ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2014
ÎNSCRIS: 26.03.14
SEP-2011

O săptămână de vis în Kala Nera (Pelion)

În septembrie 2011 am petrecut o săptămână de vis la Kala Nera, în Peninsula Pelion. Satul (al cărui nume înseamnă „ape liniştite”) se află la 18 km de Volos, un port comercial important, loc de îmbarcare spre mai multe insule din Marea Egee şi totodată bază NATO. Probabil că şi din acest motiv Peninsula Pelion este o zonă mai puţin turistică decât multe altele din Grecia, ceea ce se traduce prin mai multă linişte şi preţuri mai rezonabile.

Practic, sătuleţul e o stradă lungă, de o parte aflându-se marea şi plaja şi de cealaltă vilele, tavernele, barurile şi magazinele.

Vila la care am stat, în sistem self-catering, e amplasată într-o pădure de platani de la marginea satului, fiind deci răcoroasă şi pe timpul verii, şi are o pajişte mare şi frumoasă, pe care păşteau vreo doi cai (hobby-ul proprietarului), o grădină cu flori în faţă şi un grătar pe care l-am exploatat din plin.

În fiecare dimineaţă mergeam la debarcader, unde pescarii veneau cu „prada” de peste noapte şi de unde achiziţionam la preţuri aproape ridicol de mici (2-3 euro/kg) peşti proaspeţi pe care îi făceam la prânz la grătar. Un deliciu! Seara mâncam „în oraş”, adică la una din cele 9 taverne, la preţuri – din nou – excelente (câte un aperitiv şi un fel principal - nu peşte! -, plus 2 carafe de vin local cu apă minerală ne-au costat între 20 şi 25 de euro). O surpriză plăcută pentru noi a fost faptul că preparau miel (inclusiv kokoretzi) şi că ofereau „on the house” tsipouro (un ouzo mai alcoolizat, specific Pelionului). De asemenea, aveau două brutării excepţionale, cu nenumărate feluri de pâine şi produse de patiserie. În rest, obişnuitele super- şi mini-marketuri şi vreo 3-4 magazine cu suvenire, adică nimic special.

Chiar vizavi de vila noastră se putea face baie, aruncându-te direct în apă, numai că la mal erau pietre. Plaja propriu-zisă era cam la 500 m distanţă şi nu prea avea nisip, ci era mai mult pământ, lucru care nu ne-a deranjat însă foarte tare deoarece se putea închiria un şezlong fără costuri suplimentare cumpărând o bere/un suc/un café frappé sau orice altceva de la barurile care serveau şi clienţii de pe plajă – o afacere bună!

Se organizează scurte croaziere de câteva ore cu vaporaşe din lemn – noi nu am fost, dar cred că priveliştile sunt frumoase.

Peninsula Pelion se poate vizita cu maşina într-o excursie de o zi. Volos e un oraş frumos, cu o faleză lungă, plină de taverne, cafenele şi magazine (la fel ca cea din Salonic). Pelionul este o zonă muntoasă (iarna se face schi!) şi drumul este destul de dificil dar spectaculos. Am vizitat Makrinitsa, un sat de munte turistic foarte atrăgător. Am făcut o plajă şi baie la Agios Ioanis, pe malul celălalt (estic al peninsulei), dar şi la Afissos, lângă Kala Nera.

Una peste alta, un sejur foarte liniştit, recomandat pentru odihnă şi o cură de soare şi apă.

Trimis de Carmen Ion in 26.05.14 17:22:50
Validat / Publicat: 26.05.14 20:08:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 11634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Curtea vilei in care ne-am cazat

[26.05.14 17:36:23]

@Carmen Ion: fiind primul articol postat, profităm de ocazie pentru aţi ura bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare. Spre exemplu, ne-am bucura să putem citi mai multe impresii despre vila unde aţi fost cazaţi, scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei unităţi de cazare.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[26.05.14 20:18:06]

Neapărat trebuie să ne dai detalii despre vila unde ai stat! Mi-ai făcut o poftă cu peștele ăla proaspăt...

Rodel
[26.05.14 20:56:26]

Mi-amintesc de Volos, pe care l-am văzut în trecere spre port cu ocazia unei croaziere, și am rămas cu impresia unui oraș frumos. De Kala Nera nu am știut nimic până acum. Grecia are multe locuri deosebite, pe mine m-a cucerit definitiv.

[26.05.14 22:26:26]

Rodel