ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2014
ÎNSCRIS: 04.07.10
APR-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 şi 10

Hotel pentru Disneyland

După ce anul trecut am fost la Paris (vezi impresii) tot pentru o săptămână şi tot în Aprilie, dar fără copii, anul acesta am revenit pentru Disneyland în formaţie completă. De aceea, am preferat să luăm un hotel mai bun, după ce anul trecut am stat la Ibis Genevilliers în nord vestul Parisului.

Hotelul este unul de 4 stele si se afla in estul Parisului, spre Disneyland. Am plătit tot sejurul în avans pe internet cu cardul şi nu au fost probleme, deşi am ajuns destul de târziu de la aeroport. O cameră dublă cu pat suplimentar, fără mic dejun a costat 650 e pentru o săptămână. Am considerat că e un preţ bun pentru Franţa, mai ales că noi ne-am hotărât anul asta în pripă, cu aproximativ o lună înainte.

Ca mijloc de transport în comun se utilizeaza RER 1, linia roşie, la statia Noisy le Grand Mont d´Est. Hotelul este foarte bun pentru cei care au venit pentru Disneyland. De la această staţie mai sunt inca sase pana la Marne la Valee-Disenyland, staţia finală a RER 1. De altfel, în hotel erau mai multe familii cu copii venite pentru parcul de distracţii. În hol chiar se vând bilete de intrare pentru Disneyland. Personalul este destul de amabil şi tânăr. Nu a făcut niciunul grimase auzind că suntem români. Este adevărat că le-am vorbit doar în franceză, dar am observat că se descurcă şi în engleză. Însă ca peste tot în Franţa limba lor e de bază.

Hotelul este construit în stil modern şi face parte dintr-o clădire mai mare care mai conţine spaţii de birouri dar şi cu un hotel Ibis din acceaşi reţea Accor ca şi Novotel. În total sunt 10 etaje şi două lifturi. Camerele sunt însă cam micuţe dar de ajuns pentru o familie cu doi copii, cum am fost noi.Intrarea în cameră se face pe bază de cartelă.Baia e cu duş, iar toaleta este într-o cămăruţă separată de duş. La intrare este un cuier. În cameră este un televizor LCD, un minifrigider şi un telefon. Mai există şi un aparat de încălzit apa, pahare de plastic şi de carton, plicuri de ceai şi de cafea. Toate acestea sunt incluse în preţ şi se schimbă mereu după consumare. În cameră mai este şi un dulap mic cu sertare şi două scaune. Acolo am găsit şi o mini trusă de aţă şi ace de cusut. Camera nu are însă balcon şi nici aer condiţionat.Vara cred ca e cam cald,pentru ca noi mai deschideam noaptea geamul.Geamurile sunt din termopan şi se pot deschide, dar nu şi în poziţia oscilobatant.Camera nu are balcon.

În cameră sunt doar două veioze şi un neon deasupra mesei.Nu este nimic de iluminat pe tavan,aşa că seara e destul de întunecată.Lumina la băi se aprinde din interior,aşa că mereu eram tentaţi să apăsăm pe întrerupătoarele de pe hol şi stingeam astfel lumina.

Deasupra mesei sunt şi două prize libere.Într-una era pus fierbătorul de apă al hotelului,dar noi îl scoteam şi aveam astfle două prize.

Curăţenia se face zilnic şi destul de bine. Problema e că de pe la 9 dimineaţa încep să tot vină în cameră: una să schimbe prosoapele, alta să aducă plicuri de ceai sau pahare, alta să facă paturile. De aceea noi mai puneam în câte o zi semnul Do not disturb, care era luat în seamă.

Hotelul este dotat şi cu restaurant şi bar. O bere la pahar de 250 ml costă 5,5 e. Micul dejun nu este obligatoriu, ceea ce mie mi s-a părut a fi un avantaj important. Acesta costă 15 e/om şi e destul de sărac din ce am văzut. Noi nu am luat niciodată micul dejun la hotel. Şi preţurile pentru felurile principale de la prânz sau cină sunt destul de mari 12 e, 15 e, 22 e. De aceea nu am mâncat deloc la hotel niciodată.

În hol pe lângă bar există un loc de joacă pentru copii, două calculatoare, un Xbox precum şi o cameră pentru bagaje.Tot în hol e şi un stand de ziare,care sunt gratis.Într-o seară am luat Le Monde,în alta New York Times-ediţia internaţională.

De menţionat că atât în camere cât şi în hol este internet wireless destul de bun. Logarea se face printr-o pagină a hotelului care apare la fiecare deschidere a browswerului. Se cere numele de utilizator care trebuie să fie al celui care a plătit sau s-a înregistrat.

În apropiere trece autostrada Est, dar cu geamul închis nu se aude zgomot. Mai mult, de pe geam seara se vede în depărtare Turnul Eiffel luminat.

Hotelul este dotat şi cu o piscină mare, exterioară care funcţionează doar vara. Am observat că există şi o parcare subterană, iar taxa este de 15 e/zi.

Un alt avantaj al acestui hotel este şi faptul că la aproximativ 200-300 m se află două mall-uri care au multe magazine şi un Carrefour. De altfel staţia de RER este în al doilea mall. Cele două mall-uri sunt unite, iar în ele găsiţi printre altele: H&M, C&A, Zara, Camaieu, Marionaud dar şi magazine cu jucării şi restaurante. Există şi fast food-uri dintre care aş aminti Mac Donalds, Subway. Unele magazine se închid la 8 seara iar altele şi Carrefour-ul se închid la 9 seara. Pentru noi asta a fost foarte important pentru că la întoarcere de la Disenyland opream pentru cumpărături. Partea bună este că sunt câteva fast food-uri în mall care sunt non stop.

În prima seară din staţia de RER de aici noi am luat abonamente de o săptămână pentru toate cele cinci zone, pentru care am plătit 39 e/om. Am luat abonamente pentru 5 zone deoarece hotelul este în zona 4, Disneyland în zone 5, iar Porte Maillot în zona 1. Cum am stat o săptămână efectiv, câteva zile am mers şi în centru la vizitat şi cumpărături.

De asemenea, în apropierea hotelului şi a mall-ului este şi o benzinărie Total, iar preţul pe litru la carburanţi este în jur de 1,5 e. Aceasta are şi produse alimentare şi e non stop. Aşa că, atunci când ajungeam prea târziu luam de acolo alimente, apă, etc.

Altă dată, dacă era târziu şi aveam mai multe de cumpărat coboram la prima staţie de după Disneyland, la Val d´Europe. Acolo este un mall foarte mare atât în interior cât şi căsuţe în exterior. Este în genul celui de la Parndorf de la Viena. Aici este un Auchan care se închide la ora 22 şi e foarte bine aprovizionat cu de toate, iar preţurile sunt foarte bune.

La plecare spre Porte Maillot pentru a ajunge la Aeroportul Beauvais am luat acelaşi RER 1 roşu până la staţia Charles de Gaulle Etoile, unde am coborât pe ieşirea Boulevard du Grand Armee. Acesta este cel care se continuă cu Champs Elisee. De la arcul de triumf am luat-o pe jos pe acest bulevard şi am coborât spre Porte Maillot cam în 10 minute. Am preferat să facem asta decât să mai luăm metroul pe linia 1 galbenă două staţii până la Porte Maillot. Anul trecut am luat metroul şi a durat cam 30 de minute în total.

În concluzie un hotel bun pentru cei care vor să vină în principal la Disneyland.

Trimis de tabache in 15.05.14 18:49:46
Validat / Publicat: 16.05.14 07:21:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Lyon, La Rochelle

VIZUALIZĂRI: 1930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tabache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cuierul de la intrare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 75.00 EUR pe cameră

[16.05.14 07:21:44]

Mutat în rubrica "Novotel Marne La Vallee Noisy Le Grand Hotel" (nou-creată pe sait)

tabacheAUTOR REVIEW
    [16.05.14 08:57:36]

@webmaster: Da, e corectă localizarea. Locaţia corectă a hotelului e Noisy le Grand Mont d´Est, pentru a nu se crea confuzia cu o alta staţie RER Noisy le Grand. Aş avea o rugăminte: fotografiile sa fie puse în ordine inversă.

[16.05.14 09:40:44]

@tabache: mulţumiri. Am actualizat şi denumirea rubricii.

Aş avea o rugăminte: fotografiile sa fie puse în ordine inversă.

Din păcate, nu există nicio posibilitate tehnică de a seta acest lucru. Fotografiile sunt afişate în ordine încărcării lor atunci când sunt afişate la review şi în ordine inversă (cele mai recent-încărate sunt afişate primele) în pagina cu fotografii amfostacolo.ro/poze-fotoi ... -paris&id=16392

Dabator
    [18.05.14 23:30:02]

@tabache: Mă bucur să fiu cel ce ți-a acordat superbonusul.

tabacheAUTOR REVIEW
    [18.05.14 23:55:02]