ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2014
ÎNSCRIS: 24.01.10
APR-2014

Coasta de Azur, una dintre minunile planetei

Ne doream de foarte mult timp sa vizitam Coasta de Azur si iata ca in acest an, mai exact in Aprile am reusit sa ajungem. Totul sa facut pe cont propriu, avion, hotel (vezi impresii), vizite pt ca in general excursiile organizate de agentii sant mai scumpe, iar marele avantaj este ca nu esti conditionat de absolut nimic (gen grup, ore de vizita in diferite locuri). Am sa incerc sa va dau mici ponturi pt ca despre Coasta de Azur sa scris destul de mult. Ajunsi in Nisa la iesirea din aeroport gasiti autobuzele cu trasee normale sau cele speciale aeroport-gara sau aeoport -centru etc Preturile difera foarte mult1,5 euro cele normale cu bilet luat de la sofer sau 6 euro la cele speciale pe acelasi traseu dar cu mai putine opriri. In imediata iesire din aeroport exista o casa de bilete si luati cele de 10 sau 20 de calatorii la pret de 1 euro calatoria si folositile la autobuzele normale. Cu aceste cartele puteti merge si la Cannes, Antibes, sau Monaco insa trebuie sa aveti multa rabdare pt ca este foarte aglomerat pe sosea. Ex nisa-cannes cu autobuzul intre 1,45si 2,30 ore iar cu trenul 3,30 euro 20 minute. Trenul este cea mai buna varianta de transport de pe coasta. Trenurile vin cam de 3 ori pe ora sant accesibile au aer conditionat si ajung foarte repede la destinatie. 2 adulti un copil Nisa -Monaco si retur pret 18 euro.

NISA -zeci de autobuze + o linie de tramvai care leaga Nisa de la un capat la altul, promenada frumoasa si foarte lunga cam 10 km, foarte multe zone de shopping, piata Masenna si strazile adiacente. piata de peste, (cele mai ieftine suveniruri le gasiti la magazinele din zona pietei). Urcati la castel in capatul promenadei, daca santeti obositi in stanga scarilor sant lifturi care merg pana la 6-7 seara si sant gratuite. (privelistea de sus asupra orasului... superba, nu ratati cascada). In rest muzee, catedrale bisericii fara numar... Pt masa in zona Garii din Nisa multe restaurante chinezesti bune si accesibile. Evitati masa la fast -food in general la cele cu patroni arabi sau alte natii. Mancarea este un pic mai ieftina dar este execrabilaaaa!

Cannes -cel mai bine se ajunge cu trenul, cu autobuzul noi am facut 2,30 ore pt 20 de km. Loc foarte bun de plaja, foarte aglomerat insa. Zona promenadei foarte frumoasa iar pr shopping magazine de firma multe si scumpe. Pentru plaja nu uitati cearceaf, prosop pt ca riscati sa da-ti 25-30 euro pe un prosop de 20 de lei la noi. Pt suveniruri mergeti in zona veche din Cannes pt ca sant mai ieftine. Am mers la celebrul obiectiv, cladirea unde se tine festivalul de la Cannes... sincer nimic spectaculos, mai frumoase sant palmele imprimate din zona biroului de turism din cannes care se afla in apropierrea covorului Rosu... Acolo palmele celor mai mari actori, cantaretii etc.

Vilefranche sur mer -imediat dupa Nisa, se ajunge repede cu trenul 10 minute, un fost sat pescaresc cu o plaja draguta. Daca vreti sa prindeti loc la plaja trebuie sa veniti dimineata. ora 9 cel tarziu. Pt pranz puteti merge in centru orasului unde sant multe restaurante. Pe plaja exista mancare si sucuri, inghetata dar destul de scumpe. Pe stradutele micului orasel gasiti si market (Casino) de unde puteti cumpara la preturi accesibile.

Monaco (monte carlo) perla coastei parerea mea, este cel mai frumos loc pe care l-am vazut. Am vizitat 2 zile la rand de dimineata pana seara si ma pot lauda ca am vazut o mare parte. Este incredibil cum pot traii uni oameni, ce curatenie, ce respect, ce iti poate oferi un stat in comparatie cu ce avem acasa. Am ramas socat de tot ce am vazut aici, poate mai mult de felul incredibil in care arata un ansamblu de locuinte, sau parcurile din pricipat sau Mall -ul construit in stanca sau stadionul si tot ce exista la subsolulu stadionului (ce facilitati pot avea copii din Principat, sali multifunctionale, bazine, sali de fitness si multe altele. Singurul mic inconvenient a fost ca Principatul era in febra pregatirilor pt formula 1 care a fost duminica 25 mai si tot era un santier. Sus la palatul regal se afla si acvariul si parcul printesei, ,, ,,catedrala, dar si un mic loc pt shooping cu preturi bunicele pt Monaco. Pentru deplasarea prin Monaco puteti merge cu autobuzul, sant cred ca 3 linii sau cu un mini trenulet pe roti care leaga principalele obiective si care costa 8-10 euro pesoana. Puteti face si plaja dar plaja este cu pietricele si nu este nimic spectaculos, ,,, ,,probabil cel mai urat lucru din Principat. Si in principat exista marketuri de unde va puteti aproviziona, un pic mai scumpe dar... asta e doar esti la Monaco. Exista market Casino in zona Portului si Careffour in Mall. Noi am ales cazarea in Nisa pt a fi undeva la jumatatea coastei si a fost un lucru bun. Sant foarte multe de vizitat de aceea recomand sa va documentat temeinic inainte. Chiar si in Aprilie era foarte aglomerat, presupun ca vara este full, iar transportul este super aglomerat, pt cei care inchiriaza masinii... e foarte dificil cu parcarea oriunde pe coasta, deci mai bine cu transportul in comun. Am sa incarc si cateva poze din cele 3000 pe care le-am facut in cele 8 zile. Vacante placute.

NU UITATI -parcul Pheonix din Nisa din apropiera aeroportului, 2 euro intrarea pt adulti, au si o mini gradina zoologica si botanica... etc

Trimis de bogdan 75 in 27.05.14 13:30:49
Validat / Publicat: 27.05.14 15:11:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 7038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 plaja din vilefranche sur mer destul de aglomerata in apriliee

[27.05.14 23:51:57]