ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2014
ÎNSCRIS: 15.04.10
MAY-2014

Raport calitate/ preţ acceptabil

După ce ne-am luat bilete la Blue Air cu un ecart de 13 zile între sosirea şi plecarea din Paris, am început să căutăm cazare. Ca totdeauna am pus ca filtru apropierea de un mijloc de transport, o zonă cu bistrouri, cu lift sau eventual cameră la parter. Cum sejurul nostru era de două săptămâni am căutat ca în cameră să fie frigider pentru că nu ne permiteam să mâncăm seara la restaurant. Deasemeni aşi fi vrut să nu fiu obligată să servesc micul dejun în hotel, pentru că din experienţa altor excursii, în Paris se serveşte prost şi sărăcăcios. Si suprafaţa camerei era o opţiune pentru că una e să stai 2-3 zile şi să vii în hotel frânt de oboseală doar ca să dormi, - camera poate avea şi 5-6 mp, nu-ţi pasă, - şi alta e, să mergi, să vizitezi de dimineaţă de la opt-nouă până spre şase-şapte seara, să faci un duş, să mănânci ceva şi să te uiţi la TV ca să-ţi reîncarci bateriile pentru a doua zi. În consecinţă camera trebuia să fie acceptabilă ca suprafaţă.

Din cele ce v-am scris până acum, cred că reviewul va interesa segmentul de useri mai coptişori, de peste 55-60 de ani. Aceştia pentru a realiza o excursie reuşită trebuie să aibă şi câteva ore de relaxare în care să-şi odihnească picioarele şi în special doamnele, conducătoare auto, nedeprinse cu mersul mult pe jos.

Am căutat pe bookingcom şi tripadvisor şi am aflat ceeace ştiam de dinainte: hotelurile de trei stele în general nu mai au minibar şi dacă-l au e cât o cutie, camerele sunt de cca 10-12 mp iar mic dejunul costa minimum10 eu/ persoană. Cum în luna mai deja începuse sezonul turistic, preţurile chiar la hoteluri modeste începuseră să urce spre 100 eu/ noapte sau peste.

Citisem pe afa despre apartamente de închiriat. Imediat mi-am dat seama de avantaje, aşa că fără să stăm mult pe gânduri am făcut rezervare pentru un studio la Appart´City La Villette, 2 stele, Paris, bulevard Jean Jaures, pe baza următoarelor criterii afişate pe hârtie ca text sau foto: lift, apă caldă non-stop, cameră cu suprafaţă de 20 mp, chicinetă, plită cu două ochiuri electrice, cuvetă, veselă şi vase de bucătărie, microunde, dulapuri, duş, amplasament la gura de metrou şi o staţie de autobuz în apropiere, restaurante, braserii şi un Monoprix la 100 m. distanţă. Ăla e! Pretul era convenabil 85 eu/ noapte. Nu mai erau decât două camere libere (aşa afişează toţi ca să te prindă) aşa că am făcut reţinerea în care la observaţii am trecut că doresc parter, mi-au oprit banii de pe card, mi-au dat un bonus de 5 eu/ noapte şi m-am culcat pe o ureche.

Cu câteva zile înainte de plecare încercând să descifrez împrejurimile, mi-au căzut ochii pe comentarii. Dezastru! Scor 5.9 din 10. Se reproşa murdăria, întreruperea sau lipsa apei calde, nefuncţionarea liftului, recepţia închisă mai tot timpul, ce mai, înafară de locaţie, totul era descurajant. Erau şi câteva comentarii favorabile dar în marea de nemulţumiri puteai crede că erau făcute la intervenţiile hotelului.

Acum, ca să vă ţin în suspans, să vă prezint câteva generalităţi. Appart´City e un lanţ hotelier răspândit în Franţa şi Belgia şi care numai în Paris are 12 unităţi, majoritatea amplasate în banlieuri, adică zona 5-6 de taxare a metroului. Dintre ele, cel pe care l-am luat era cel mai central, la o distanţă de 5 minute de mers pe jos până la Cite de la Science şi zece minute de salile de spectacole Zenith sau Geoda 3D. Linia de metrou care îl deserveşte este numărul 5, staţia Ourcq (un canal al Senei) care are corespondenţe cu toate celelalte linii de metrou în staţiile Gare du Nord, de l´Est, Republique şi Bastille. Autobuzul 60 al cărui staţie se afla la 50m de hotel, schimbat cu ce trebuia şi unde trebuia te ducea la Luvru, Opera Garnier sau hotel de Ville fără a mai fi nevoit să urci şi să cobori zeci de trepte la metrou. Politica sistemului de apartamente este una de self-service. Recepţia are orar de funcţionare 8-12.30 şi 15-20 cu duminica închis, aşa că dacă veneai înafara orelor de program şi mai ales în weekend se complica situaţia. Când ajungeai trebuia să dai un telefon şi după un timp venea cineva să te primească. La intrare în bloc formai un cod care-ţi era comunicat prin SMS în ziua sosirii. Pentru securitate acest cod se schimba în fiecare lună. Dacă plecai înafara orelor de program, cum a fost cazul nostru, am lăsat cheia în cutia de scrisori cu numărul camerei. Acum e acum! Afară-i vopsit gardul dar înăuntru o fi leopardul?

Am sosit cu un shuttle privat de la aeroportul Beauvais situat la 85 km de Paris, comandat din ţară şi al cărui cost era mai mic decât al unui taxi dar mai scump decât la shuttle public care te lăsa în Porte Maillot în capătul celălalt al Parisului. Vă voi explica în alt review de ce diferenţa de preţ a fost acceptabilă. ˝Orice dragul meu dar să nu trag bagajele după mine, să le urc şi cobor prin metrouri şi autobuze˝. Am ajuns pe la 12, recepţia era deschisă şi un domn amabil ne-a pus la dispoziţie o cameră la parter.

Hotelul are 85 de studiouri (garsoniere) şi apartamente de două camere. Studioul nostru părea o cameră curată, numai că mocheta deşi proaspăt aspirată era tare îmbâcsită. S-ar fi cerut înlocuită sau măcar spălată mecanic. Camera de 20 mp mi-a făcut impresie bună. Aşternutul era foarte alb, numai că pe pat nu era cuvertură, ceeace este total neigienic. În 12 nopţi a mai fost schimbat odată. Ne aşteptau şase prosoape albe pe care le-au schimbat spre sfârşit. Menajera era obligată să aspire şi să facă curat săptămânal iar dacă voiai suplimentar, te costa 40 eu.

Frigiderul funcţiona foarte bine şi era cât un Artic de mărime medie. Datorită lui am salvat 30-40 eu pe seara la braserie şi 20 eu micul dejun la hotel. Ne-am aprovizinat la Monoprix cu şuncă, ouă, brânză, fructe, roşii, somon fume, iaurt, pâine şi ne-a costat 10 eu micul dejun şi seara pentru două persoane, cafeaua fiind adusă de noi şi mâncând ca acasă. În cameră era o masă destul de mare cu două scaune şi un fotoliu. Prânzul îl luam în oraş, pe unde apucam,plat a jour şi în medie ieşeam cu 35-40 eu două persoane. Serveam un aperitiv sau supă, un fel principal, un pahar de bere de 250 ml şi o cafea allongee.

În cameră era o masă destul de mare cu două scaune şi un fotoliu. Sub pat era pliată o saltea groasă probabil pentru o a treia persoană. În cameră era o masă destul de mare cu două scaune şi un fotoliu. Aveam la dispoziţie saci cu şnur iar gunoiul îl duceam singuri la ghenă. Din cele două plite electrice funcţiona numai una dar nu venisem să gătesc altceva decât cafea, ceai şi ouă fierte. Dulapul cu veselă avea de toate minus ce era mai important: ibric de făcut cafea şi căni mari. Aveau o cafetieră dar nu funcţiona şi cum era sâmbătă şi nu puteam răbda până luni când ar fi venit electricianul am cumpărat cu 5 eu un ibric. Cafeaua am băut-o în castronelele de supă.

La baie era montat duşul dar lipsea cabina. Panta de scurgere era mare şi gresia mată aşa că nu a fost problemă să ne spălăm sau să alunecăm. Ca la multe alte hoteluri lipsea dom´le o savonieră lângă duş şi nici nu aveam cosmetice aşa că pentru a mă spăla pe cap am cumpărat un Pantene pe care l-am adus acasă.

Fiecare apartament avea centrală proprie aşa că cei care au scris că nu au avut apă caldă şi căldură nu au ştiut să umble cu centrala care se afla într-un dulap.

Spaţiile de depozitare au fost încăpătoare dar a trebuit să insistăm să ne mai dea câteva cuiere în dulapul de haine. La plecare trebuia să lăsăm plita şi cuvetele curate având la dispoziţie bureţi şi detergent lichid. No problem. Televizorul plasmă avea ecran destul de mare şi prindea vreo 30 de posturi franţuzeşti. TF2, Arte şi M6 erau preferatele noastre dar în general emisiunile erau la fel de proaste şi aveau acelaş format cu ale noastre. Pereţii erau bine izolaţi fonic. Exista legătură Wireless.

Cartierul este destul de bicolor, aici locuind parizieni, emigranţi din Europa şi negrii dar nu asiatici sau magrebieni care stăpânesc alte arondismente. Poate pentru că în tinereţe am cutreierat ţara cu cortul şi mai în urmă în lume, am nimerit în locaţii diverse, nu mi-am stricat concediul cu nervi din cauza lipsurilor de mai sus.

Dacă aşi recomanda şi altora hotelul? Depinde de opţiuni, de pretenţii şi de toleranţă. La banii respectivi 80 eu noapte cred că am avut o locaţie bună (acum, pentru 25 mai deja a fost afişat preţul de 109 eu/noapte).

Noi, care nu suntem snobi dar nici nu ne putem acomoda cu orice mizerie, fiind profilaţi pe vizite, am reveni fără ezitare acolo din cauza facilităţilor enumerate şi în primul rând al legăturilor bune cu tot Parisul.

Nota pe care i-aş acorda-o? Între 7.5 şi 8.

Trimis de Michi in 20.05.14 16:57:01
Validat / Publicat: 20.05.14 18:35:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1640 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Staţia de metrou Ourcq în faţa aparthotelului.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 64.90 EUR pe cameră

abancor
    [21.05.14 11:57:57]

Aș zice că o asemenea cazare e utilă și celor însoțiți de copii mici, nu numai celor trecuți de 60 de ani. Cînd am vizitat Parisul, fiica noastră avea 5 ani și am ales tot un apartament hotelier, la care reveneam pentru 2 ore în fiecare după amiază. În plus, și seara eram destul de devreme în cameră, și, fiindcă nu ne puteam culca la fel de devreme ca ea, pica foarte bine faptul că aveam o sufragerie unde să ne petrecem timpul la televizor, citind, la o bere etc. Forma asta de cazare are avantajele ei pentru destule categorii de turiști.

Din păcate, la Paris și apartamentele de acest gen sînt scumpe dacă vrei să stai mai în centru. Și văd că se tot scumpesc. La apart-hotelul în care am stat acum 6 ani (situat excelent, pe malul Senei, în centru), astăzi prețurile sînt duble, sau chiar mai mari (m-am uitat de curiozitate). Cred că e de vină concurența din partea turiștilor din țările cu economii emergente. S-au îmbogățit rușii, chinezii etc. și nu mai e loc și de noi.

abancor