ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2014
ÎNSCRIS: 26.11.12
MAY-2014
team-building

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Bine, dar nu pe banii tai!

Ca o lamurire pentru titlul ales, sejurul a fost o recompensa pentru activitatea depusa de fiica noastra in cadrul firmei in care isi desfasoara activitatea.

Excursia s-a efectuat cu avionul si cu transfer cu autocarul din Salonic la hotel Xenia Ouranopolis. Dupa un tur de 3 ore al orasului am plecat cu autocarul pana pe bratul Halkidiki Athos unde in jurul orei 19 am ajuns la hotel.

Cazarea a fost facuta in corpul din spate al hotelului, aproape identic cu cel care apare pe booking dar cu un grad inferior de confort (maxim 3*). Primul corp era ocupat integral de rusi care nici aici nu si-au dezmintit prostul renume.

Plaja frumusica dar micuta iar intrarea in apa cu pietre destul de mari. Sezlonguri si umbrele pe plaja cu plata. Piscina interioara si sauna cu plata - 10 euro/persoana,

Mancarea a fost exact ca in comentariile postate pe site-ul booking, adica de slaba calitate, repetabila si fara prea multe variante. Noroc ca ai multe variante (taverne) la o mica distanta de hotel, in oras, unde am avut placuta surpriza sa intalnim multi angajati romani care au fost foarte amabili.

De vizitat nu prea ai ce dat fiind si timpul relativ scurt dar dupa o negociere cu proprietarul unui vas am facut o croaziera in jurul Muntelui Athos pentru fotografierea manastirilor (14.50 euro/persoana).

Ca un aspect negativ, la plecare am fost taxati cu 6 euro (si nu numai noi) pentru o inchipuita consumatie din minibar, desi acesta era zilnic inspectat de un angajat care nu a mai fost de gasit la plecarea autocarului. Asta e, au si ei hotii lor!

Ca o concluzie, daca tineti neaparat sa mergeti la acest hotel, nu luati decat cazarea si aceasta in corpul principal sau bungalow.

Trimis de aricel in 30.05.14 15:03:48
Validat / Publicat: 30.05.14 16:21:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: nei pori, platamonas

VIZUALIZĂRI: 4447 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aricel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 aeronava ATR42-500
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Mixaela
    [31.05.14 00:11:29]

Pacat, daca ati fi fost cu masina personala, zona este superba si sunt multe locuri de vizitat precum Nea Rhoda, Ierissos, Stratoni, Straniki, precum si Stagira cu parcul muzeu al filozofului Aristotel, Olimpiada, cascadele de la Varvara. Cunosc zona perfect, merg de cate ori prind o ocazie pentru a ma plimba prin zona. Oricum au si ei padurea cu uscaciuni.

Am facut plaja unde nu erau pietre si nu se plateau sezlongurile de nici un fel, chiar daca apartinea de hotelul din apropiere, chiar daca erai din afara acestuia, nimeni nu-ti spunea nimic. Plaja era pozitionata cam de la al 3lea dig venind dinspre sat Ouranopoli.

Margareta Maria
    [29.02.16 13:36:09]

@aricel - Ma bate gindul sa mergem anul acesta la xenia...

Am gasit o oferta buna, dar ceea ce ma face sa inclin fata de acest hotel este apropierea de oras.

Nu imi este clar care sunt camererele superior SV renovate (in corpurile mari sau in casute) si nu imi e clar cit de saraca si plictisitoare e masa.

E stiut ca grecii nu sunt atit de darnici precum turcii sau bulgarii, totusi cit de chinuitor poate fi sa nu gasestic ceva proaspat si gustos.

In masura in care se poate as dori o mica detaliere a meselor. Nu mergem pentru mincare, totusi nu as dori sa ma ridic de la masa si sa pornesc in oras ca sa gasesc altceva.

Din cite am inteles sezlogurile nu sunt incluse in pretul vacantei... Se plateste separat, cit, contra unei comenzi de o cafea/suc la bar...

Mi-ar fi util un raspuns cit mai rapid. Multumesc

aricelAUTOR REVIEW
    [29.02.16 20:12:48]

@marga draghici - Buna seara! In primul rand vreau sa nu va lasati influentata de comentariul meu negativ dat fiind excursia tip team building de care am beneficiat. Tocmai din acesta cauza am specificat ca nu a-si alege acest hotel pe banii mei si pentru 7 zile.

Totusi veti vedea ca, impresiile turistilor de pe siteul booking imi cam dau dreptate. Camerele renovate in 2008 sunt cele de la parter si din bungalow. Mancarea ca la o cantina sociala si invariabila. Dat fiind ca noi am fost in extrasezon nu va pot spune daca se inchiriaza selzlonguri contra consumatie.

Parerea mea sincera este sa mai cititi comentariile de pe diferite siteuri si sa va puneti intrebarea de ce ar fi o oferta asa generoasa la acest hotel.

Margareta Maria
    [01.03.16 11:41:27]

@aricel - Va multumesc mult pentru raspuns. Am citit si celelalte comentarii de pe booking... si de accea v-am scris.

Intr-adevar oferta de anul acesta era mult prea convenabila pentru ca sa fie adevarata...

Aveam dubii mari, dar acum chiar mi-a trecut cheful sa merg la Xenia. Multumesc inca o data.

aricel, Margareta Maria, Mixaela