ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2014
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    MAR-2014

Rafting pe TRISULI

Hopa tropa, hopa tropa, sus in autocarul nostru, desigur dupa masa de dimineata care consta in multe oua gatite in fel si chip, plini de energie si de magneti de frigider vanduti de catre o turma de copilasi pe langa poarta hotelului. Ne-am minunat ca autocarul stralucea de curatenie, fusese spalat de copilasii cu pricina cred ca noaptea ca altfel nu imi explic…am primit si sticla cu apa pe care o primeam zilnic la urcare si am pornit in tromba catre urmatoarea noastra destinatie. Drumul a durat multe ore…din nou…pe acele strazi cu o singura banda pe sens numite pompos ”autostrazi”, pline de camioane, scutere si copii mergand spre scoli. Am cantat, am povestit, am spus bancuri si timpul a zburat usor. Iata ca autocarul nostru intra deodata pe marginea soselei aglomerate, intr-o mica parcare prafuita langa o cabanuta inconjurata in arbori de banan. Coboram, intram in cabanuta, si deodata o alta lume apare in fata noastra. Departe de zgomotul soselei, in fata ochilor nostri se de deschide o panorama impresionanata asupra raului Trisuli (nume usor de tinut minte pentru ca suna ca trei sule pe moldoveneste!), un rau involburat, cu plaje de nisip fin, cu bolovani imensi rosi de curenti, langa care niste baieti construisera acest centru pentru rafting dotat cu bucatarie unde am si mancat de pranz foarte bine, delicioasa mancare nepaleza. In cadrul centrului de rafting erau si cateva casute cu 2 paturi si corturi unde se putea dormi peste noapte, o piscina simpatica inconjurata de banani si alte plante, foisoare din papura si un mic bar pe plaja. Am fost invitati sa ne luam vestele de salvare si echipamentul – care era de foarte buna calitate si nou- si am cunoscut capitanii de barca. Erau niste baieti tare simpatici, printre ei iesea in evidenta un baiat care semana izbitor cu creatura numita Romeo Fantastic, autointitulatul “Regele la sex”, doar ca era pe jumatate cat el, micut si subtirel. Trebuie sa va spun ca ne-am amuzat copios pe seama lui, saracul nu stia de ce radem de ne tavalim pe jos cand apare in raza noastra vizuala. Eram multi, atat de multi ca am umplut 3 barci mari. Am coborat pe plaja unde trebuia sa ni se faca instructajul de baza. Am luat barcile si am inceput instructajul. Nu stiam ca bancutele de pe mijlocul barcii folosesc doar pentru a nu se rupe barca, de fapt oamenii stau pe margine ca sa poata vasli, doar lasii stau pe bancute! Si asa functioneaza treaba: capitanul sta in spate si spune, vaselste dreapta! vasleste stanga! si atunci cei din dreapta sau din stanga trag tare… cand vine apa periculoasa striga, sari in barca! Si toti trebuie sa ne ghemuim in fundul barcii cu vaslele stranse bine in mana. Mai e o varianta cand toata lumea trebuie sa vasleasca tare inainte sau inapoi. Ne insoteau si 4 baieti cu cayak, pentru situatii de urgenta! Cayak-urile erau tare instabile, ni s-a spus ca in cazul in care cadem din barca sa tinem picioarele sus ca sa nu ne agatam de pietre si sa prindem cayakul din fata cu picioarele in sus ca sa nu il rasturnam. Buuun, instructaj facut, instructaj prieceput, instructaj repetat, pornim in marea aventura care a durat cam 2 ore in viteza maxima!

Toata lumea inainte cu fortaaaaaaa, striga capitanul, iar noi dadeam totul din noi ca sa vaslim. Vasleste stangaaaaaa…... bam bam bam…partea stanga se strofoca de mama focului, in timp ce dreapta admira peisajul…. vasleste dreaptaaaaaa…... iata ca si stanga admira peisajul magnific. Cand in fata noastra apare un “rapid” (asa se numesc bulburucii involburati in care intri cu viteza maxima si trebuie sa te strofoci ca sa nu te pocnesti de stancile itite periculos si taios din apa), noi intram in panica vazand o imensa stanca spre care ne indreptam cu 100 la ora. Capitanul urla, vasleste stangaaaaa…tareeee…. vasleste dreaptaaaaa …tareee…... ghemuiti in barcaaaaa…. si noi ingroziti si urland cat ne tineau bojocii, ne aruncam intre bancute ciocnindu-ne genunchii de colegul de alaturi (barca fiind mica!!!) Valuri uriase se napustesc peste noi din toate partile, barca se roteste si se invarte ca un carusel dupa care se pravaleste cu varful drept in jos catre fundul bulboanei furioase si suntem acoperiti de ape pentru o secunda. Tic tac, tic tac, dupa momentul de cadere drept in jos, deodata botul se ridica drept in sus si barca sare catre soare ducand cu ea urletele noastre direct catre nori. Iesim triumfatori din spume. Uraaaa!!! Din piepturile noastre ude iese un strigat de victorie! Valuri de adrenalina de invadeaza chipurile si sufletele! Prima impartasanie din apa raului a fost luata cu success! Punem vaslele la mijloc si facem un strigat de victorie! Am trecut primul rapid, de intensitate 4! Cel mai periculos rapid este de intensitate 6 dar pe Trisuli, maximul este 5. Mai avem o gramada de rapiduri de diverse intensitati si toti abia asteptam sa le infruntam. Plini de energie le luam rand pe rand in maxima viteza, ba chiar, dupa ce devenim noi experti, facem concurs intre barci. Nu cred ca m-am mai distrat asa de bine vreodata! Am ras, am urlat, am infruntat primejdii si bulboane, am vaslit de mama focului, am inghitit din apa Everestului, am admirat peisajul de vis, am respirat aer curat si inimile ne-au pompat puternic din cauza adrenalinei. Spre final, cand mai aveam doar vreo 2 rapiduri de infruntat am ajuns la o portiune lina a apei si ni s-a spus sa sarim sa facem o baie. Ne-am executat si am avut privilegiul de a inota in aceasta apa minunata care ne-a oferit botezul Nepalului. Era si o plaja cu nisip fin alaturi si am facut acolo o poza de grup dupa care am pornit din nou in aventura pentru a finaliza traseul.

Daca vreodata ajungeti acolo, sa nu cumva sa ratati raftingul. A fost una din cele mai frumoase aventuri din viata mea! Sa nu va fie teama, nu trebuie sa fiti cunoscatori, veti fi scoliti si supravegheati cu atentie de baietii astia inimosi si veti avea parte de aventura vietii voastre! RECOMAND!

Ne-am schimbat in autocar de hainele ude si am pornit in continuare catre o alta aventura de neuitat, cu elefanti, rinoceri, crocodili si multa jungla, in parcul national Chitwan

rog webmasterul sa adauge urmatorul film

Trimis de buterfly* in 20.05.14 13:09:01
    Validat / Publicat: 20.05.14 17:52:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 2136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 astia suntem noi pe plaja cu steagul Romaniei

[20.05.14 17:51:46]

[20.05.14 18:02:59]

@webmaster: multumesc webmaster

[21.05.14 01:26:00]

maaaai, ce-i panarama asta aici?

unde sint ecourile cititorilor care nu au muncit ca mine pina la 1 noaptea?

fata mea... am citit, m-am dat inapoi si am mai citit odata... si iar odata si tot n-am inteles. n-am inteles cum sa stai in apa cu picioarele in sus? asa cum stateam eu la delfini cind instructorul imi zicea sa inaintez si mie mi se sculau picioarele si nu puteam avea o pozitie verticala in apa? de a trebuit sa vina Antonio (fa freddo) sa ma insface de spatele vestei ca sa ma tina in pozitia "drepti"?

detaliaza-mi faza asta ca cine stie cind o sa am nevoie de ea si daca n-am inteles-o...

mai departe, cind era sa te intreb daca sinteti inotatori profesionisti, m=ai lamurit pe la sfirsit ca erau si din aia toba la inot, ca mine.

alta intrebare. cu ce ati facuut poza de grup? de unde camera in incalabaceala aia? unde ati lasat bagajele si cind le-ati recuperat? ca doar nu v-ati invirtit inc cerc de ati ajuns la autobuz... sau era un hidrobuz...

pentru excursiile astea ati platit extra sau au fost incluse in pret?

NU mi-a placut muzia.rock nepalez? unde-i firiri-ul meu?

na,ca l=am cautat pe youtbe si l=am pus la prietenele mele pe FB si cintam...i=am zis uneia ca daca asculta asta se viseaza pe plaja in Dominicana.

[21.05.14 07:23:39]

@adri-nico: pai cu picioarele in sus stai pe spate... hihihi... te tine vesta de salvare oricum, ai vazut si tu cu Antonio ala ca vesta te tine oricum rasturnata.

chiar daca nu stii sa inoti e ok. Daca te prindeai de cayak altfel decat din fata si cu picioarele riscai sa il dai peste cap si sa aveti probleme amandoi. Asa daca il tii intre picioare in timp ce tu stai pe spate... hihihi... te poate conduce lin catre mal

Poza am facut-o cu o camera profesionala, aveau vreo 2 baieti din grup asa ceva, din alea care se pun pe casca si poti sa o bagi si sub apa.

Bagajele au stat mereu in autocar. am avut cu noi un rucsacel pregatit decuseara cu oarece haine de schimb ca stiam unde mergem.

Distractia a costat 45 de dolari de caciula dar a meritat fiecare banut

Pai nu pot sa pun mereu firiri ca se plictiseste audienta de el, am mai pus si altceva. Muzica nu e cine stie ce dar filmul e cam ce am facut noi acolo.

Michi
    [21.05.14 22:30:33]

În pădurea de reviewuri postate pe afa, nu le poţi citi pe toate şi deliberat sari pe cele la ale căror destinaţii ştii că nu ai să ajungi. Începuse să-mi devină familiar numele de Buterfly, în dreptul unor reviewuri cu denumiri ciudate. Am mers la începutul serialului şi imediat m-a fascinat noutatea informaţiilor.Apoi a urmat Everestul şi chiar dacă nu l-aţi urcat, aţi fost în context. Este extraordinară experienţa voastră şi nu pot să vă doresc decât să continuaţi tot aşa cu destinaţii necunoscute de majoritatea dintre noi. Felicitări!

[21.05.14 23:19:47]

Fiririiiiiiiiiiiii! unde sint elefantii?

[21.05.14 23:22:13]

@Michi: ma bucur ca am reusit sa iti starnesc interesul chiar daca nu iti doresti sa ajungi acolo. Poate prin intermediul povestirilor mele patrunzi cat mai bine in lumea asta noua si fascinanta, cel putin asa am simtit-o noi.

Ma bucur ca iti place si te astept cu noi povestiri.

Multumesc pentru aprecieri

[21.05.14 23:24:23]

@adri-nico: acum i-am incarcat! Asteptam validarea. Vine vineeee, calda caldaaaaa...

[22.05.14 01:25:04]

@buterfly: nu ma-m culcat, astept validarea. e 1 jumate. ) si cint... ghici ce?

[22.05.14 10:08:40]

@adri-nico: vai, sper ca nu ai stat treaza toata noaptea! abia azi pe la 10 a fost validat articolul. Te-ai indragostit de firiri ca si noi!

La urmatorul articol am ales special pentru tine tot muzica traditionala nepaleza, chiar din zona chitwan. Sper sa iti placa, are si videoclip.

[22.05.14 15:34:05]

@buterfly: Draga mea, esti foarte prost informata. Articolul s-a validat mai de dimineata, intre 7.30 si 8 ca eram calare pe laptop si am deschis, am ascultat clipul si am inceput sa lucrez. Nu am citit decit introducerea... restul diseara. De asteptat n-am asteptat decit pina pe la vreo 3 noaptea... firirind intr-una... cam asa inchei eu ziua de munca. )

Apropos, melodia de la elefanti nu e chiar asa frumoasa ca Firiri...

adri-nico, buterfly*, Michi
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nepal: