ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2014
DIN: Rediu, Neamt
ÎNSCRIS: 26.06.10
MAY-2014

Welcome to Heaven

Nu stiu ce inseamna pentru voi notiunea de rai, dar noi l-am descoperit in Protaras, Cipru.

Dupa ce in februarie, in extra sezon, am vizitat Larnaca si Aya Napa, ne-am promis ca vom reveni in Cipru atunci cand va fi mai colorat, mai insorit si mult mai animat cu turisti. Iata de ce, in fiecare seara cand ajungeam in fata calculatorului, prima actiune era sa verificam preturile biletelor de avion pentru Larnaca incepind cu 1 mai. Uite-asa am gasit si chilipirul: 430 lei zbor dus-intors pentru 2 adulti, cu Wizz Discount. Mai stai pe ganduri? Rezerva, plateste si cauta cazare!

Aici a fost mai greu sa ne hotaram, in Larnaca am stat in iarna, ramanea de decis intre Aya Napa, Limasol sau Protaras. Cum Aya Napa o vizitasem intr-o zi, ce-o fi in Protaras? Am citit tot ce s-a gasit pe net si am ales o cazare acolo (va povestesc in alt review).

Statiunea e la vreo 60 km de Larnaca, autobuz de la aeroport in oras, statia Nikolaides, in fata politiei (1,5 euro) si schimbat cu autobuzul 711 pana in Protaras (1,5 euro). Desi am avut ghinionul sa ploua 3 zile din cele 4, impactul vizual a fost pozitiv inca de la inceput. Hotele relativ noi, albe, impecabile, plaje cu nisip fin, sejlonguri si umbrele albastre in ton cu nuantele Mediteranei ne-au surprins in mod placut. Palmieri, arbusti exotici si o multitudine de flori viu colorate, o adevarata hrana pentru suflet, ne incantau de fiecare data cand coboram spre plaja sau ne plimbam pe faleza.

Cea mai renumita plaja, Fig Tree Bay (Plaja Smochinului), si-a castigat pe merit blue flag-ul. Nu cred ca am mai vazut in alta parte, poate doar in Thassos, atatea nuante de albastru, verde, smarald, turcuaz combinate in asa fel sub razele soarelui sau sub nori.

Statiunea era populata in mare masura de turisti englezi, linistiti si civilizati, iar vreo 30% era cei nelipsiti oriunde ai merge, rusii. In toata statiunea vei gasi vorbitori de engleza negresit, liniste si o curatenie desavarsita, chiar si la toaletele publice. Cipriotii sunt foarte relaxati, calmi, tipic mediteraneeni.

Intr-una din dupa amiezi am vizitat biserica Sf. Ilie, situata pe un deal, vizibila din zona Mc. Donald's. Panorama asupra orasului de acolo este uluitoare, nu se pot descrie in cuvinte imaginile. Accesul se face pe niste trepte sau pe o carare montana. Locul este plin de pisici prietenoase.

Intr-o alta zi, in ciuda ploii, am luat autobuzul 102 spre Capo Greco, din statia de autobuz mergand cca 2 km pe jos. Capo Greco este o rezervatie naturala unde marea se izbeste de stanci sculptate in diferite si fascinante forme, cu grote si piscuri ametitoare. Cu toata ploaia, marea ne-a chemat la o baie, iar noi n-am rezistat bine-nteles tentatiei si ne-am desfatat in valurile inspumate. Ne-am hotarat cu greu sa ne despartim de acest loc minunat, dar ploaia a fost hotaratoare. Salvarea a venit de la un localnic care ne-a luat cu masina de pe drum si ne-a dus pana langa hotelul nostru. A fost foarte amabil, pe drum am conversat si ne-a spus ca asa o ploaie este ceva neobisnuit pentru luna mai.

Ne-am indragostit de aceasta locatie, iar la anul cu siguranta vom reveni, de aceasta data pentru 7 zile, caci sunt multe locuri minunate de descoperit si de vazut.

Las imaginile sa completeze review-ul meu si sper ca v-am oferit o idee pentru un concediu relaxant intr-un colt de rai atat de aproape de noi si relativ ieftin.

Daca pana acum mergeam in concedii all inclusive, de cand am mers in Grecia ne-am indragostit de peisajele mediteraneene si de concediile petrecute in explorarea altor taramuri.

Trimis de vera77 in 18.05.14 15:58:27
Validat / Publicat: 18.05.14 18:19:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU. A mai fost în/la: Larnaca

VIZUALIZĂRI: 3344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vera77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prima plimbare pe faleza impecabila, amenajata din lemn

vera77