un fel de carne diferit in fiecare seara si urmatoarele garnituri: orez, cartofi aurii, paste, salate diverse, portocale, un pahar de sus sau vin la alegere pentru fiecare persoana.

Curatenie: Se facea zilnic, prosoapele erau schimbate la cca 2 zile.

AC: da - functionabil.

Mijloace de transport: o statie de autobuz in spatele hotelului la cca 400 m facea legatura cu mai multe statii. Pretul cu taxi pana la aeroport cca 12-15 euro.

Personalul: cativa angajati romani, unii erau serviabili, altii nu... depinde in ce toate ii nimereai.

Turistii din hotel: preponderent romani.

Wireless: gratuit, semnal foarte bun.

Atentie, chiar daca unii sustin contrariul, apa de la robinet nu este potabila!

Minusuri: in perioada cat am stat noi, piscina nu era functionala. Sala de mese cam mica.

In concluzie: Mi-a placut foarte mult, iar raportand pretul la calitate, serviciile au fost ok, prin urmare il recomand persoanelor cu pretentii normale. Cei care au pretentii mai mari de la un hotel de trei stele, ar fi bine sa se reorienteze spre unul de 4-5 stele.

Trimis de cami1212 in 03.06.14 12:13:41
Validat / Publicat: 03.06.14 13:43:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 4589 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cami1212); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pasari flamingo in libertate, foarte aproape de Flamingo Beach Hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

Rodel
    [03.06.14 14:28:40]

Am stat al acest hotel tot în luna mai, dar 2011, și mi-a plăcut. N-am reușit să văd păsările Flamingo, pentru că atunci nu erau. Ni s-a spus că ele pot fi văzute doar iarna, în ianuarie- februarie. Ai avut noroc să fie acolo în mai. Când am fost eu, în hotel nu erau decât cinci turiști români, restul de alte nații, majoritatea englezi.

Ar fi bine să scrii un review și despre sejurul în Cipru.

cami1212AUTOR REVIEW
    [03.06.14 22:31:53]

@Rodel: o sa scriu. ms pt sugestie

GabrielaG
    [28.03.15 18:11:45]

As dori sa va intreb daca acel adaptor pentru priza v-a fost dat de la hotel contra cost sau ati lasat o garantie si vi s-a returnat mai apoi?

TLA
    [13.05.16 22:28:13]

Poti sa-mi spui cum e cu prizele, hotelul asigura adaptoare? .

GabrielaG
    [13.05.16 22:30:47]

@TLA - Am scris si eu un articol despre acest hotel. Link-ul este urmatorul in cazul in care doriti sa cititi impresiile mele: vezi impresii

Hotelul asigura adaptoare. Depuneti o garantie de bani si in momentul in care o sa predati adaptorul o sa primiti banii inapoi.

TLA
    [14.05.16 00:15:12]