ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2014
ÎNSCRIS: 06.03.13
MAY-2014

Sub orice critică

Transfer Luton - Londra

Buna, nu stiu daca acesta este locul pentru o astfel de impresie - rog webmasterul sa relocheze daca este cazul.

M-am gandit sa ofer informatii actualizate despre posibilitatile de transfer de la Luton (aeroport utilizat de multe curse low-cost din Romania) si Londra. Mai exact, ma refer la faptul ca trebuie evitata varianta EASYBUS pentru transfer.

Dupa o minima documentatie pe alte site-uri de profil veti putea vedea ce probleme intampina unii oameni. Personal, nu m-am ocupat de aceasta minima documentare pentru ca nu mi-am inchipuit ca o companie de transport britanica poate sa nu fie serioasa.

In primul rand, compania aceasta nu pune la dispozitie autobuze. Ci microbuze, iar bagajul trebuie tinut in brate. Este adevarat ca am avut doar bagaj de mana, dar am vazut si oameni cu geamantane mari tinandu-le in brate. Pentru o cursa de 50 de minute, va inchipuiti ca nu este foarte comod.

In dimineata revenirii in tara, am plecat din timp de la hotel, astfel ca am ajuns in statia de autobuz cu jumatate de ora inainte de ora stabilita pentru plecare. Statia era deja plina ochi de oameni care asteptau de cel putin o ora microbuzul. M-am speriat gandindu-ma ca, in masura in care intarzie si microbuzul nostru, vom pierde avionul. Am sunat la numarul de telefon de pe bilet si, daca va puteti inchipui, cineva de la celalalt capat al firului imi inchidea ostentativ telefonul in nas sau imi respingea direct apelul. Pentru un calator care risca sa piarda avionul (si astfel gasindu-se in situatia de a scoate alte sute de euro pentru alte bilete) situatia este extrem de riscanta, stresanta si enervanta. Am asteptat si am tot asteptat si nici urma de microbuz.

In cele din urma, a vazut sotia mea un autobuz care tinea de National Express si pe care scria Airport - Luton. Am avut un noroc formidabil, i-am facut semn (de fapt, mai ca n-am sarit in fata lui), iar soferul a fost amabil, a oprit si ne-a luat - costul fiind de 10 lire de persoana. Partea proasta a fost ca eram deja in intarziere, iar autobuzul acesta avea si alte statii prin oras si ne-a ocolit pana a parasit orasul pentru a merge spre aeroport.

In cele din urma am ajuns la Luton si am ajuns cu bine acasa.

Insa problema nu s-a terminat aici. Am pastrat biletele de pe National Express pentru a incerca sa imi recuperez banii de la EasyBus. Nu exista nicio adresa de e-mail la care sa poti face reclamatii, iar daca iti vrei banii inapoi, trebuie sa le trimiti prin posta o cerere in scris, insotita de documente justificative. Iar trimiterea costa mai mult decat cele 20 de lire pe care le vreau inapoi.

Exista numai o sectiune de reclamatii, pe site, unde am scris care este si a fost problema mea. Am primit un raspuns in cele din urma, in care mi se spune ca a ajuns la timp microbuzul, iar cursa s-a desfasurat normal. Iar daca am alte probleme sa le raspund la mail. Am raspuns la mail, iar mesajul meu este blocat.

Concluzia este: chiar daca este mai ieftin, evitati EasyBus - exista alte variante putin mai scumpe dar sigure!

Trimis de stroecristian83 in 14.05.14 13:24:39
Validat / Publicat: 14.05.14 16:56:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 5857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stroecristian83); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

raducondurache [14.05.14 19:12:19] »

Buna Cristian,

Si noi am avut emotii la intoarcerea spre Luton. La dus nu am achizitionat bilete dus-intors, presupunand ca ne vom intoarce cu primul transportator disponibil. Din fericire noi am plecat foarte devreme din hotel si spre norocul nostru in autobuz mai era fix ultima bancheta libera, altfel...

melany72 [20.07.14 12:56:57] »

@stroecristian83: eu am folosit acum 3 ani easy bus de la Luton si erau autobuze mari si la dus si la intors am calatorit decent. Am observat si eu ca acum (tocmai ce m. am intors din concediu de la Londra) sunt microbuze. De data asta l. am folosit de la Stanstead. Am primit insa un email inainte de a pleca in care ma anunta ca daca folosesc ruta Londra Luton aceasta e acoperita de National Express.

andreea_c [28.11.14 07:19:52] »

@melany72 - Pe aceiasi ruta circula si greenline si sunt ok.

andreea_c, melany72, raducondurache
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: