ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2014
ÎNSCRIS: 26.07.12
JUL-2012

Vacanta in Zakyntos cu descriere traseu pentru cei care merg cu maşina proprie

Salutare tuturor iubitorilor de Grecia :)

La rugamintile unui priten m-am hotarat zis sa va scriu cate ceva de drumul facut catre Zakyntos in iulie 2012, de hotel si nu in ultimul rand despre insula!

Din Bucuresti am plecat pe la orele 21.30 intr-o vineri seara cu iesire din Ruse pe la 11.45.

Aici am de mentionat faptul ca am luat vigneta pe o luna de la OMV-ul de pe Hristo Botev- m-am abatut max 10 minute de la drum cu tot cu achizitia vignetei. Plata elegant cu cardul la pretul corect.

Am traversat Bulgaria pe traseul Sofia-Kulata, iar la Sofia am ales varianta prin oras cu iesire pe autostrada din nord cu mentiunea ca de aceasta data nu am mai iesit direct pe centura, ci am luat-o pe BD. Dobrinovka care este practic penultilmul bulevard pe stanga inaintea centurii si merge paralel cu aceasta pana la intrarea pe autostrada. Drumul ales a fost ok cu mici denivelari, insa la viteze de pana la 70km/h acceptabil.

Am alimentat dupa Sandanski la benzinaria Shell de pe drepta.

La Kulata am ajuns in jurul orei 6 dimineata unde am oprit ~1 ora pentru odihna, mancare si cafea.

Am pornit iar la drum care pana la Seres si un pic dupa are portiuni bune si medii... se vede ca sunt in criza.

Am intrat pe autostrada si dupa Salonik si am ales varianta sa merg pe coasta de vest. Imediat ce am trecut de intersectia cu autostrada care vine de la Atena am mai oprit ~ 30 de minute pentru tigara si diverse nevoi.

Am iesit de pe autostrada in jurul orei 9 la Ioanina unde am mai facut o pauza de cafea de ~30 min.

Dupa pauza a urmat drumul prin munti cu putine portiuni unde poti depasi... am prins doar cateva camioane care au fost depasite pe rand de masinile din coloana facuta in spatele lor.

Pana in Patra sunt 2 portiuni mici de autostrada fara taxa, drumul este OK insa inainte de Patra este sinuos pe alocuri si dupa atatea orea de condus obositor.

Am ajuns si la pod care prin dimensiunile sale impresioneaza! Este ce mai mare pod pe care am mers pana acum :) ! Trecerea a costat 13.1 euro sau pe acolo...

Dupa pod am mai prins o portiune de autostrada si de drum expres pe care se circula foarte bine si am alimentat motorina cu 1.474 euro- cel mai bun pret gasit de mine... preturile in Grecia variind in perioada 14-23 iulie pe acest traseu intre 1.474 si 1.58 in functire de brand benzinarie si zona.

Dupa ce am iesit de pe drumul express catre Kilini am gasit portiuni de drum in lucru, insa ok.

Ajuns la ferry in jurul orei 13.30... adica pierdut ferry de ora 1 pentru ca nu m-am informat.

Luat ferry de ora 17 si platit 52.1 euro pentru masina + 2 persoane.

Am ajuns la hotelul unde aveam cazare- Plessas Palace din Alykanas in jurul orei 19.

La intoarcere am ales sa revenim pe coasta estica cu mai multe puncte de control. Regret ca nu am oprit la castelul de la Platamonas si al amfiteatrul Dion. Am ajuns pe la orele 19 in Paralia katerini unde am gasit camera la o gazda cu 20 de euro. Am mers repede sa facem o baie in mare si deceptie mare... apa la mal era foarte tulbure si plaja aglomerata si galagioasa ca la noi! seara era foarte animata cu multe restaurante si taverne. Insa nu cred ca a sa mai revin vreodata aici decat tot asa in trecere. Gusturile nu se discuta.

A doua zi am plecat catre Salonik unde am vizitat biserica sf. Dumitru deoarece era biserica si speram sa prindem o slujba la ei. Am mai vizitat portul care acum era in lucrari, turnul Alb, si servit o cafea la Starbuks in apropiere.

Am pornit catre casa in jurul orei 2 pe acelasi traseu cu mentiunea ca la Sofia am ales sa o iau pe centura de sud deoarece in jurul orelor 16 nu cred ca ea o alegere foarte buna sa o iau prin oras si si ajuns acasa (Bucuresti-Sos Colentina cu Fundeni) la 22.30. Am mers mai sportiv deoarece eram odihnit si cu dor de munca :)

Drumuri bune si concediu placut va urez!

Trimis de decebalus in 31.05.14 15:10:24
Validat / Publicat: 31.05.14 16:38:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5993 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (decebalus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Poza de la balconul metalic de deasupra faimoasei plaje cu epava care se vede in multe reclame cu grecia.

[31.05.14 16:37:40]

Bun, util, promiţător review de debut

@decebalus: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Nasshu
[31.05.14 16:55:40]

@decebalus: Bine ai venit in comunitatea AFA!

Am insa o mica observatie - cred ca s-a strecurat o greseala - si ca sa nu ii speriem pe cei care vor sa mearga in Zakynthos e bine sa fie lamurita.

Luat ferry de ora 17 si platit 52.1 euro pentru masina + 2 persoane.

Taxa per Passager Cars este anul acesta ca si anul trecut de 10 euro /cursa, iar cea de pentru pasager adulti de 5,6 euro.

Cum le-ai aduna (dus intors, de doua ori) tot nu da 52 Euro.

Ar f bine de clarificat!

[31.05.14 17:07:16]

@Nasshu: Salut Nasshu, acesta a fost pretul pentru o Astra G hatchback din pacate. A fost cea mai scumpa vacanta in Grecia pentru mine. Chiar am reverificat acum pe google si am gasit in 2 locuri aceeasi suma.

link-urile au fost eliminate conform regulamentului - by webmaster

Posibil sa mai fi scazut pretul in ultima perioada. Am citit pe net ca si motorina ar fi scazut undeva sub 1.4 euro

[31.05.14 17:13:36]

@webmaster: Multumesc pentu intampinare!

Promit sa mai postez impresii despre Grecia deoarece imi place foarte mult aceasta tara!

Am mai fost in Corfu, Lefkada, Thassos si Halkidiki (aici merg in fiecare an cel putin odata in Vourvourou).

Nasshu
[31.05.14 17:24:15]

@decebalus: posibil ca in 2012 sa fi explodat preturile!

Cele actuale si cele din 2013 sunt insa mult mai mici ionianferries.gr/prices.asp. 10 euro masina si 5,6 euro pasagerul adult!

[31.05.14 17:27:08]

@Nasshu: Am avut ghinion clar... am facut acum o rezervare pentru Iulie pentru o masina si 2 persoane si pretul este la jumtate ( (25 de euro!

Insa consider ca a meritat fiecare cent cheltuit

Concediu placut iti doresc !

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.05.14 17:38:29]

Eu in 2010 am platit si mai mult, 38,50 pentru masina si 8,50 de pasager... sper sa scada si in alte parti, pe de alta parte sunt mult mai multe curse zilnic, in jur de 8, fata de 4 pe zi in 2010, cred ca de la concurenta au scazut preturile.

Dabator
[01.06.14 09:20:12]

@Decebalus: Fulminant debut. În plus prin intermediul impresiilor tale am aflat (citind ecourile) că prețurile la ferry au avut scăderi importante ceea ce mă bucură. Poate cine știe, la anul ajung și eu.

Simt că ai multe să ne povestești așa încât sper să citesc cât de curând alte povestiri de ale tale.

Și o mică observație - deși nu este obligatoriu ar fi de recomandat să folosești diacritice în textele tale viitoare.

[01.06.14 20:59:30]

Asta DA ofertă la trecerea cu feribotul în Zakynthos: 5,60 Eur/pers şi 10 Eur/maşină. La întoarcere, transportul maşinii cu feribotul este gratis! Aşa ceva nu am mai văzut până acum, am crezut că este o greşeală, dar nu, este chiar adevărat. Aşa că am şi rezervat traversarea Mării Ionice, în Zakynthos, pentru luna august!

Şi eu care tocmai voiam să îmi petrec vacanţa pe litoralul nostru în acest an! Nu am mai fost la Mamaia de 25 de ani, aş fi vrut să mă bucur şi eu de măreţele realizări de la Mare Nostrum, să văd feericele spectacole de stradă, samba braziliană, carele alegorice, să-l văd pe scenă pe primarul Mazăre defilând în costum de ofiţer SS, "mândru că este român", să revăd Cazinoul, să mă îmbăt cu mirosul unic de alge putrezite, să mă asesz la o masă pe malul mării, să îmi rulez maieul pe burtă, să comand o pulpă de Crevedia şi să beau o bere "Noroc", cu manelele date la maxim! Vise!

Din păcate, a trebuit să renunţ şi în acest an la "visul românesc", mă costă mai mult "taxa de barieră" decât traversarea Marii Ionice cu feribotul!

Soţia mea, însă, vrea neapărat să-l vadă anul ăsta pe primarul Mazăre, "lasă dragă că îl vezi la anu' ", i-am promis eu, dar ea nu şi nu, "Vresau să-l văd anul ăsta, dacă până la anul îl arestează? "

[01.06.14 21:18:08]

@motaneata: nene Motaneata, stiu ca nu putem compara Litoralul nostru cu cel grecesc dar nu fi prea aspru cu Mamaia. Nu toti cei care mai mergem pe acolo suntem manelisti. Eu am gasit intotdeauna atat hoteluri cat si plaje bune. Nu m-a obligat nimeni sa asist la circul lui dom'Mazare, puteam face orice altceva doream. In ceea ce priveste taxa de bariera, eu nu am intalnit asa ceva anul trecut. Mai sunt foarte multe de facut dar ramane, totusi, o optiune.

O seara frumoasa va doresc!

P. S. Astept ecouri gen: "Manelistule! ", "Ai actiuni la vreun hotel in Mamaia, berbecule! ", "Treci la munca, parazitule! "

Va multumesc anticipat!

[01.06.14 21:56:43]

ecou:

@Flaviu: domnul Flaviu, ai actiuni la vreun hotel in Mamaia? ..........

O vara frumoasa va doresc!

[01.06.14 22:26:39]

@motaneata:

Daca ''domnul Flaviu'' ar fi detinut actiuni la vreun hotel, hostel, pensiune, han, camin de nefamilisti, restaurant, crasma, birt, crama, etc... fiti sigur ca ati fi fost demult invitat acolo ''for free''.

Sa aveti o vacanta faina, oriunde va vor purta pasii! In fond, vremea buna si compania conteaza cel mai mult.

Cu stima,

[01.06.14 22:30:02]

@motaneata & @flaviu: Vă rog mult să ne încadrăm în limitele de respect impuse de acest site. Vă invit ca discuțiile off-topic ulterioare să le faceți în privat. Altfel vom fi nevoiți să luăm măsuri administrative.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[02.06.14 05:38:39]

@motaneata: Stiu ca de obicei nu rezervai bilete la ferry dinainte... sa inteleg ca e la oferta pretul respectiv si numai daca faci rezervare acum? Poti sa-mi scrii si pe mail daca ai info suplimentare, nu de alta, dar poate ca pana la urma ne vom cunoaste tot pe meleagurile Eladei...

[02.06.14 11:46:52]

@webmaster98, în ceea ce-l priveşte pe Flaviu, te asigur că nu voi depăşi niciodată limitele. El face parte din trupa prietenilor mei vechi. Pentru el pot să spun doar atât: respect Flaviu!

@johnnyredlabel, Yassu, o filos mou! Ti kanis?

Aşa e, nu prea rezerv din timp feribotul pentru excursiile mele în Ellada, o singură dată am rezervat în avans: când am fost în Santorini. Am rezervat on-line, iar biletele le-am ridicat din port. A fost simplu, ieftin şi comod. La fel şi acum, am prins o ofertă incredibilă, aproape gratis. Apar asemenea oferte din când în când, grecii ştiu cum să ne atragă în insulele lor, ştiu să facă turism, spre deosebire de ai noştri care habar n-au şi mai mult ne fugăresc!

După cum bine ştii, eu unul nu pot fi atras cu hărmălaie, care alegorice şi piţipoance dezbrăcate, pentru mine vacanţa înseamnă cu totul altceva (am mai spus-o). Nu am nevoie decât de un imbold pentru a pleca acolo unde mă simt bine! Oferta de feribot despre care tocmai am amintit, a fost un asemenea imbold. Din păcate, acum oferta nu mai este valabilă, dar poate mai apar oportunităţi asemănătoare.

Te voi anunţă imediat, dacă oferta va reapare şi o voi vedea.

Sper ca frumoasă Ellada să ne potrivească drumurile pentru un uzo de 12 ani şi o Malamatina adevărată (ăla cu buricu-n brîu) !

Până atunci, îţi spun: Geia Sou! (La revedere!)

Sau mai bine îţi spune Panos Kalidis, poate îţi mai potoleşti dorul de Grecia:

youtube

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[02.06.14 13:38:10]

@motaneata: De ce răsucești cuțitul în rană? De abia spre spetembrie cred că mai ajung pe acolo...

Adyta1986, cornelussv, decebalus, Flaviu, motaneata
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Zakynthos: