ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 06.03.08
MAY-2014

Praga oras de vis

Din aeroport -autobuz 119 (Terminal 2) pana la Metrou (capatul liniei C). De acolo e mai simplu sa schimbi metroul in functie de destinatie (hotel). Eu mi-am luat card Praga-4 zile (65 Euro) din aeroport in care este inclus transportul cu toate mijloacele (metrou, tramvai, autobuz, funicular, croaziera 2 ore Valtava, turul orasului cu miniautocar) +Intrari gratuite la vreo 120 de obiective /locatii (bonusuri de la 10% la 60% pentru alte vreo 30 de obiective. Cand l-ai cumparat (cardul), te cam obligi la "alergatura ", pentru a vedea cat mai multe...

Am reusit in 5 zile sa vad cam 80% din ce se putea vizita, dar am scurtat la minim pauzele de masa, cafea, relache, shopping... Dpdv economic, cardul m-a scutit de vreo 30-35 Euro (daca mergeam in aceleasi locuri fara el). Alaturi de card (care nu e transmisibil si nu-l poti folosi decat in intervalul de 4 zile) mai primesti o brosura cu harta orasului, mijl. de transport, obiectivele descrise sumar, orarul fiecaruia, modalitati de ajungere, etc-folositor (in anumite zile si ore sunt inchise pentru public).

Din prima zi am facut turul orasului cu autocarul (prezentare in casca inclusiv in lb.romana) si croaziera ca sa ma familiarizez cu dispunerea principalelor obiective, apoi mi-am facut cate un plan pe zi pentru vizite cuprinzand obiectivele dispuse in aceeasi arie (Mala Strana -ex). La catedrala St. Vitus am avut noroc sa intru si in capela Wenceslas, cu un grup care a avut acces special (foto). As face urmatoarele recomandari:

-faceti-va bagajul cu 2-3 zile inainte de plecare; in preziua plecarii scoateti din bagaj 1/2 din ce v-ati pregatit (in special imbracaminte, incaltaminte, lenjerie, etc)

-studiati cat de cat (macar pe internet) locul in care va deplasati

-pentru Cehia este bine sa plecati cu coroane cehesti din tara, iar acolo sa evitati sa cumparati coroane (preferabil sa achitati cu cardul ce vreti sa achizitionati

-de bere nu puteti scapa in Praga, dar daca tot esti acolo consuma pe cea mai buna - Pilsner Urquell (in oras=1,4 Euro, Supermarket=0,9 Euro)

- dintre tramvaie nr. 22,17,8, 10,5 au trasee care traverseaza Valtava si ai ce vedea pe traseele lor

- ia Cardul Praga - in varianta 2-3-4 zile, si nu vei regreta daca vrei sa vezi majoritatea obiectivelor. Praga poti s-o cunosti in totalitate daca stai cel putin 7-8 zile pe care sa le dedici numai vizitelor.

- nu lua bilete de 24, sau 32 Koroane; mai bine iti cumperi abonament pentru toata ziua (11o k), sau pentru 3 zile (300 k), dar tine minte ca acest abonament trebuie sa-l validezi la urcarea in fiecare mijloc de transport, altfel esti pasibil de amenda (daca ai Cardul Praga nu mai este nevoie sa validezi - doar sa-l ai la tine)

- nu cumpara "lucruri" pe care le gasesti si in tara (chiar daca poate e o diferenta de pret putin in minus), orienteaza-te catre obiectele pe care nu le vei mai putea gasi acasa.

- asigura-te ca ai la tine permanent documentele (de identitate-in special)

- bucura-te de specialitatile cehesti mancare+bautura (chiar daca sunt mai scumpe); cele chinezesti, indiene, japoneze le gasesti si in tara.

- incearca un Masaj Thai pentru picioare (15-30 min) =200-400 coroane dupa 1-2 zile de mers prin Praga. Iti va prinde bine - te "scapa" de durerile musculare acumulate si iti usureaza deplasarile din urmatoarele 2-3 zile.

- pana inveti statiile de metrou si cum sa faci transferul de la Traseul A la B sau C si invers uita-te atent la panourile din statie ca sa nu iei metroul in sensul invers.

-fiecare statie are 3-4-5-6 iesiri diferite la suprafata, asa ca va trebui sa intrebi care este iesirea spre obiectivul dorit; distanta dintre aceste iesiri la suprafata este in unele statii de 1-2 km

- pe scarile rulante (de 3-4 ori mai lungi decat in Bucuresti) de la traseele A-B-C ramai intotdeauna pe partea dreapta- pe stanga trec doar cei care "depasesc"-urca/coboara in viteza

Trimis de dorin_andrei in 01.06.14 19:27:40
Validat / Publicat: 01.06.14 20:36:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 4111 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorin_andrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.06.14 20:07:41]

@dorin_andrei: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Foarte bun, util review de debut - mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare

[02.06.14 11:46:24]

Nu e practic un review ci o colectie de instructiuni utile si pe alocuri gresite. Corectiile principlale mai jos:

1. Autobuzul 119 duce la Dejvicka – statie de capat a liniei A, nu a liniei C. Metroul este foarte bine marcat, cu panouri explicite, si nu exista sanse sa nu vezi unde duce un tunel si nici iesirile aceleiasi statii nu sunt la distanta de 1-2 km. Urmareste panourile si daca chiar nu te descurci, intreaba numai la informatii.

2. In cinci zile nu vezi nici pe departe 80% din ceea ce se poate vizita. Acum depinde cate stie fiecare despre Praga si ce considera ca demn de vizitat.

3. Se poate trai in Praga si fara bere. Dar daca tot esti in Praga, bea o bere artizanala si nu o bere care se poate gasi si in Romania. Merita! Berea Pilsner Urquell nu este nici pe departe cea mai buna bere din Praga si nici macar cea mai buna bere din supermarket.

[02.06.14 12:10:07]

@Pragheza_Gotica: Dă te rog cîteva sugestii unde se poate bea bere artizanală, pentru însetaţii care or ajunge la Praga. Io am auzit numai de U Fleku şi U Kalicha (asta a doua din motiv de Svejk, dar nu ştiu dacă face bere). Altele mai ne-celebre?

Mersi!

Partea mişto a metroului praghez e că se intersectează în triunghi, astfel încît toate liniile se întîlnesc direct, nu e nevoie de mai mult de o schimbare.

[02.06.14 14:47:51]

@abancor: U Kalicha este un exercitiu de marketing, ca de altfel tot ce poarta emblema lui Svejk. Svejk este un personaj imaginar si exista asa cum exista Bula al nostru. Si nu, nu fac propria bere. Cel mai bun lucru la U Kalicha este marketingul.

Doua exemple de locuri unde poti gasi bere artizanala:

1. Novomestsky Pivovar, ultracentral pe o straduta care taie in doua Piata Venceslas. Il gasesti la npivovar.cz/cz

2. Prague Beer Museum este o delcaratie de dragoste la adresa berii. Gasesti aici intre 20 si 36 de feluri de bere la butoi. Majoritatea vin din tara, de la miniberarii de prin sate, si daca proprietarul carciumii nu ar fi venit cu ideea de a le aduce in centrul Pragai, nu le-am gusta niciodata. Poti sa iei bere la halbe mari, halbe mici si "tester" cu 4 sau 8 feluri. Il gasesti nu departe de Ceasul Astronomic, la praguebeermuseum.com

Acestea sunt printre cele mai cunoscute locuri unde se bea bere buna si mai speciala. Sunt bune, sunt in centru, se vorbeste engleza.

Pentru microberarii cu adevarat exceptionale si cunoscute mai ales de cehi, trebuie sa faci cu mine turul berii cand mai vii pe la Praga... : -)

[02.06.14 23:19:03]

Excelente recomandările! Păcat că nu m-am gîndit să întreb înainte să merg la Praga, în ianuarie, cînd am fost cazat aproape şi de una, şi de cealaltă (Beer Museum 2, de la Namesti Miru), pe strada Zitna.

E, dar am nimerit oricum nişte cîrciumi plăcute, inclusiv bere bună (chiar dacă pentru cehi e de duzină), cum ar fi Kozel, sau nişte specialităţi de sezon, cu miere, destul de interesante.

[03.06.14 12:12:33]

@abancor: Acela, pe Zitna, nu este Beer Museum 2 ci o carciuma fara legatura cu Beer Museum.

Kozel este o bere foarte apreciata aici, mai ales cea la tap, si mai ales cea neagra. Si asta in conditiile in care cehii glumesc pe seama berii negre, pe care cica ar bea-o femeile sa le creasca... bustul! : -D

In general carciumile sunt placute aici. Praghezii au cultura carciumii, multi mancand mai mult la carciuma decat acasa. Asa ca vor sa mai vina clientul si a doua zi, si a treia zi... nu au mentalitatea unor restaurante romanesti gen "te jupoi acum ca a doua oara nu te mai prind": -)

Tin minte ca atunci cand m-am mutat la Praga m-a surprins faptul ca era la fel de scump sau chiar mai ieftin sa mananci la carciuma decat sa gatesti acasa. Si asa e si acum. Cine vine la Praga si mananca de la supermarket nu stie ce pierde. Evident ca sub Ceasul Astronomic o sa fie scump, dar sunt multe localuri cu preturi foarte OK.

[03.06.14 15:54:49]

Chiar şi cîrciumile turistice mi s-au părut convenabile ca preţ.

Pe Zitna era hotelul. Beer Museum 2, din ce văd la ei pe site, e în piaţa Namesti Miru, care era la cel mult 10 minute de mers pe jos de hotel, asta am vrut să zic.

dorin_andreiAUTOR REVIEW
[11.06.14 16:54:41]

@Pragheza_Gotica:

- cea mai buna bere e cea care iti place - de gustibus non disputandum

- parerile personale, ar trebui respectate, chiar daca esti "expert Praga" - apropos inainte de a pleca am citit din multele tale reviewri si recunosc ca nu mi-au folosit prea mult...

- incearca sa nu mai dai verdicte, aici fiecare isi spune parerea!

[11.06.14 17:54:07]

@dorin_andrei:

Poti sa-mi explici mai clar in ce mod nu ti-am respectat parerea?

abancor, dorin_andrei, Pragheza_Gotica
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: