ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2014
DIN: Constanța
ÎNSCRIS: 30.09.10
JUL-2011

Bellavista - Hotelul verde brotacel din Puerto de la Cruz

Salutare tuturor membrilor AFA dar si vizitatorilor interesati de calatorii si plimbari…

Din planificarea initiala, si din tot ce am citit pe–aici, am ramas convinsi ca trebuie sa stam cateva nopti si in Tenerife zona de Nord. Ce am facut in sud, precum si hotelul de acolo, puteti citi aici şi aici….

Habar nu aveam despre ce sa cautam ca si avantaje sau facilitati in nord. Unde si cum sa fie amplasat hotelul, distante fata de obiective, pozitie fata de ocean, distanta pana la plaja, zona de trafic si galagie urbana. Nimic.

Am zis sa mergem la noroc si pe inspiratie. Am inceput cautare pe booking si pe tripadvisor dar si de pe AFA (multumesc). Dupa ce am citit zeci si sute de impresii, mi s-a conturat asa locatia hotelului si apoi ne uitam la imagini, sa vedem care ne impresioneaza mai mult.

Cautam in special Aparthotel, cu self-catering, adica dotari minimale sa ne putem prepara ceva in camera si cel mai important sa aibe parcare proprie pentru ca ma informasem ca este o mare problema cu parcarea prin zona.

Locatia aleasa a fost Apartamentos Bellavista, un mare plus au fost notele bune date de clienti si cota de popularitate.

Deci: apartamentosbellavista.com/en,

Acum ii mai zice si Mirador am vazut. Si este cotat la 3 stele.

Adresa: Eucaliptus, 4 Puerto de la Cruz, 38400, info@apartamentosbellavista.com

Check in pe 3 iulie 2011 si check–out pe 7 iulie 2011, o camera cu 3 paturi, pret total 180 euro, adica, 45 euro pe noapte.

Pretul inainte de 1 iulie fusese mai mic. Micul dejun suedez era 4 euro pe zi de persoana, la fel este si astazi.

Preturile pe care le vad eu astazi, am facut o simulare pe booking sunt mai mici decat am luat noi atunci. De ex. camera de 3 persoane, acum pleaca de la 34 euro nerambursabil, 38 euro cu posibilitate de anulare cu o zi inainte, 45 euro nerambursabil cu mic dejun, si 61,20 demipensiune, nerambursabil. Deci 34 euro, adica la fel cat am rezervat eu o camera cu 3 paturi peaici prin Romanica pe la pensiuni, unde nu ai bucatarie inclusa in camera si nici vederea aceea la ocean.

Plecati dinspre sud din zona PDLA, am ajuns in jurul orei 16 la hotel, am bajbait putin pana ce l-am gasit ca nu aveam GPS iar harta printata de mine cu localizarea si indicatiile de ajuns nu prea ma ajuta, mai ales ca trecusem neatent de straduta pe care trebuia sa intru sa ajung la hotel. Aici in nord predominau resedintele localnicilor, nu mai erau asa de multe hoteluri ca in sud.

Am ajuns la parcarea hotelului si sincer ne-a placut asa la prima vedere culoarea verde brotacel deschis in combinatie cu albul, puteti vedea si in poze. Am lasat masinuta in parcare, am descarcat bagajele si hai la camera. Nu erau foarte multe masini in parcare, vreo 5-6, am trecut asa pe o pasarela pe deasupra piscinei care era in fata hotelului si ajunsi la receptie am primit cheia.

Aceeasi poveste (vezi aici). Camera la capatul unui hol deschis in partea stanga cum mergeam catre camera si camera era pe partea dreapta. A cata era? Ati ghicit. Ultima. Linisteeee. Nimic nu se auzea de parca ziceai ca e pustiu hotelul. Alta viata! Am observat apoi grupuri de turisti, in special in varsta….

Camera. Cam mica. 32 mp. Oameni buni, dar avea o asa combinatie de verde si alb, atat de placuta si vioaie de iti dadea un sentiment pozitiv si parca o facea sa para mai mare... 2 paturi unul langa celalalt cu noptiere intre ele, apoi un semiperete despartitor, pentru a crea impresia unei alte camere si dincolo era o canapea extensibila, un dulap pentru bagaje in lateral dreapta masca de oglinda, in fata era usa si geamul catre balcon.

Imediat cum intrai in camera intrai intr-un hol micut, in fata era baia si in stanga era locul pentru chicineta, unde era frigider, o plita electrica simpla, vesela, tacamuri, oale si ce mai era peacolo. Ne-a placut. Era tot ce ne doream si destul pentru banii platiti.

Ei, dar plusul de nota 10 era vederea de la balcon! Oceanul. Fremata, si se auzea tumultul valurilor care se spargeau de stanci. Am iesit in balcon, cand surpriza…sub noi, inca vreo 4 etaje. Deci practic noi am venit cu masina la nivelul solului, am trecut peste acea pasarela care era peste piscina, asta inseamna minus un etaj, si inca vreo 4 etaje erau construite in stanca, asa se facea ca noi eram nu la nivel 0 parter asa cum aveam impresia ci eram pe la etajul 4 si deasupra noastra mai erau vreo 3. greu de imaginat, nu? Piscina venea cam la subsol, demisol. In imagini se poate observa.

Si-asa de la balcon aveam o priveliste care face toti banii. Pe bune! Cine are ocazia sa mearga la Tenerife Nord, incercati aceasta locatie si nu o sa regretati deloc. Deci sub noi mai erau vreo cateva etaje, apoi era o strada si mai jos malul stancos si oceanul involburat. Briza oceanului se simtea mai puternica aici, desi era 3 iulie, in sud te toropeai de caldura, aici in nord era mai racoare, aerul mai umed, mai multa vegetatie, si parca si mai vantos.

Stam noi asa si descopeream ce mai e prin camera cand deaodat vaaaajj pe la geamul nostru. asa ca o umbra. Zic mi s-a parut ceva. Pasare sa fi fost? cam mare! nor asa de trecator? Cand tocmai ce era sa i zic sotiei, hop inca odata o umbra de asta data am apucat sa fiu pe faza si ies la balcon sa vad ce era. Acolo am vazut apoi spectacolul dat de vreo 4 parapantisti care profitau de curentii din zona hotelului si se distrau unii din ei apropiinduse periculos de aproape mi s-a parut de balconul de la hotel, aproape ca puteam sa- i ating parapanta.

In stanga se vedeau hoteluri din zona falezei si a promenadei si era si un resort cu o plaja privata, cu piscina si totul arata foarte frumos. Lenjeria, adica cuverturile erau si ele asortate, tot verzi, la fel si tablourile, asa cum se vede si din poze, atat in cele de prezentare de pe saitul hotelului cat si cele pe care le voi incarca eu.

Televizor cu tub mediu ca si marime, dar sincer nu l-am deschis niciodata

Noi nu am servit masa la restaurant, dar am intrat de curiozitate si acolo la fel decoratiuni verde si alb, vedere catre ocean. Nu mai am ce sa zic.

Internetul atunci era cu bani si doar in zona receptiei, acum zice ca au internet wireless in zona receptiei gratuit.

Opaaa! Stati ca se schimba treaba. Hotelul care va sa zica a fost decorat in acest fel de catre artistul local César Manrique. Eii asa da! se leaga lucrurile. Deci un artist, nu oricine.

Mai departe…In zilele pe care le-am petrecut aici, am facut de cateva ori baie si la piscina, de multe ori am fost singuri, am jucat tenis de masa si ne-am relaxat dupa ce veneam ruupti de oboseala de pe unde ne preumblam disperati sa vedem tot si sa bifam toate atractiile pe care ni le propusesem.

Intr-o zi am coborat de curiozitate cu liftul la etajele inferioare si acolo se simtea un miros inchis si de mucegai, noi circuland doar pe holuri, intr-o parte fiind practic peretele muntelui caci asa era constrit hotelul incastrat practic in stanca si in cealalta parte erau camerele care dadeau catre ocean. Era si cam putina lumina peacolo si am dedus noi ca nu prea este locuita zona aceea.

Ma rog, hai din nou la suprafata... Ne-am simtit bine, ne-a placut si daca am avea ocazia am reveni acolo cu placere, mai ales ca preturile au si scazut, simularea mea era pentru 1 iulie, cand este socotit sezon, dar daca faceam undeva in iunie sau septembrie cred ca si mai iefitin iesea. Chiar! Am schimbat datele pentru septembrie! Mda ramane la fel. 34 euro si chiar acum cineva din Rusia a facut o rezervare, deci grabiti-va ca va ocupa rusii locurileeee!

Nordul statiunii din ce am observat noi este preferat de turisti in mare majoritate britanici, si cam de varsta a 3-a. Or avea si ei ceva reduceri din acelea „pentru seniori”! cine stie. Oricum, se stie! cine vrea distractie, si nebunie in sud le gaseste, nu aici in nord.

Nici vremea din cele 5 zile nu prea a fost de plaja. Chiar in ultima zi ne propusesem sa plecam catre aeroport si sa mergem sa vizitam si sa facem plaja la singura plaja cu nisip auriu, normaaal. Nu s-a putut deoarece a fost vant, si a picurat asa cat sa ude nisipul.

In alta zi la noi la hotel innourat, dadea de ploaie, ne-am imbracat cu pantaloni si gecute subtiri, umbrele, si hai la plimbare in Santa Cruz de Tenerife, capitala, dar pe drum, in nici 15-20 de km s-a schimbat vremea asa incat cand am ajuns noi era un soareee si cald, si noi cu alea pe noi. Ne amuzam transpirand de caldura. Noroc ca ne-am intors la masina si acolo am mai dat de pe noi sa ne fame comozi.

Cam asta este cu locatia Bellavista din nord.

Curatenie se facea, era liniste, pozitie excelenta atat din punct de vedere al parcarii, accesului, cat si vederea la ocean, piscina libera, destul de mare mai ales ca eram si singuri, la receptie nu am avut treaba, doar „ola”si cam atat. Ne-au ajutat cu informatii, despre un supermarket, cum sa ajungem la Loro Park si ce mai e de vazut.

Am mai citit acum cateva review-uri de pe tripadvisor si clientii sunt in marea parte multumiti, iar nemultumitii scriu despre masa ca a fost „naspa”, altii de faptul ca au fost cazati la etajele inferioare unde v-am zis si eu ca se simtea miros de mecegai, si cineva zice ”a great hotel if you are 60+ and from Germany”. :))). Voi hotarati!

Va doresc concedii placute oriunde v-ati afla, iar celor care inca nu au ajuns inca, macar sansa de a visa... Multumesc.

Trimis de alunelu69 in 13.05.14 23:12:18
Validat / Publicat: 14.05.14 07:23:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Madrid, Toledo, Malaga, Bilbao

VIZUALIZĂRI: 2034 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alunelu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Vedere spre plaja de pe o terasa de langa hotel.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.00 EUR pe cameră

maria55 †
    [15.05.14 20:23:12]

@alunelu69, se pare ca fraza de inceput al fiecarui review, este motto-ul tau... imi place, imi mai place si stilul tau, sa fie ca in curand sa te numeri printre membrii de elita al acestui site!

Felicitari atat pt impresii cat si pt poze!

alunelu69AUTOR REVIEW
    [16.05.14 19:51:03]

@maria55: va multumesc. am primit ajutor si acum la randul meu il ofer celor interesati. si atat.

alunelu69, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂAparthotel Bellavista Mirador [Puerto de la Cruz]: